"שומרים על ישראל יהודית"

מצע דת ומדינה של האיחוד הלאומי אשר נוסח לאחר התייעצויות של מספר חודשים עם רבנים בכירים מהציונות הדתית, מתפרסם לראשונה במלואו

ערוץ 7 , י"ח באדר תשע"ח

"שומרים על ישראל יהודית"-ערוץ 7
משיקים מצע. האיחוד הלאומי
צילום: יח"צ

בימים בהם נושאי דת ומדינה מחוללים סערות ולא יורדים מסדר היום, במפלגת האיחוד הלאומי גובש מצע מפורט בסוגיות דת ומדינה.

התכנית תושק מחר (שלישי) והיא כוללת פרקים בנושאים: צבא ושירות לאומי, כשרות ומעמד הרבנות הראשית, מעמד המשפחה היהודית, שבת ויהדות התפוצות ומעמד הרפורמים.

המצע נוסח לאחר התייעצויות של מספר חודשים עם רבנים בכירים מהציונות הדתית, ומובילי דעה במגזר עוסק בסוגיות הליבה של מדינת ישראל. המצע מחייב את מפלגת האיחוד הלאומי לפעול על פיה בפורומים הרלוונטיים.

כך למשל, בפרק על מערך הכשרות ומעמד הרבנות הראשית נכתב בין היתר, "התנועה תפעל לחזק את מערך הכשרות הממלכתי, ליישום חוקי הכשרות ולעידוד רכישת מוצרים נושאי הכשר מהרבנות הראשית ומהרבניות המקומיות. התנועה תתמוך בהתייעלות מערך הכשרות, כקידום תהליכי הפרדת משגיח–מושגח, יצירת קריטריונים אחידים לכשרות ועוד, לאור המלצת נציגי הרבנות הראשית"

עוד נכתב: "הרבנות הראשית לישראל היא הסמכות הממלכתית התורנית-הלכתית העליונה היחידה במדינה".

לקריאת המצע המלא לחץ כאן

לגבי מעמד המשפחה בחברה הישראלית, נאמר במצע, "התנועה רואה במבנה המשפחה היהודי והטבעי של אב ואם את מבנה המשפחה היחיד המוכר במדינת ישראל. הלכך תפעל התנועה למנוע כל חקיקה שתאפשר נישואין חד-מיניים או אישור זכויות אחרות שיגרמו הכרה כמשפחה בקשרים אלו, ועם זאת תפעל התנועה למניעת כל גילויי שנאה או פגיעה באנשים בשל נטייתם המינית".

בנוגע לסוגיית השבת קובע המצע, "התנועה תפעל לחזק את שמירת השבת וצביונה במרחב הציבורי-ממלכתי מתוך אמונה שככל שיתחזק ויישמר צביון זה תתגלה השבת כמקור הברכה והעוצמה של חיי הפרט והכלל, הקודש והחול גם יחד, ומתוך ההבנה ששמירת צביון יום השבת היא אינטרס לאומי שאינו שייך למגזר מסוים, וכמוה כשמירת צביונה היהודי-לאומי של המדינה."

גם נושא היחס ליהדות התפוצות ומעמד הרפורמים מופיע במצע, "התנועה תפעל להעמיק את כלל הפעילות הנעשית למען חיזוק הזהות היהודית והקשר לארץ ישראל בקרב היהודים המתגוררים בתפוצות. התנועה תמנע כל מתן תוקף והכרה בתנועות שאינן אורתודוקסיות, מתוך ההבנה שהרפורמה מובילה להחלשת הזהות היהודית ולהתרופפות הקשר של יהודי העולם למדינת ישראל".

באשר לשירות צבאי קובע המצע, "התנועה תפעל לשמירת זהותו היהודית של צה"ל ולשמירת ערכיו ותפקידו העיקרי – ניצחון על האויב. התנועה תפעל נגד ניסיונות להשתמש בצה"ל ככלי לקידום אג'נדות תרבותיות. התנועה תפעל לחזק את מעמד הרבנות הצבאית הראשית כסמכות ההלכתית העליונה בצה"ל ותאפשר את המשך התיאום עם הרבנות הראשית לישראל. התנועה תפעל להחזרת ענף תודעה יהודית לידי הרבנות הצבאית ותעודד פעולות לחיזוק רוח הלחימה וערכי צה"ל".

המצע עוסק גם בשירות הלאומי-אזרחי, "התנועה תפעל לחזק את תחושת השייכות והערך בשירות הלאומי, לפתוח תפקידי התנדבות נוספים ומאתגרים ולשפר את תנאי השירות של הבנות. בנוסף התנועה תפעל לעגן בחקיקה את הזכות לשרת בשירות לאומי כדי למנוע מגבלות תקציב המונעות מבנות להתנדב לשירות הלאומי".

ראשי האיחוד הלאומי השר אורי אריאל, ח"כ בצלאל סמוטריץ ומזכ"ל המפלגה אופיר סופר ציינו במצע כי, "תנועת האיחוד הלאומי מבקשת לשמש מגדלור של תורה ואמונה בשדה העשייה הציוני-לאומי מתוך רגש של אחריות ושליחות. לאור הנאמנות לתורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל, חשנו שיש צורך בבירור מעמיק ורחב של דרכנו ואחריותנו לייסוד חיים ממלכתיים לאור תורת ישראל. זהו בעינינו אחד האתגרים החשובים שמולם ניצבת גאולתנו בעת הזאת".