ראש המקדח בריאות האישה
ראש המקדח בריאות האישהצילום: המרכז הרפואי זיו

תושבת הגליל העליון בת 60 הובהלה לחדר המיון במרכז הרפואי זיו, על ידי סייעת השיניים מהמרפאה בה בוצע טיפול ההשתלות וסיפרה לצוות הרופאים והאחיות במיון, כי במהלך טיפול השיניים כחלק מתהליך טיפול השתלות שעברה, השתחרר מהמקדחה, מפתח ההשתלות, שנותק מהבסיס בו אחז הרופא ונשאב לתוך כלי הנשימה שלה.

צוות חדר המיון הרגיע את המטופלת המבוהלת וערך בדיקות וצילום רנטגן חזה, בו זוהה בבירור, גוף זר בעל חוד ארוך, נעוץ עמוק כלפי מטה, ממוקם בהתפצלות סימפון הריאה הימנית.

המטופלת הועברה לחדר הניתוח, לשם הוזעק צוות מתוגבר, שכלל רופאים ואחיות ממרפאת הריאות, מחלקת אף אוזן גרון, רופאים מרדימים, סייעים וטכנאים, על מנת לבצע במהירות את ההליך הפולשני לחילוץ העצם הזר מסכן החיים.

ד"ר ענת עמיטל, מנהלת מרפאת הריאות במרכז הרפואי זיו, שביצעה את הפעולה הפולשנית הדחופה אומרת כי עקב מצבה של המטופלת, שהגיע בעיצומו של טיפול שיניים כירורגי, הוחלט על ביצוע הליך ברונכונסקופיה גמישה, על מנת שלא לפגוע בשלמות התפרים הרבים בפיה.

"בפעולה מורכבת, תחת הרדמה מלאה ובאמצעות ברונכוסקופ פיבראופטי, מכשור עדין במיוחד, חולץ העצם הזר שצדו החד היה נעוץ בחוזקה בעומק הריאה הימנית וכל זאת בלא שנפתחו התפרים ובלי שנגרם כל נזק נוסף למיתרי הקול או במעברי האוויר. צוות גדול ממחלקת אף אוזן גרון ניצב בהיכון לצדי, לאורכו של כל ההליך עם הציוד הקשיח שברשותם, למקרה צורך בנקיטת צעדים חריפים יותר לחילוץ העצם הזר, שהיה מצוי עמוק מאוד בתוך הריאה במצב מסכן חיים", אמרה ד"ר עמיטל

לאחר ששבה להכרתה, בתום הטיפול, הודתה המטופלת לצוות שהציל את חייה. המטופלת אושפזה ל-24 שעות להמשך טיפול ומעקב . הצוות הרפואי יוסיף לעקוב אחר מצבה, גם לאחר שתשתחרר לביתה.

במרכז הרפואי זיו מזהירים, כי מקרים של שאיפה או בליעת גוף זר חד, דורשים טיפול מהיר וזהיר, מאחר וקיימת סכנה בניקוב איברים שונים, גרימת דלקות ופגיעות חמורות. במקרה והגוף הזר נתקע בוושט, קיימת סכנה לניקוב הוושט או הקיבה, במידה והחפץ נתקע בקנה הנשימה, קיימת סכנה של חדירה לריאות וגרימת דלקות ודימום -מסכני חיים.

כניסת עצם זר וחד לדרכי הנשימה, מסוכנת ויכולה לגרום למספר סיבוכים, ביניהם: פציעה וזיהום מקומיים, פרפורציה שעלולה לגרור כניסת אוויר חופשי לבית החזה, העלול להוביל לקוצר נשימה חריף, זיהום בית החזה והזדקקות לניתוח פתיחת החזה, על מנת לנקז את הדלקת ולמנוע תחושה רעה מאוד והתדרדרות במצב הגופני הכללי.