איך לאזן פנסיה בלי לפגוע בבן הזוג?

בית הדין הרבני בפתח תקווה דן בסוגייה של איזון בזכויות הפנסיוניות בין בני זוג שאחד מהם פרש לפנסיה מוקדמת מסיבות בריאותיות.

ערוץ 7 , י"ב באדר תשע"ח

איך לאזן פנסיה בלי לפגוע בבן הזוג?-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בית הדין הרבני האזורי בפתח תקוה נדרש לאחרונה לדון בסוגייה כלכלית סבוכה שצצה בעקבות גירושין והצורך לאזן זכויות פנסיוניות בין בני זוג.

התובע, גרוש ואב לילדים, נאלץ לפרוש מעבודתו בשירות בתי הסוהר מטעמי בריאות שנים רבות לפני מועד הפרישה.

לדבריו, הפנסיה המוקדמת שלו בשל נסיבות בריאותיות נחשבת למעשה כפיצויים –וכספי פיצויים אינם בני איזון ואין לגרושתו חלק בהם. האיש הוסיף וציין כי הכנסתו זעומה לעומת משכורתה של גרושתו.

דיין בית הדין הרבני בפתח תקווה הרב אריאל ינאי התלבט בבעיית חוסר הצדק החלוקתי בפן המעשי שלה, שכן איזון פנסיוני עלול לגרור את בעל הפנסיה המוקדמת למשבר כלכלי מלבד השבר הגופני שבגינו הפסיק לעבוד ולהשתכר.

במקרה זה של איש השב"ס שנפצע, נקבעה לו נכות תעסוקתית של 89%, לכן הוא קיבל פנסיה של 46.7% שהיא 3,800 שקלים בחודש מהם האישה דורשת מחצית על פי החוק היבש. בנוסף הוא מקבל קצבת נכות מהביטוח הלאומי בסף 2,300 שקלים אבל במקביל עליו לשלם מזונות ומדור לגרושתו ולילדיו בסך 2,800 שקלים.

לעומת זאת, הכנסתה של האישה היא משכורת בסך 6,900 שקלים, בתוספת 2,800 שקלים כדמי מזונות, שמעבר להם היא מקבלת את מחצית הפנסיה כך שהכנסה הכוללת שלה היא 11,600 ש"ח.

לאחר ניתוח משפטי החליט הרב ינאי יחד עם הדיינים הרב דוד בר שלטון והרב אלון אבידר על רעיון יצירתי: בית הדין מינה אקטואר מטעמו והורה לו לערוך חישוב של גובה הפנסיה הרעיונית של הגרושה, אילו היתה יוצאת לפנסיה מוקדמת בחודש אוקטובר 2013 כאשר הבעל יצא לפנסיה. מכאן הורה לאקטואר לחשב את החלק שהיה מגיע לתובע ולקזז אותו מסך 1,900 ש"ח - מחצית הפנסיה – שלה היא זכאית.

אם יהיה עודף לזכותו של התובע בחישוב הזכויות ההדדי, התובע יהיה זכאי לקבל את ההפרש במועד יציאתה של הנתבעת לפנסיה, ואם העודף יהיה לזכות הנתבעת היא תקבל רק את הפער העודף הזה מדי חודש בחודשו מחלקו של התובע.

המשמעות המעשית היא כי בשלב זה תקבל האישה רק חלק קטן ממחצית הפנסיה שלו, ורק כאשר היא תפרוש היא יתאזנו החשבונות מחדש.