טאטע איזו חגיגה

​​​​​​​החגיגה המוזיקלית והמסורתית של חג הפורים, כשקוראים לאבינו שבשמיים לראות חגיגה והתחרות שבין מקהלות הילדים בארצות הברית.

עוזיאל סבתו , י"ג באדר תשע"ח

חגיגה
חגיגה
Istock

חדשיר | אליהו חייט וישראל לאוב | ונהפוך הוא

נדירות הפעמים שבהן אנו מצווים להיות במצב רוח כל כך מרומם וטוב, כמו בחג הפורים. גם לאכול, גם לשתות עד שכרה, גם לשמוח, גם לשיר וגם לצאת לרחובות מחופשים לדמויות שונות ומאובזרים בקשקושים שיוצאים מהמחסן אחת לשנה.

כיאה למעמד, החג הופך עם השנים לחגיגה מסורתית מוזיקלית עם מאגר אינסופי של שירי מגילה והודיה לה'. אמנם רוב השירים מיועדים לילדים ומדברים בעיקר על סוגי תחפושות, ליצנים, מסכות ורעשנים אבל גם אמירות חז"ל 'משנכנס אדר מרבים בשמחה' ו'חייב איניש לבסומי' ופסוקים – 'ונהפוך הוא, אשר ישלטו היהודים המה בשונאיהם' ו-'ליהודים הייתה אורה' זכו כבר לעשרות לחנים, וזוכים בכל שנה ללבושים חדשים.

נפתח עם לחן חדש ומצוין ל'חייב איניש' מאת ישראל לאוב (מוכר מ'מיליון שנה' של הראפר נסים) ואליהו חייט:

חדשיר | אוומן | לחיים

עוד נושא המככב בשירי פורים שאינם מהמקורות הוא ה'יין'.

באו חברי 'אוומן' וליקטו אל שירם את כל תוצאות החיפוש בהקלדת המשקה המשכר בגוגל. "לחיים", "נרים כוס", "הופה ידיים בשמיים", וגולת הכותרת "טאטע איזו חגיגה" (תגידו חברים, לא חבל להטריח את אבינו שבשמיים לראות איזו חגיגה?).

הקולות מצוינים, בעיקר של נתנאל ישראל שמתוך שלושה זמרים, רק את קולו אני שומע, הקצב והעיבוד כרגיל אצל אוומן נכונים, על המילים דיברנו והקליפ עם הריקודים? בואו ניתן לשופטי 'הכוכב הבא' לדבר. מאז האודישן המדובר ההוא לא השתנה הרבה.

כדי לתת בראש בפורים השיר-טראנס הזה מעולה. להבא נשמח אם ההרכב המוזיקלי יתנהל כהרכב וישלב קולות בדרכים מעניינות, יעבור כמה שיעורי ריקוד ומשחק וישלם למישהו שאשכרה יכתוב לו את המילים. ועד אז, לחיים!

מחרוזת | פרחי ניו יורק | בשמחה

ומשהו מתוק לסיום:

מקהלת הילדים 'ניו יורק בויז' לא רק שאוכלת אותנו במתיקות הקולות ובאנרגיה של הילדים במחרוזת הפורים החדשה, אלא גם מציגה לנו קליפ בתסריט חמוד ביותר ומלא בתחפושות, קומיקסים וגיבורי על.

נראה שהתחרות בין מקהלות הילדים בסצנה היהודית האמריקאית רק מרבה יצירתיות ומקוריות, גם אם ווקאלית כולם נשמעים כמעט אותו הדבר.

פורים שמח!