הבית היהודי לאן?

למי שמתיימרים להביא מצביעים למפלגת הבית היהודי, כדאי לחקור מה יכול לגרום לאלו ששייכים אינטגרלית למפלגה זו לשוב ולהצביע לה. דעה

יעקב (כצל'ה) כ"ץ , כ"א באדר תשע"ח | עודכן: 06:27

הבית היהודי לאן?     -ערוץ 7
יעקב כ"ץ (כצל'ה)
צילום: ישראל ברדוגו

כיצד עלינו להיערך לקראת הבחירות הבאות, שכנראה תהיינה במהלך השנה הקרובה או בשנה שלאחריה? העובדות מדברות בעד עצמן. בבחירות שהתקיימו ב‑2013 היו למפלגת הבית היהודי 12 מנדטים, ובכנסת הנוכחית 8 מנדטים - ירידה של יותר מ‑30 אחוזים.

הסיבה המרכזית לכך שרבים נוטשים את הבית היהודי היא ניסיונו של בנט להפוך את המפלגה לליכוד ב', גוף בעל שני ראשים, גם דתי וגם חילוני, ולשכנע מצביעים חילונים להצביע לנו. זאת במקום להשקיע את עיקר זמנו ומרצו בשמירה על תמיכתו של הציבור החרד"לי, המהווה חלק מרכזי וסגולי בקרב הציבור הדתי-לאומי. ניסיונו של בנט כשל לחלוטין: חילונים לא הצביעו למפלגה ומצביעים חרד"לים רבים, שבעבר היו חלק אינטגרלי של המפלגה הדתית-לאומית, נטשו ונתנו ידם למפלגה אחרת שכשלה ולא הצליחה להכניס לכנסת ולו ח"כ אחד. ביום פקודה החילוני הממוצע, שמסמפט אותנו ונוטה להצביע לנו, נוטש את הספינה וחוזר להרגלי הצבעתו מימים ימימה.

מלבד הציבור החרד"לי, יש ציבורים נוספים שקרובים מאוד לעמדותינו בענייני תורה ושמירת ארץ ישראל מכל משמר. הבולט שבהם הוא הציבור החב"די, שבעבר הצלחנו לשכנע רבים מחסידיו להצביע לאחת מהמפלגות הדתיות-לאומיות. גם בין החרדים עצמם, בעיקר בחצרות החסידים, הצביעו רבים לאחת ממפלגותינו.

הפקת הלקחים הנדרשת לא תיעשה בצל אידיאולוגיה לא מושלמת או בחסות סקרים מפוברקים, שבינם ובין תוצאות הבחירות אין לא קרבה ולא התאמה. תוצאות הסקרים משכרות ומשקרות וגורמות למי שחפץ בכך שלא להעמיק בכישלון העבר, אלא להיבנות על קורי עכביש שאינם מחזיקים מים, רק אחיזת ועצימת עיניים.

הצעתי למי שמתיימרים להביא מצביעים רבים למפלגת הבית היהודי, לחקור ולהעמיק מה יכול לגרום לאלו ששייכים אינטגרלית למפלגה זו לשוב ולהצביע לה. לא נראה כרגע לצערנו שמי שחפץ להיות ראש הממשלה, יוכל להגיע לתפקיד הזה דרך מפלגת הבית היהודי. הישראלים שמרנים מטבעם ותוצאות הסקרים והצבעות האמת מעידות על כך כמאה עדים.

מהפכה עושים פעם אחת. כשדוד בן גוריון עשה את המהפכה הראשונה הוא עמד על רגליו. כשניסה לעשות מהפכה נוספת, עמד על ראשו. קשה לשכנע את הציבור כשראשך באדמה ורגליך מתנופפות בשמיים.

בנט ניסה זאת ב-2015 ולא צלח. הראש נישא על הגוף ולא להפך, וכדאי לו וליועציו להשקיע זמנם בחקירה ודרישה אמיתית כדי שלא ייכשל בכמות המנדטים שיביא בבחירות הקרובות כפי שנכשל בפעם הקודמת.