ועדת המדע והטכנולוגיה
ועדת המדע והטכנולוגיה צילום: דוברות הכנסת

ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה היום (רביעי) דיון ביוזמת ח"כ רויטל סוויד בעקבות הצעת פייסבוק למשתמשי הרשת החברתית להוסיף את תמונתו של מחבל לתמונת הפרופיל שלהם.

דרישת ח"כ סוויד באה לאחר שהתפרסם בחודש שעבר כי הרשת החברתית פייסבוק הציעה למשתמשיה להוסיף לתמונת הפרופיל את תמונתו של המחבל אחמד ג׳ראר שרצח בדם קר את הרב רזיאל שבח הי"ד.

יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב אמר בפתח הדיון: "בדין התורה כאשר נמצא מת מוטל על הקרקע ולא ידוע מי הרגו שיוצאים זקני העיר הקרובים אל החלל והם צריכים לומר 'ידינו לא שפכו את הדם הזה!' – הלא מה הם קשורים בכלל לומר את זה אם אין להם שייכות לחלל? אלא לימדה התורה שיש מושג אחריות והיה על הזקנים לדאוג למוסר ולהתנהגות נכונה שהייתה מונעת את הרצח".

"פייסבוק היא אחראית למה שנעשה בתחומה ומכוח האחריות הזאת נדרש ממנה לעשות הכול כדי למנוע מציאות כזאת. היום מוכח לנו כי יש הלימה ברורה בין הרשתות החברתיות לפעולות טרור, וצריכים לתבוע את האחריות מפייסבוק ולדעת שהיא עושה הכול להסיר תוכן שכזה".

יוזמת הדיון, ח"כ רויטל סוויד, הביעה בתחילת דבריה ביקורת רבה על חברת פייסבוק שלא שלחה נציג לוועדה שיסביר את התקלה שאפשרה למשתמשים שימוש בתמונת הפרופיל של המחבל, "על פייסבוק מוטלת החובה להסביר כיצד קרה הדבר שהרשת החברתית הציעה למשתמשיה לפרסם תמונות מחבל ועודדה את התמיכה בו. אני פועלת לכך שפייסבוק תהיה מחויבת בחוק לנטר בעצמה ולהסיר תכני טרור מהרשת".

ח"כ ברקו על הסרת תכנים בפיייסבוק

ח"כ ענת ברקו ציינה כי הדיון חשוב בצורה בלתי רגילה משום שהטרור מאוד אפקטיבי בגלל הרשתות החברתיות ובפייסבוק בפרט. "במסגרת מחקר שעשיתי עולה כי גם בנושא הזה של טרור, הצעירים שואבים את כל ההשראה רק מהרשתות החברתיות. הגיע הזמן להוריד את הכפפות ולטפל בנושא הזה בצורה רצינית. יש לחברת פייסבוק כל כך הרבה עובדים ונציגים – אף אחד לא יכול לבוא לוועדה ולהסביר איך מונעים את זה?".

בדיון הציג עו"ד איתי גוהר ממחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה נתונים על פניית הפרקליטות לפייסבוק בנוגע להסרת תוכן בעייתי. לדבריו, פרקליטות המדינה פונה בממוצע שנתי להסרת תכנים בפייסבוק בכ-12,000 מקרים אך בפועל פייסבוק מסירה רק 85% ממה שהיא מתבקשת לעשות. לדבריו, קשה לאבחן את המקרים למאפיין אחד, מדוע הם אינם נענים לדרישת הפרקליטות.

עוד אמר גוהר כי בתקופות של הסלמה במערכת הביטחון, התוכן מוסר ע"י פייסבוק תוך שעות ספורות ובימי שגרה זה קורה בתוך 24 שעות.

יו"ר הוועדה ח"כ מקלב הקריא את תגובת פייסבוק שנשלחה לוועדה. במכתב: "זו מסגרת שנוצרה על ידי משתמש באמצעות פלטפורמת 'אפקטים במצלמה'. כל המסגרות עוברות תהליך בקרה ואישור לפני שהן עולות לאוויר, אולם במקרה זה נעשתה טעות אנוש והמסגרת אושרה בשוגג. אנו מתייחסים לנושא במלוא הרצינות ומחויבים לכך שפייסבוק תהיה סביבה בטוחה. אנו יודעים שניתן לעשות יותר, והשקענו רבות כדי להוסיף עוד אמצעים טכנולוגיים לצד מומחיות אנושית, לצד העמקת שיתופי פעולה כדי להיאבק באופן גלובלי בעניין זה".

ח"כ מקלב סיכם את הדיון ואמר כי בעקבות הדברים שנאמרו בוועדה, ייקבע בהמשך עוד דיון על מנת להבין באלו מקרים פייסבוק אינה נענית לבקשת הפרקליטות להסרת תוכן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו