"כמה חילונים הפכו לדתיים בצבא?"

ראש ישיבת הר עציון, הרב יעקב מדן, תוקף את הטענות על הדתה בצה"ל, ומציע לספור כמה חילונים הפכו בצה"ל לדתיים וכמה להיפך.

ערוץ 7 , י"ט באדר תשע"ח | עודכן: 16:10

הרב יעקב מדן
הרב יעקב מדן
צילום: יוסף צרויה

הרב יעקב מדן, ראש ישיבת ההסדר "הר עציון", תקף היום (שלישי) במסגרת מושב אודות הדת בצבא שנערך בכנס שדרות את הטענות על הדתה בצה"ל.

"המקצוע של קצין חינוך הפך להיות מקצוע פוליטי. שם החלו הבעיות. אחר כך היה הסיפור של הפיכת השילוב הראוי לשירות המשותף, והיו לדבר הזה מטרות, כאשר כל מני גורמים שהיו מחוץ לצה"ל התערבו", טען הרב מדן.

"איך הגענו למצב שכל פעם שמזכירים את מורשת ישראל, את הקדוש ברוך הוא, זה משויך למפלגה דתית", תהה הרב מדן וסיפר, "ישבו אתי מאות קצינים ואף אחד מהחילונים שבהם לא נהיה דתי".

כתשובה לטענות על הדתה בצה"ל אמר הרב מדן, "כמה חילונים נהיו דתיים בגלל הצבא? בואו תבדקו כמה הנוער שלנו הפך להיות חילוני ואז תבינו איפה באמת יש בעיה. צריך להפסיק לעשות מכל ברכה אקט פוליטי".

בהמשך הדברים שלל הרב מדן את הטענות לפיהן הדתיים בצבא גורמים להדרת נשים, "מה שאנחנו דורשים זה כמו שבבריכה ובחדר כושר ישנה הפרדה, ככה אנחנו דורשים גם בצבא, כי על פי התורה שלנו אין לנו אפשרות כזו. בקורס חובלים לדוגמה, אין לנו אפשרות לשרת היום בגלל שהכל מעורב. אין לנו שום עניין להדיר שום אישה מהצבא".

מנגד ציינה תא"ל (במיל') ישראלה אורון, סגנית ראש המל"ל לשעבר, כי "הכל מתחיל מזה שהצבא מוגדר כשירות חובה. במקומות אחרים מדובר בצבא מקצועי, ולכן הנושא הזה בכלל לא עולה לדיון. אבל בהינתן בזה שזה שירות חובה וצה"ל מוגדר כצבא העם, הרבה מאוד מהערכים של העם נכנסים לתמונה".

"אנחנו צריכים למצוא איזושהי פשרה, לא מספיק ברור מה קורה לנערה שהייתה בסדר גמור, ובמועצת התלמידים של הביה"ס, ואז היא מתגייסת ואז אומרים לה שהיא לא יכולה, כי המג"ד לא מסכים שתהיה אישה אצלו. זו נקודת מבט שלא מספיק נותנים עליה את הדעת, זה בכלל לא קשור לשום דבר של לתקן באמצעות הצבא את הנושא הפמיניסטי, מדובר בילדה מוצלחת שאין שום סיבה שהילדה הזו לא תמצא את מלוא הפוטנציאל שלה", הסבירה אורון.

לדבריה, "אם הרמטכ"ל פותח כל מני מסלולים קרביים גם לנשים, יכול להיות שהוא פשוט חושב שזה יעשה טוב ליכולות הצבא? אני סומכת עליו שהוא יודע מה עושה, ואין שם שיקולים זרים".

אלוף (מיל') גרשון הכהן טען בדיון כי מקורן של הטענות על "הדתה" בצה"ל הוא ברצון לחלן את המרחב הציבורי, "הבעיה הגדולה היא בכלל לא בצה"ל, יחידות צה"ל לא סובלות משום בעיה. מי שנראה שסובל ממה שנקרא 'ההדתה' זה אנשים מחוץ לצה"ל, וזה קורה מכיוון שהוא נתפס כמקום הכי ציבורי בחברה הישראלית, והם רוצים שהמרחב הציבורי יהיה חילוני".

לדבריו, "חייל שמגיע לצבא הוא לא פועל ייצור, חייל מגיע לצבא בטוטאליות, ומפקד שלא מדבר עם החיילים שלו על הכול איננו יכול להוציא אותם לקרב. הנושא הוא מורכב, אבל בעיני בסוף הכל מדובר בשכל ישר".

"היה לי אירוע פעם, הייתי מפקד אוגדה, אירוע 40 שנה לחטיבת הראל. זה היה בלטרון, והמח"ט אומר לי הזמנתי להקת בנות לרקוד. אמרתי לו אתה בטוח שאתה רוצה את זה? הוא אמר לי כבר לא ניתן לבטל. אמרתי לו רק תבדוק שהן לבושות בצורה שלא תפגע באף אחד. מי שישבה לידי באירוע הייתה לאה רבין ז"ל, והיא אמרה לי: אוי ואבוי, תראה איך הן לבושות?", סיפר הכהן, "ומה שאני מנסה להגיד, שזה לא בהכרח קשור לעניינים של הדתה וכך הלאה, אלא למרחב ציבורי עם סטנדרטים שמקובלים על כמה שיותר אנשים. באופן בסיסי".