מירוץ גולני
מירוץ גולני צילום: דובר צה"ל

חטיבת גולני, חטיבת חיל-הרגלים הסדירה היחידה בצה"ל הפועלת ברציפות מהקמת צה"ל בפברואר 1948, חוגגת בימים אלה 70 שנה להקמתה.

לפני כן היוותה חלק מחטיבת "לבנוני" שהתפצלה לשתי חטיבות. כחטיבת חי״ר סדירה השתתפה חטיבת "גולני" בכל מלחמות ישראל, ולקחה חלק בקרבות הקשים ביותר.

חטיבת "גולני" כוללת ארבעה גדודים: "ברק", "גדעון", "הבוקעים הראשון" וגדוד סיור. צבע הכומתה החומה נקבע ב-1976, ומסמל את הקשר ההדוק של לוחמי גולני לאדמה.

סמל החטיבה הנמצא גם על התג הוא עץ זית, שורשי וחזק, אופיינו לנוף הגליל והעמקים שהיה נוף של רוב החיילים והמפקדים. סמל של שלום ותקווה המעטר את סמלי צה״ל והמדינה.

במסגרת האירועים החגיגיים לציון שנת ה-70, התפרסמו נתונים על החטיבה: 5 מתוך 17 מפקדי אוגדת עזה, הם יוצאי חטיבת גולני, כך גם 7 מתוך 23 מפקדי אוגדה 91 ו-5 מתוך 30 מפקדי אוגדה 36. מהחטיבה יצאו 22 אלופים ו-3 רמטכ"לים.

בחטיבה משרתים היום 108 עולים חדשים ו-257 חיילים בודדים. שם המשפחה הנפוץ ביותר בקרב החיילים עם הכומתות החומות, הוא "כהן".

מפקד חטיבת "גולני", אלוף-משנה שלומי בינדר, אמר, "גולני שלי בשבילי - חטיבה שהיא משפחה, שהרעות, אחוות הלוחמים שבה ומגוון הצבעים בקשת החברתית הישראלית, הם עוצמה בלתי רגילה. גולני זו מסירות, עמידה במשימה וניצחון בכל קרב. גולני שלי היא מקצוענות, הצבת דרישות גבוהות, יושרה וירידה לפרטים. היא מצוינות והפגנת אחריות אישית. היא מפקדים בגובה העיניים, רתימה מתוך שליחות ודאגה לפרט".

מפקד חטיבת "גולני" בשנים 1987 – 1988, רב-אלוף (מיל׳) גבי אשכנזי אמר, "גולני שלי בשבילי - זה קודם כל פנים של אלפי אנשים, חברים של אמת, שיצעדו אחד עם השני לכל מקום, בשירות ואחריו, משפחה חזקה של רוח, ערכים ונתינה. חלק מהם שילמו את מחיר הביטחון הקשה, וחלקם זכו לראות את ילדיהם גדלים והופכים לדור ההמשך של 'גולני'. את כולם אני לוקח איתי לכל מקום. ביום חגה של חטיבה 1 אני מאחל לכולנו עוד הרבה שנים של אימונים ללא מלחמה. חג 'גולני' שמח".