הפלסטיני רץ עם מוט ברזל - חשתי סכנה

חייל צה"ל מספק עדות נגדית לסרטון שפרסם ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם' על התקרית בה נורה פלסטיני ביריחו.

ערוץ 7 , י"ג באדר תשע"ח

הפלסטיני רץ עם מוט ברזל - חשתי סכנה-ערוץ 7
יריחו
צילום: חזקי ברוך

אחד מהחיילים שנכחו בתקרית ביריחו במהלכה נהרג פלסטיני טוען הערב (רביעי) כי לא ראה ירי באירוע. "הפלסטיני רץ לעברנו עם מוט ברזל במטרה לפגוע בנו. חשתי סכנה. לא ראיתי שבוצע ירי", סיפר החייל.

מוקדם יותר, פרסם ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם' תיעוד וידאו מהתקרית ביריחו בה ירו חיילים במחבל שרץ לעברם כשהוא מנופף במוט ברזל בידו.

בסרטון נראים החיילים יורים בו מטווח בקרוב ואחר כך בועטים בו כשהוא שוכב על הקרקע.

נזכיר כי בצה''ל נערך תחקיר ראשוני של התקרית שאירעה בשבוע שעבר. מהתחקיר עלה כי במהלך פעילות כוח צה"ל התפתחה הפרת סדר של כ-50 פלסטינים שיידו אבנים, הבעירו צמיגים וזרקו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות. במהלך האירוע רץ מחבל עם מוט ברזל בידו לעבר הכוח. הכוח ביצע ירי לעברו ממנו ככל הנראה לא נפגע.

לאחר מכן הפעילו החיילים כוח על מנת לעצרו. במהלך אירוע זה אף ניסה המחבל לאחוז ולחטוף את נשקו של אחד החיילים. החיילים עצרו את המחבל ואזקו אותו, והוא נבדק על ידי חובשת בנקודה שקבעה שמצבו תקין.

לאחר מכן, המשיך הכוח להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות סמוך למקום בו הוחזק המחבל, ונראה שהוא נחשף לגז שיתכן שאף גרם למותו. מצבו הרפואי התדרדר הוא פונה וטופל על ידי כוח צה״ל שלבסוף קבע את מותו. בחיפוש התברר כי המחבל נשא על גופו סכין.

בעקבות האירוע ומכיוון שהמחבל מת בעת שכבר היה נתון במעצר בידי כוחות צה"ל נפתחה חקירת מצ״ח במסגרתה ייבחנו נסיבות מותו ותבוצע נתיחה בגופת המחבל.