"שב"כזציה של ההליך הפלילי בישראל"

פרקליט פלילי בכיר: על ניר חפץ הופעלו לחצים בלתי אנושיים בתנאי המעצר כדי לסחוט ממנו שיתוף פעולה.

תגיות: ניר חפץ
ערוץ 7 , י"ח באדר תשע"ח

עו"ד ניר יסלוביץ'
עו"ד ניר יסלוביץ'
צילום: ערן אלדד

ביקורת חריפה הושמעה היום ע"י עו"ד ניר יסלוביץ', המשמש כראש הרכב בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין מחוז מרכז ופרקליט פלילי בכיר המייצג בשנים האחרונות נאשמים במספר רב של כתבי אישום בעלי פרופיל גבוה.

לדבריו, פרשת 4,000 עוד תתגלה ברבות הימים כ'פרשת כנופיית מע"צ' בת ימינו. בדבריו הוא מכוון אל פרשה שעד היום מהווה תעודת עניות וכתם שחור המאפיל על פעולות המשטרה, שבמהלכה נחקרו, נשפטו והורשעו 7 נאשמים – אשר גם ישבו בכלא על לא עוול בכפם בין שלוש ל-10 שנות מאסר.

רק בשנת 1998 התפוצצה הפרשה, לאחר שנחשפו עדויות של שוטרים שהיו מעורבים בחקירה, אשר הודו כי הופעלו בה לחצים ושיטות חקירה פסולות על מנת לגבות הודאות ועדויות שקריות מפי הנאשמים עצמם, שבאמצעותן הם הורשעו ונכלאו על לא עוול בכפם למשך שנים ארוכות.

לדבריו תנאי המעצר בישראל עומדים בסטנדרטים של עולם שלישי, ומצויים בתחתית תנאי המעצר בעולם החופשי. לדבריו, עצור בישראל לא זוכה לתנאים בסיסיים כמו שינה מזון ותברואה, נמנעת ממנו שינה, נמנע ממנו טיפול רפואי (כמו במקרהו של חפץ) והוא מובל משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הלילה המאוחרות כבהמה, בטיוליות אטומות, כשאזיקים לידיו ולרגליו, ומושם בכלובים המוניים, המלאים בעבריינים וסייענים, עד אשר קוראים לו להמשך החקירה.

לדבריו, מספר ימים במעצר יכולים לשבור כל אזרח ישר, ולגרום לו להגיד דברים, ולספק עדויות, שללא ספק הוא היה נמנע מלספק בחקירה רגילה. "ולראיה, מפרסומים בתקשורת נמסר כי חפץ לא משתף פעולה עם החוקרים ושומר על זכות השתיקה. כמו כן, נמסר כי הוא התלונן מספר פעמים על תנאי מעצרו. וראה זה פלא, אחרי הארכת המעצר השלישית בעניינו – הוא נשבר והופך לעד מדינה. מהפך מארץ המהפכים".

חמור מכך, טוען עו"ד יסלוביץ', במקרים רבים, מדובר בגביית עדויות ובהודאות מוגזמות וחסרות בסיס, המובילות במקרים רבים להרשעות עצמיות, לעסקאות טיעון מוגזמות, ולחתימה על הסכמי 'עד מדינה' - שכל מטרתם להפליל את מי שהמשטרה סימנה מראש כמטרה שיש להפילה.

לדבריו, לא ייתכן שחשודים בעבירות של צווארון לבן – דוגמת העצורים בפרשת 4,000 – ישהו יותר מיום עד יומיים במעצר. "הרי אין כל סכנה הנשקפת מהם, וניתן למנוע בלי בעיות, גם באמצעות חלופת מעצר - כל ניסיון שלהם להשפיע על החקירה, ולשבש אותה".

"אין ספק שהמשטרה עושה שימוש פסול בכלי הדרקוני של הארכות המעצר, על מנת לשבור חשודים, ולצערי הרב, גם בית המשפט נותן יד פעם אחר פעם להפרה האיומה הזו של זכויות אדם" טוען עורך הדין.

הוא מזהיר מפני שב"כיזציה של ההליך הפלילי בישראל, בדומה למשטרים חשוכים הידועים מההיסטוריה הקרובה והרחוקה.

"קיימות עדויות לייבוא מסוכן של שיטות חקירה משירותי ביטחון העוסקים בפיצוח 'פצצות מתקתקות' – לחקירות אזרחיות שביניהן לבין בטחון המדינה אין דבר", טוען עו"ד יסלוביץ'. "כך נולדות פרשיות של הרשעות שווא – ממוטיבציית יתר של חוקרים, ומחסרון חמור בבלמים שבתי המשפט אמורים לשים בפניהם".

"רק אזכיר פה את התפוצצות פרשת כנופיית מע"צ", הוא אומר, ומצטט מהתקשורת, "ארבע עשרה שנים לאחר חקירתם, לאחר שהארבעה סיימו לרצות את עונשי המאסר שהוטלו עליהם, הודה שי שמחי, קצין משטרה שהיה מעורב בחקירה, בתוכנית יומן השבוע, כי העדויות נגבו מהנאשמים תוך שימוש באלימות קשה ובהשפלות, וכי עדויותיהם זויפו. בעקבות זאת, זומן שמחי לחקירה במח"ש והודה במעשים, סיפר שלמד את שיטות הפעולה מהשב"כ".