פרופ' אביעד הכהן
פרופ' אביעד הכהן צילום: ערוץ 7

פרופסור אביעד הכהן, נשיא המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, פנה לאחרונה אל משטרת ישראל בדרישה לחשוף נתונים בנושא הסכמים שנחתמו עם עדי מדינה מתוקף חוק חופש המידע.

אולם, המשטרה מסרה בתשובתה כי היא מסרבת לחשוף נתונים אודות ההסכמים שנחתמו, בין היתר את שמותיהם של עדי המדינה עמם נחתם הסכם ואת מספר ההליך המשפטי של כל אחד מהם, בטענה כי הפרטים חסויים, תחת הגנת הפרטיות.

"הנני מבהיר ראשית, כי פריט 2 בבקשתך אינו "מידע" הנמנה עפ"י חוק חופש המידע ועליו חלים הסייגים עפ"י החוק של חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981 עפ"י סעיף 9(א)(3) לחוק חופש המידע, וכן, הגנה על שלומו וחייו של אדם עפ"י סעיף 9(א)(1) לחוק חופש המידע", כך נכתב בתשובת המשטרה.

פרופ' הכהן כתב בתשובה דחופה למשטרה כי זו היא חובת המשטרה לפרסם את הנתונים על פי החוק, "איננו מסכימים עם פרשנותכם לסייגים אלה שבחוק, ועל פני הדברים הם גם לא עולים בקנה אחד לא עם ההודעות שיצאו מדוברות המשטרה בשנים האחרונות. רובם המכריע של ההליכים שבהם נכרת הסכם עד מדינה נידונים בדלתיים פתוחות".

לדבריו, "פרט למקרים קיצוניים וחריגים במיוחד ההליך גלוי לעיני כולם, כל עוד לא נשקפת סכנה לשלומם של עדי המדינה, יש משקל רב יותר ל"זכות הציבור לדעת" לחופש המידע ולכך שהצדק ייעשה וייראה. אשר על כן, הננו מבקשים להעביר לשולחיי ללא שיהוי את המידע סעיף 2 ובנוסף נבקש לדעת האם עמדתכם הנזכרת היא על דעת היועמ"ש ומהו הבסיס המשפטי לעמדתכם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו