כשלו המגעים בנגב קרמיקה. ארכיון
כשלו המגעים בנגב קרמיקה. ארכיון צילום: פלאש 90

הניסיונות למצוא רוכש חדש למפעל נגב קרמיקה בירוחם כשלו, ו-138 עובדיו ימצאו עצמם החל ממחר ללא פרנסה. בהתאחדות המלאכה והתעשייה מציעים להם מקומות עבודה חלופיים.

יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה מביע ביומן ערוץ 7 צער על הפיטורין המתקרבים אך מיד מבהיר כי יש באפשרות ארגונו לשבץ כמה וכמה מהעובדים, ואולי אף את כולם, במפעלים ועסקים שונים באזור הדרום.

"זה עצוב מאוד לשמוע את הדברים הללו, זה כואב אבל במחוז באר שבע אנחנו יכולים לקלוט, להכשיר כל אדם מירוחם. נקצה אוטובוס כדי להגיע ולהרצות בפניהם. יש הרבה מקצועות שהם יכולים להשתלב בהם. נדריך אותם, נקלוט אותם ונחבק".

"במדינה שלנו חסרים לנו עובדים בעלי מלאכה", אומר אלקובי הסבור כי היעדר הכשרה מקצועית ראויה מותיר מפעלים רבים ללא ידיים עבודות. "אין הכשרות מקצועיות ואנחנו מוכנים להכשיר מקצועית בתוך המפעלים".

"ב-2016 נסגרו 43 אלף עסקים קטנים ובינוניים. 15 אלף מתוכם פשטו רגל. אם ניקח על כל עסק רק שני עובדים אנחנו מדברים על שמונים ושלושה אלף שנפלטו ממעגל העבודה וזה עבר מתחת לרדאר. האם כך אנחנו רוצים לראות את התעשייה שלנו? יש מקום לכולם ואני קורה לכל אותם שפוטרו בירוחם לבוא אלינו, נקלוט אותם, נחבק אותם ונדריך אותם וגם יקבלו שכר ראוי".

לדבריו העבודות המצפות לידיים עבודות כוללות עבודות בתחומי המסגרות, הנגרות, הדפוס, ההנעלה, המחרטות לתע"ש ועוד. בין השאר מדובר באספקת חלקים לטיל החץ ולמערכות ביטחוניות דומות, "אנחנו יכולים לאייש הרבה מקומות ואני מקווה שהם ייקלטו במהירות ויפרנסו את המשפחות בכבוד ובשכר הוגן. הם בפריפריה וצריך לחבק אותם וכהתאחדות המלאכה והתעשייה אני קורא להם לבוא אלינו".

"נזמן את כל בעלי העסקים והמפעלים ונבדוק איפה חסרים עובדים ונדאג שמי שמגיע ממקצוע אחר יקבלו הדרכה ושירגישו בבית", המציין כי מקומות העבודה המדוברים כוללים גם צורך גם בעובדים מבוגרים בגילאי 70 ואף למעלה מכך, כפי שהדבר קורה גם במפעל הנגרות האישי שלו, "כולם טובים, רוצים ויכולים לעבוד. יש להם תפוקה, רצון ואהבה".