השר ליברמן בוועדת חוץ וביטחון

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, תקף הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הועדה המשותפת לתקציב הביטחון את הצעת תקציב הביטחון הכלולה בתקציב המדינה שהוגשה לכנסת.

"צריך לשים דברים על דיוקם. עם סיכום תר"ש גדעון בשנת 2015, סוכם עם משרד האוצר, שזה הסכום הסופי ושמערכת הביטחון לא תבוא יותר בשום בקשה נוספת, למעט אם יחול שינוי מהותי במצב הביטחוני. העיקרון הזה היה כמובן הדדי- שגם משרד האוצר לא יבוא למשרד הביטחון ולא יוריד, בכל פעם, עוד מיליארד ועוד מיליארד", טען ליברמן.

לדבריו, "נכון להיום, היקף הקיצוץ הרוחבי, שביצע האוצר בתר"ש גדעון, עומד על 6.2 מיליארד ש"ח, במסגרת קיצוץ רוחבי. בנוסף לכך הורידו לנו עוד 2.1 מיליארד ש"ח, מטלות שעליהן החליט הקבינט, בלי קשר ומחוץ למשימות שהופיעו בתר"ש גדעון, כמו הקמת המכשול בעוטף עזה".

"אנחנו לא מבקשים שום תוספת. אנחנו מבקשים להחזיר את התקציב לסכום המקורי, כפי שהופיע בתר"ש גדעון. פה אין עניין של פרשנות, זו פשוט אריתמטיקה. לא נוכל להמשיך ולהשלים את תר"ש גדעון ללא פתרון מניח את הדעת לנושא הזה. אני מקווה שנצליח להגיע לסיכום עם האוצר בימים הקרובים", טען ליברמן.

ליברמן ניצל את אירוע תליית בובת החייל ביום שישי בשכונת מאה שערים למתקפה על הסיעות החרדיות "הזעזוע שלי הוא כפול, גם מעצם העובדה שראינו בסוף השבוע בובה של חייל, תלויה מעל הגגות במאה שערים, וגם מכך שאף חבר כנסת ואף נציג של מפלגה חרדית לא גינה את המעשה. זה לא יכול להיות. אפשר להתווכח על חוק הגיוס, אנחנו יכולים להתווכח על התקציב. זה שבמדינת ישראל, בירושלים בירת ישראל, מעל הגג, אנחנו רואים, פעם אחר פעם בובה תלויה של חייל ואין שום גינוי מצד אף דמות פוליטית, אף מנהיג ברחוב החרדי, זה דבר חמור ביותר. אי אפשר פה לעבור לסדר היום".

ח"כ דיכטר על תקציב הביטחון

יו''ר ועדת החוץ והביטחון, ח''כ אבי דיכטר, אמר בפתח הדיון ''כוועדה משותפת אנחנו רוצים לממש את החובה שלנו על פי חוק לפקח על תחומי הפעולה והתוכניות, עשינו את זה לאורך סדרה ארוכה מאוד של דיונים ביחד עם גורמי צה''ל, זרועות צה''ל, אנשי האוצר ומשרד הביטחון.

"כוועדה משותפת אנחנו 12 חברי כנסת – עשרה אחוז מהכנסת מאשרת את תקציב הביטחון. מדובר באירוע מאוד משמעותי, ואנחנו עושים את זה בחרדת קודש. היעד שלנו הוא לאפשר למערכת הביטחון ובתוכה לצה''ל לבצע את המשימות בדיוק כפי שאושרו בתוכנית העבודה מהקבינט ומטה".

ח"כ דיכטר הוסיף "שיתוף הפעולה לו אנו זוכים גם מאנשי משרד הביטחון וגם מאנשי צה''ל, מהרמטכ''ל, המנכ''ל ומטה הוא שת''פ הולך ומתגבר. אנחנו מצמצמים את המחלוקות ומגדילים את ההסכמות ולזה יש השפעה רבה מאוד על היכולת שלנו לבצע את הפיקוח תוך כדי הבנה על המשימות ולא תוך כדי התנגשויות. בחודש מאי נקיים כאן פגישה עם אנשי צה''ל, משרד הביטחון, האוצר והחשב הכללי כדי לוודא, לראות ולשמוע שהסוגיות של השקיפות שהיו נתונות במחלוקת – נמצאות מאחורינו. אני אומר לכם – שקיפות היא כוח. צה''ל חזק – יכול להיות חזק גם בשקיפות, אוצר חזק – יכול להיות גם בשקיפות".