ח"כ בן ראובן: לקראת מערכה בצפון חזקי

בראיון לערוץ 7 מתייחס חבר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ח"כ האלוף במיל' אייל בן ראובן לאפשרות לפיה האירועים בצפון יובילו למערכה של ממש ולרמת ההיערכות הישראלית לקראת אפשרות שכזו.

בן ראובן מבהיר בפתח דבריו כי כחבר ועדת חוץ וביטחון לא יוכל להתייחס לכל דיווח המגיע ממקורות זרים, ואולם ניתן לקבוע שאיראן מנצלת את הכאוס המתרחש בסוריה על מנת לחדור עמוקות לתוך סוריה וקרוב ככל האפשר לישראל.

חדירה איראנית זו מתבצעת על ידי הכנסת מילציות שיעיות וחימוש מתקדם מבעבר, כזה שמשמעותו טווח ארוך יותר ודיוק רב יותר, ובכך למעשה הופכת סוריה לזירה אפשרית למערכה נוספת.

"הסוגיה כעת היא שאין כרגע בלם בין החדירה האיראנית הזו לבין האמירות הצודקות של מדינת ישראל שלא יהיה גבול יבשתי בין ישראל לאיראן. מי שאמורים היו להיות הבלם הזה הם הרוסים שכרגע ממטוסיהם טובחים בדמשק אזרחים סורים. הרוסים אינם עושים את העבודה, האמריקאים לצערי לא נמצאים בזירה וכמעט ולא אומרים דבר, ולכן אם המצב הנוכחי ימשיך להתגלגל אנחנו בדרך למערכה רחבה בזירה הצפונית, והלוואי שאני טועה".

כאשר נשאל אם התדרדרות שכזו יכולה להתרחש באופן פתאומי או רק באופן מדורג, לא שולל בן ראובן גם את האפשרות שהדברים יתרחשו בפתאומיות. "המצב הנפיץ כרגע הולך ועולה, כי הרי מדינת ישראל על פי מקורות זרים, לא יושבת ומחכה ודברים קורים", רומז בן ראובן ומבהיר כי כאשר דברים קורים במצב נפיץ שכזה הם עלולים להתנפץ באופן שאף צד אינו מעוניין בו. אירועים עלולים להתפתח חלילה לנפגעים ומכאן הדרך אפשרית לעבר מערכה מתפרצת, "אני בשום אופן לא נוקט בזמן", אומר בן ראובן.

באשר להיערכות הצה"לית לאפשרות שכזו סבור בן ראובן כי היערכות זו מתבצעת כראוי ו"חשוב שהציבור בישראל יבין את המציאות. שבועיים של שקט מאז אירוע המטוס הם שקט מטעה. הציבור צריך להמשיך בשגרתו וצה"ל נערך לכל מצב ועושה את עבודתו".

עם זאת מוסיף בן ראובן ומציג את ביקורתו בסוגיית המיגון הישראלי לעורף בעיקר בגזרת הצפון. הוא קובע כי המציאות כעת היא שבמקרה הסלמה ומערכה האש בעיקרה תופנה לעבר ישובי הצפון וההיערכות המיגונית צריכה להיות בהתאם. "אנחנו רחוקים מהמציאות של ממ"ד לכל אזרח".

לדבריו לא די בסכום של 150 מיליון שקלים שהוקצו לשם כך בתקציב 2019, והצורך האמתי הוא חצי מיליארד שקלים בכל שנה לתכנית מיגון ארוכת טווח שתניב שני מיליארד וחצי שקלים "על מנת להביא את הצפון למוכנות סבירה למערכה כזו, והיא מערכה קשה".