אם חיילינו לא יוחזרו- עזה תישא במחיר

במהלך טקס חילופי מפקדים במנהלת התיאום והקישור לעזה הבהיר מתאם פעולות הממשלה את התנאים שמציבה ישראל לשיקום הרצועה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באדר תשע"ח

טקס החילופים. היום
טקס החילופים. היום
צילום: דוברות מתפ"ש

טקס חילופי מפקדים נערך היום (שלישי) במנהלת התיאום והקישור לעזה שביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים.

בטקס מונה אל"מ איאד סרחאן לראש מנהלת התיאום והקישור לעזה. סרחאן מחליף את אל"מ פארס עטילה, אשר כיהן בתפקיד בשלוש שנים וחצי האחרונות, מאז מבצע "צוק איתן".

במהלך הטקס אמר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי: "האחריות המוטלת על כתפיו של רמת"ק עזה היא כבדה ורבת-משמעות. קל וחומר, בתקופה שבה האתגרים הביטחוניים והמצוקות האזרחיות ברצועה הולכות ומחריפות. עזה מעסיקה אותנו רבות".

"עזה היא זירה מאוד מורכבת ורגישה, ואין עבורה פתרון פלאים. בראש ובראשונה מתפקידנו לדאוג לביטחון המדינה ואזרחיה ובטח לתושבי עוטף עזה הסמוכים לרצועה. ברצועת עזה קיימות מצוקות אזרחיות קשות שעלולות להוביל למשבר, אך כיום אין הגדרה למושג ואין משבר הומניטארי, זאת למרות הניסיונות של חמאס לייצר מצב דמוי משבר הומניטארי משיקוליו הוא", הוסיף מרדכי.

האלוף מרדכי הדגיש כי שיקום עזה תלוי בין היתר בהשבת חללי צה"ל לישראל, "אנו זוכרים כל העת את סגן הדר גולדין וסמל ראשון אורון שאול זכרם לברכה, אשר מוחזקים בידי חמאס ואת האזרחים הישראלים, ויודעים כי עד אשר ישובו בנים לגבולם, מצבה של עזה לא באמת ישוקם...אם ימשיך לתקוף, אם ימשיך לבקש מלחמה, אם לא ישיב את חללינו – עזה תישא במחיר".

רמת"ק עזה היוצא, אל"מ פארס עטילה, התייחס גם הוא לאתגרים באזור, "החודשים האחרונים היו מאתגרים ביותר, במהלכם נערכו הפיקוד, האוגדה, מתפ"ש והמת"ק להתממשות פיגועים ואירועים קשים שתוכננו על ידי האויב. ראינו כאן את כוונת האויב, ועקבנו בדריכות אחר כל התפתחות. לאחרונה חשפנו מנהרה מתחת למעבר כרם שלום, מעבר המשמש את התושבים הפלסטינים. מדובר בצעד אבסורדי וציני".

לדבריו, "חמאס משקיע את מירב המשאבים הקיימים ברצועה בפיתוח יכולותיו הצבאיות על חשבון תושבי הרצועה. בזמן שתושבי עזה ניצבים בפני אתגרים אזרחיים קשים ומורכבים, ארגון חמאס ממשיך להשקיע בהברחות ומעמיד בסכנה כלים אזרחיים בסיסיים עבור תושבי עזה".

רמת"ק עזה הנכנס, אל"מ איאד סרחאן, התייחס למורכבות האזור והתפקיד, "זכות גדולה נפלה בחלקי היום, לקבל את הפיקוד על מת"ק עזה בתקופה מורכבת, מאתגרת ורבת שינויים אזוריים. תקופה בה המציאות האזרחית ברצועת עזה קשה וישנה הידרדרות ברמת השירותים והתשתיות הבסיסיים. עם זאת, בטוח אני כי בשילוב ידיים ובשיתוף פעולה בין כל גורמי הביטחון הפועלים במרחב נוכל למצוא את האיזון הנכון ולקיים בשוטף את מה שהוטל עלינו ולהיות תמיד במוכנות גבוהה לכל תרחיש".