ראיון מקיף עם עו"ד גלעד שר

בראיון לערוץ 7 מתייחס עורך הדין גלעד שר להתמודדות הישראלית עם המצוקה ההומניטרית ברצועת עזה, למהלכים המדיניים הנדרשים לטעמו בהיעדר פרטנר פלסטיני ולחזון אוסלו שלטעמו טרם מת.

לדבריו העיקרון המנחה את ההתנהלות הישראלית אמור להיות אך ורק 'מה טוב לישראל', ומתוך עקרון זה, סבור עו"ד שר, יש לזכור את ערכי מגילת העצמאות והם הדאגה לרוב היהודי דמוקרטי של מדינת ישראל. "כדי לעשות את זה חייבים להיפרד מהפלסטינים. אני לא סומך לא על הפלסטינים, לא נראה שמתקרב פתרון קבע בסוגיות הליבה, אבל אני גם לא סומך על האמריקאים שידעו להמשיך כפי שהתחילו בממשל הזה ולהניח יסודות לשתי מדינות עם גבולות ביניהם. לכן על ישראל לראות איך היא עצמה מממשת את החזון הציוני".

כשנשאל אם אינו רואה שרעיון שתי המדינות כבר אינו רלוונטי, משיב עו"ד שר כי הרבה רעיונות שהיו שחשבו שאינם רלוונטיים התבררו כדבר הנכון לעשותו. "כחוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי אנחנו בוחנים את עצמנו בכל שנה מול 5-6 אלטרנטיבות מימין ומשמאל, אנחנו מדרגים את החלופות הללו והחלופה הטובה ביותר ליציבות, לביטחון, לרוב היהודי ולדמוקרטיה היא חלופת שתי המדינות. אנחנו אמנם לא יכולים להגיע לשם כעת ובבת אחת, אבל אנחנו יכולים ליצור מציאות של שתי מדינות לשני עמים שבסופו של דבר תשמר את התנאים לכך שזה יקרה בבוא היום ויהיה גבול שיקיף רוב יהודי ודמוקרטי במדינת ישראל".

על הפרטנר המקציב אחוז ניכר מתקציבו למשפחות מחבלים ומסרב לגנות פיגועים, אומר שר כי הוא מגנה בכל תוקף את תגמול משפחות המחבלים, אך עם זאת הוא סבור שבמציאות בה הפרטנר הפלסטיני אינו מציג הנהגה שניתן להידבר אתו, ההידברות איתם אינו הדבר היחיד שניתן לעשותו. לטעמו במציאות כזו יכולה ישראל לבצע מספר רב של צעדים מול שותפים כמצרים, ירדן, סעודיה ומדינות המפרץ שלהם ולישראל אינטרסים משותפים.

"אנחנו צריכים להידבר גם עם הפלסטינים, גם, אבל גם להידבר עם עצמנו, מה אנחנו רוצים. אנחנו רוצים לראות לאן אנחנו שואפים לחתור, זה הערך של מדינה דמוקרטית יהודית בגבולות בטוחים, היכן יעברו הגבולות? זה כבר עניין למו"מ".

בדבריו דוחה עו"ד שר את החשש ממציאות חמאסית תואמת עזה דם ביהודה ושומרון. "בעזה התקבלה החלטה מאוד נכונה, אבל היא התבצעה באופן לקוי לחלוטין, ביטחונית, חברתית ומבחינת קליטת האנשים שפונו מבתיהם. אני אומר שצריך ללמוד מהניסיון. צה"ל לא ייצא מהשטח גם אם חלק מההתנחלויות יפונו. צה"ל לא ייצא עד שיהיה שם גורם שיניח את דעתנו. זה יקרה אם נפעל באופן מדורג ונעביר לפלסטינים סמכויות וחלק מהשטחים שאנחנו לא זקוקים להם וניצור התחלה של ישות מדינתית ונדע להניח את דעתנו מבחינה ביטחונית ומודיעינית. בעוד שנים נשאף שמישהו אחר יחליף אותנו שם".

בסוגיית יחסה של ישראל למצוקה ברצועת עזה, מצוקה הנגרמת משוד החשמל והמשאבים המועברים לרצועה בידי אנשי חמאס, מציע עו"ד שר לבחון משוואה בה יבוצע שיקום הרצועה בתמורה להפסקת אש ארוכת טווח. "חייבים למצוא את האיזון בין הקלת המשבר ההומניטארי להפסקת האיום הביטחוני טרוריסטי".

"חמאס יודע שהוא לא יכול לחסל אותנו ומכאן תסכולו. הוא מחפש כעת דרך פרגמטית להתפייס עם פתח' ומצד שני לשלוט בגורמים הטרוריסטיים האחרים ברצועה. הוא יודע שהוא לא יכניע אותנו בכוח הזרוע כמו שאנחנו יודעים ששום פתרון שהוא צבאי בלבד יחזיק מעמד לשנים ארוכות".

את יוזמת השר כץ להקמת אי מול רצועת עזה ובו יוצב נמל מאובטח רואה עו"ד שר כחלק מפתרון כולל וארוך טווח להפחתת האיום הביטחוני ברצועה, במקביל לחמלה יהודית נדרשת מול המשבר ההומניטרי ברצועה. לשם כך, מבלי לסכן את חיילי צה"ל יש "לתעל את הסיוע שמגיע לרצועה שיגיע להיכן שהוא צריך להגיע".

כשהתבקש להתייחס להסכמי אוסלו דוחה עו"ד שר את הגדרתו כאסון היסטורי וקובע כי על ישראל לחתור להיפרד מהפלסטינים ו"אוסלו הייתה ארכיטקטורה שהייתה נכונה לזמנה. הבעיות שהיו לנו עם אוסלו אינן מעטות וכמי שהיה שותף לחלקים ניכרים מהיישום שלו אני אולי ראשון לנתח אותן. הבעיות היו שהיישום היה חלקי לקוי וכמעט אפסי משני הצדדים – נושא הטרור וההסתה הפלסטיניים לא טופלו וגם הפרות שלנו לא טופלו. התרגלנו שאנחנו מפרים את ההסכם. בנוסף, ראוי לזכור שבתחילת התהליך נרצח ראש ממשלה בידי יהודי בן בליעל ומאז הרכבת ירדה מהפסים ולא שבה לשם".

"נתון נוסף הוא שכולנו חיים כיום תחת משטר הסכם הביניים שנחתם בספטמבר 95', חודש וחצי לפני הרצחו של רבין. זה המשטר שאמור היה להחזיק מעמד 3-5 שנים ולהיות מוחלף בהסדר קבע. כיום אנחנו 23 שנים אחרי, עדיין חיים עם המשטר הזה, אז להגיד שאוסלו מת עדיין מוקדם".