"המטרה - לקרב בין כל תלמידי החמ"ד"

לראשונה בתולדות החמ"ד - ליגת כדורסל שהיא הרבה יותר מרק ספורט. על תהליך בניית הליגה, המטרה הסופית וכל מה שצריך לדעת

נרי וייס , י"ב באדר תשע"ח

אברהם ליפשיץ
אברהם ליפשיץ
צילום: אורי כהן

"המטרה היא להרגיש שייך על אף כל השוני". ב-2010 נכנס הרב דוקטור אברהם ליפשיץ לנהל את תחום החינוך הממלכתי דתי, החמ"ד, במשרד החינוך ומאז הרוב נראה אחרת.

אחרי מהפכות וחידושים רבים במגוון תחומים, הפעם בחמ"ד יצאו מגדרם ובעיקר מכיתת הלימוד. תכירו: ליגת הכדורסל של החמ"ד.

לראשונה בתולדות החמ"ד - בתי הספר של המגזר הדתי, על כל גווניו, יתחרו בליגת כדורסל מקצוענית ובסופה תוכתר אלופת החמ"ד.

הליגה שתכלול בעונתה הראשונה 30 ישיבות תיכוניות ותיכונים דתיים מהצפון ועד הדרום, תתחלק על פני ארבעה אזורים ובתום שלבים מקדימים תעפלנה הקבוצות המנצחות אל חצי הגמר והגמר הארצי.

ממעלות ומטבריה שבצפון ועד אשדוד שבדרום דרך השרון, המרכז וכמובן ירושלים. מכל הארץ ומכל הגוונים של החמ"ד נרשמו ישיבות תיכוניות ותיכונים לקחת חלק באליפות היוקרתית והייחודית. בהנהלת החמ"ד ציינו כי המוטו שהביא איתו הרב דוקטור אברהם ליפשיץ - "בית חינוך כמשפחה" זה לא רק מוטו. משמעות הדבר היא "להיות חלק מהמגזר, מהציונות הדתית, להרגיש שייך גם אם אתה קצת אחר".

רועי שרוני, מי שמרכז ומנהל את הליגה מטעם החמ"ד מסביר בשיחה לערוץ 7 על תהליך בניית הליגה, מהי לעניות דעתו המטרה ומה מאוד חשוב לדעת בכל הקשור לליגת הכדורסל של החמ"ד.

"בשלב הראשוני החלוקה לפי אזורים גאוגרפיים לכתחילה. הסיבה לחלוקה הגיאוגרפית הייתה בכדי שלא להעמיס על בתי הספר המשתתפים בטלטולים רחוקים והוצאות כלכליות כבדות במסעם ברחבי הארץ". עוד הסביר שרוני כי "מאחר שמדובר בשנה ראשונה אנחנו מתייחסים לכל דבר בליגה כפיילוט וניסיוני ושום דבר לא קבוע. מאוד יכול להיות שעם הזמן וההתעניינות הרבה נחלק את הליגה הגדולה למספר ליגות קטנות על פי אזורים גיאוגרפיים".

לדברי שרוני, גם תהליך בניית הליגה לא היה דבר של מה בכך, כשזה עבר תכנון ארוך ומחושב עד לפרטים הקטנים, כן אפילו צבעי המדים שנבחרו בקפידה ובמשמעות מסויימת. "הקבוצות משחקות במדים כחול ולבן, אין צבעים אחרים". המטרה בבחירת הצבעים הללו דווקא הם ברורה ובכל זאת מרחיב שרוני כשאומר, "זה לא רק כי אנחנו רוצים להעביר מסר של השתייכות של זהות וציונות, לאומיות דתית, הבחירה בצבעים נבעה גם מהעובדה כי הליגה החלה לפעול בשנת ה-70 למדינת ישראל, אין ראוי מזה".

ומה המטרה הסופית? "מעבר לייחודיות שסוף סוף נראה שחקני כדורסל עם כיפה שמשחקים בגאווה, המטרה היא גם להראות שעולם הספורט יש בו ערכים רבים, כאלה הנרכשים על ידי התחרות המכבדת דווקא ובסופו של דבר - הספורט בכלל והכדורסל בפרט יש בו משהו שמחבר בין כולם - גם לומדים ביחד וגם משחקים ביחד".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il