ח"כ יואב קיש
ח"כ יואב קישצילום: הלל מאיר/TPS

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה ראשונה את הצעת חוק שינוי חזקת הגיל הרך שהוביל ח"כ יואב קיש.

ההצעה קוראת לשנות את ההסדר הקיים בדבר חלוקת הטיפול בילדים שהוריהם חיים בנפרד ואת החזקה הקובעת שילד עד גיל 6 יהיה אצל אימו.

על פי החוק, הורים בפירוד יהיו רשאים להסכים ביניהם, לפי טופס שיקבע שר המשפטים, על אופן מימוש אפוטרופסותם, וכי ההסכם יהיה טעון אישור בית המשפט. אם הם לא הגיעו להסכם, או שההסכם לא בוצע, רשאי בית המשפט לקבוע הסדר הורות שהעיקרון הראשון במעלה בו הוא טובת הקטין, שתיבחן, בין היתר, לפי אמות מידה המוצעות בחוק.

לגבי חלק מאמות המידה הוצעו שתי גרסאות: גישה אחת שמה דגש על חלוקת זמן השהייה של הילד עם כל אחד מהוריו באופן שווה ככל הניתן. גישה שנייה שמה דגש על שמירת היציבות בחיי הילד ועל המשכיות של דרך הטיפול בו.

עוד הוצע כי בהסדר לעניין קטין שהוא פעוט, יקבע בית המשפט כי מרבית הזמן הוא ישהה אצל אמו, תוך הבטחת קשר קבוע ומשמעותי עם האב, אם אין סיבות הקשורות בטובת הילד להורות אחרת. בנוסף מוצע לקבוע הוראות בדבר נקיטת אמצעים כנגד הורה המפר הסכם או הסדר ההורות.

ח"כ קיש אמר לאחר ההצבעה, "זהו יום חשוב לאבות והאמהות הגרושים בישראל ויום חשוב הרבה יותר לילדים. לכל ילד מגיע גם אבא וגם אמא גם אם הם גרושים. הורות משותפת היא הדבר הכי בסיסי למען רווחתו וגידולו של הילד. הרחקת אחד ההורים משותפות בגידול ילדיו פוגעת בראש ובראשונה בילדים עצמם".

"תיקון חוקי הגירושין הישנים הפוגעים באבות, בילדים היא משימה שלקחתי על עצמי כמחוקק. היום עשינו צעד נוסף בדרך לבטל את העוול שהחוק עושה לאבות הגרושים. אני שמח שהחוק מתקדם ואעשה הכל על מנת שיעבור גם בקריאה שנייה ושלישית עוד בכנסת הזו", דברי ח"כ קיש.