הרגו אותנו. בניזרי
הרגו אותנו. בניזרי צילום: קובי גדעון, פלאש 90

הדיון סביב סוגיית מעמדו של עד מדינה במערכת המשפט הישראלי העלה מהאוב המשפטי את פרשת השר לשעבר שלמה בניזרי.

זאת כאשר משה סלע, הקבלן שהפך לעד מדינה, טען בראיון שעדותו הייתה שקרית ותיאר את מסכת התלאות שעברה עליו מאז העיד כדי להפליל את השר לשעבר.

ביומן ערוץ 7 מתייחס הרב בניזרי לימים ההם של המשפט כאשר טען לחפותו ולא זכה לאוזן קשבת, וגם לימים האלה שבהם עולה התחושה שישב בכלא תקופה של שנתיים וחצי על לא עוול בכפו, ימים בהם גם ראש הממשלה ובני משפחתו עוברים טלטלה נפשית לא מבוטלת.

לדבריו הריאיון בו קבע עד המדינה משה סלע כי שיקר בעדותו בעידודם של אנשי הפרקליטות לא הפתיע אותו, למעט העיתוי של הדברים. "את האמת שלי ידעתי לאורך כל הזמן", הוא אומר ומספר כי דבריו של סלע אינם חדשים כלל ועיקר שכן כבר "ביום הכרעת הדין בבית המשפט העליון הוא שלח את הבת שלו עם מכתב שבו הוא אמר 'שיקרתי', אבל אף אחד לא היה מוכן להתייחס. הוא אמר את הדברים אצל רזי ברקאי ביום שבו נעצרתי אבל לא הקשיבו".

בניזרי רואה בהתעלמות התקשורת הממסדית בישראל מדבריו האחרונים של סלע את "המזעזע ביותר", כלשונו "כל אדם היה אמור להזדעזע. לא שרת משפטים ולא יועץ משפטי לא אומרים שרק רגע, הכניסו את האדם הזה לארבע שנות מאסר על סמך עד מדינה שבלעדיו לא היה תיק, ועכשיו הוא אומר שהוא שיקר. שמישהו יבדוק. אבל אף מילה".

"שואלים אותי איך זה קורה, ואני משיב שיש לי מספר "מומים" - מזרחי חרדי וש"סניק, וכידוע כל ש"סניק הוא גנב ידוע", אומר בניזרי בציניות, "זה עוול שזועק עד השמים. אז זה הייתי אני ועכשיו זה הגיע לראש הממשלה. כשזה הגיע לאריה דרעי כולם מחאו כפיים אבל זה יכול להגיע גם לבנט ולכל אחד אחר".

באשר להתנצלותו של עד המדינה אומר בניזרי: "מה היא שווה? הוא יחזיר לי את החיים שלי ושל ההורים שלי? אמנם יצאתי חזק רוחנית ואני ממשיך לכתוב ספרים, לשדר וכו', הוא אמנם קטע לי את הקריירה הפוליטית, אבל זה פגע במשפחה בהורים בכלכלה, אבל יש יתרון אחד שאני שמח עליו, שמבחינה ציבורית הציבור שומע. כשרק אתה אומר את זה הציבור מזלזל, אבל עכשיו זה הגיע לחלק ניכר מהעם בזכות הרשתות החברתיות וכו'. אנשים התנדבו להעביר את המידע דרך כל קבוצה שאפשר".

"אין מקום שאני מגיע אליו ולא ניגשים אליי ואומרים שידענו שזו המערכת. בעצם שתיקתה המערכת יורה לעצמה ברגל. הרי בתי המשפט זה המולך שלהם. הם יגידו שטעינו? אז מוסד עד המדינה ייפגע? הרי הם רוצים להפיל את ראש הממשלה ואז אנחנו רואים שתיקה מאורגנת".

"רוב הציבור אומר שתמיד האמינו אבל יש חלק שהיה להם ספק, שאולי התפתיתי. אמנם ממליונים זה הצטמצם לגרושים, אבל אין ספק שמילים של עד מדינה שהוגדר כנדבך מרכזי בהרשעה הן משמעותיות מאוד".

ומה הלאה? האם הוא עצמו מתכוון לתבוע? אולי לדרוש משפט חוזר? נראה שהסיכוי לכך קטן ובניזרי מספר: "ישבתי עם עורכי דיני שעברו שוב על הכרעת הדין ואמרו שיש לי קייס הכי רציני למשפט חוזר ויש סיכוי טוב, אבל חשוב שאדע שאמנם עבורם זו חוויה, אבל המערכת תפרוס את כל המלתעות והטלפיים שלהם כדי לשבור אותך ולהוכיח ששיקרת, הם יהפכו את כל העולם ויעשו לך שוב כמו שעשו לך במשפט. אשתי והמשפחה שמעו את זה ואמרו לי 'אתה מאמין שמישהו יגיד חטאנו עווינו ופשענו'? אתה מאמין שתקבל מהם משהו? אתה רוצה להחזיר אותנו לחקירות ומשפטים? שנילעס שוב? לכן אמרתי שאני מעדיף להישפט על ידי הציבור ולהישאר בנקודה הזו, אבל אני מצפה שמישהו מהפוליטיקאים הבכירים והתקשורת שמתעסקת בכל SMS יבינו שצריך לבדוק, אבל ממערכת המשפט אין לי שום ציפייה".

בהקשר זה מזכיר בניזרי את דבריו באחרונה של השר לשעבר חיים רמון שהגדיר את משפטו של בניזרי כמעשה המזעזע ביותר שנעשה במערכת המשפט מאז קום המדינה, "הרשיעו אותי בעדות של עד שקר שמודה ששיקר ואף אחד לא מרים ראש".

"הם סימנו שלושה, את רמון, את נאמן ז"ל ואת אולמרט שלמרות שהם מגיעים מתוכם, ברגע שהם רצו לעשות שינויים במערכת המשפט ראה מה עשו להם, ראה איך תפרו תיק לנאמן".

האם מכך ניתן ללמוד שעל השרה שקד להישמר ולהיזהר לנוכח השינויים המפליגים שהיא מחוללת במערכת המשפט? בניזרי משוכנע שכן: "אין לי ספק שהם יושבים ובחנים כל צעד שלה, אבל כנראה היא הייתה מספיק חכמה כדי לא לעשות טעויות. ראה, כל מי שעושה ופועל טועה, וגם אני יכול להיות שהייתה לי טעות פה ושם, אף בוודאי לא הייתה לי כוונה פלילית, לא קיבלתי שוחד ולא היטיתי מכרז. אנחנו טועים אבל להפוך אותך לפושע זה הכי קל במדינה. אין לי ספק שאם הם מסמנים מישהו הלך עליו...".

לקראת סוף הדברים נשאל בניזרי אם הוא יכול לשער מה עובר על ראש הממשלה כשהוא שומע על עדי מדינה שמתהדקים סביבו. "זה גהיני-גהינם. יודע לב מרת נפשו. הוא יודע פחות או יותר מה הם יודעים ומה לא יודעים, אבל הוא קר רוח ולכן ראוי להיות ראש ממשלה. הוא עובר גיהיני-גיהנום. שאלו אותי מה הכי קשה? החקירות, המשפט או הכלא וחשבו שבטח הכי קשה הוא הכלא, אבל הכלא הוא הכי קל. השלב שבו שופכים את דמך ואתה במתח מה יגיד העד הזה ומה יכתבו בעיתונים זה החלק הכי קשה. מה שהם עושים זו שפיכות דמים, רוצחים אנשים, ההורים שלי בתקופת המשפט קיבלו התקפי לב ואירועים מוחיים. המשפחה שלי סבלה בכל התקופה הזו. אני לא מקנא לא בביבי ולא באשתו. אני בטוח שהם חיים שם על כדורים אם לא מעבר לכך. עוד שפיכות דמים ועוד עלבונות, אבל אני מקווה שהוא יעמוד בזה כי יש לנו ראש ממשלה טוב ששומר על מדינת ישראל בצורה הטובה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו