עו"ד אורי ציפורי
עו"ד אורי ציפורי צילום: ערוץ 7

בימ"ש המחוזי בירושלים ידון הבוקר (ראשון) בערעור של אתר "לוח עבודה עברית" כנגד פסיקת בית משפט השלום בעיר.

בית המשפט פסק לפני מספר חודשים כי האתר מפלה בניגוד לחוק איסור הפליה במוצרים ושירותים והשית על מפתחי האתר קנס על סך 40 אלף שקלים.

הערעור על פסק הדין הוגש על ידי עו"ד אורי צפורי מתנועת "דרך חיים" והדיון צפוי להתקיים בפני שופטת בימ"ש המחוזי תמר בר אשר.

נזכיר כי אתר "לוח עבודה עברית" הוא לוח פרסום אינטרנטי המאפשר לבעלי מקצוע יהודיים, כמו גם בתי עסק המעסיקים יהודים, לפרסם עצמם באתר ללא תשלום. לטענת מנהלי האתר, הוקם האתר על מנת לסייע ליהודים במציאת פרנסה. האתר נתבע ע"י המרכז הרפורמי לדת ומדינה בשיתוף מרכז מוסאוא (שוויון) לזכויות האזרחים הערבים בישראל, אשר זכו כאמור בתביעתם.

בערעור כותב עו"ד צפורי כי "לא יתכן שדווקא במדינת ישראל, מדינת העם היהודי, יאסר על יהודים להקים גוף שעניינו עשיית צדקה וחסד עם יהודים", לטענתו, חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים לא נועד כדי למנוע מיהודים לעשות חסד עם יהודים.

"פסק הדין של בית המשפט קמא קובע למעשה כי כל גוף, או אדם, אשר יבקש לחלק צדקה לפלח באוכלוסייה, המוגדר על פי דת או לאום, לא יוכל לעשות כן ויאלץ לחלק את הצדקה באופן שווה לכל דורש", נכתב. "תוצאה כזו היא בלתי מתקבלת על הדעת, ומעקרת, הלכה למעשה, ערכי יסוד לאורם התקיים עם ישראל במשך דורות, ערכים כמו 'אהבת ישראל' ו'ערבות הדדית'".

לקראת הדיון, לפני מספר ימים, פנו כמאה בעלי עסקים יהודים במכתב לבימ"ש המחוזי בירושלים בקריאה לקבל את הערעור "אנו החתומים מטה, בעלי מקצוע יהודים במקצועות שונים, נדהמנו מהחלטת בית משפט השלום האוסר לפרסם את שמנו כבעלי מקצוע יהודים. אנו מצפים מכם להפוך את ההחלטה לטובת המשך עתידנו ועתיד ילדינו. אנו עובדים קשה על מנת לפרנס את משפחותינו, והחלטה זו פוגעת קשות ביכולתנו להביא פרנסה לבני משפחותינו." כתבו לשופטים.

בנוסף הזכירו בעלי העסקים לשופטים כי עבודה עברית היא ערך שעליו הוקמה המדינה "ערך העבודה עברית היה נר לרגלם של בוני הארץ; בן-גוריון, א.ד גורדון, ברנר ועוד, שעקרון זה היה נר לרגלם. בהחלטתכם זו אתם בוחרים אם להיות מממשיכי דרכם של מייסדי המדינה או שחלילה אתם מחליטים להפנות להם עורף ולשים קץ למפעל הציוני ולשגשוגם ופריחתם של הפועלים העבריים במדינת ישראל שנבנתה בעמל כפיים." הוסיפו.

עו"ד אורי ציפורי שמייצג את האתר במאבקו המשפטי מסר עם הגשת הערעור "אנחנו עדים למלחמה משפטית בלתי פוסקת של ארגונים שונים שמנסים פעם אחר פעם, באמצעות מערכת המשפט, למחוק את כל מה שהופך אותנו לעם אחד וליצור על חורבותיו לאום חדש – "הלאום הישראלי". הפרשנות שניתנה לחוק ע"י ביהמ"ש בעצם אומרת שאין שום דבר שקושר יחד את היהודים באופן שיש בו כדי להצדיק את הרצון של יהודים להיטיב אחד עם השני. כל ישראל ערבים זה לזה? אהבת ישראל? לרגשות אלו אין זכות קיום אליבא דביהמ"ש. אנחנו מקווים שביהמ"ש המחוזי יתעשת ויחזיר למדינה את השפיות". סיים.