עו"ד אורי ציפורי
עו"ד אורי ציפורי צילום: אלירן אהרון

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, תמר בן אשר, הורתה היום (ראשון) למפעילי אתר "עבודה עברית" לשנות בתוך 7 ימים את מתווה פעולתו, לאחר שקבעה כי קיומו במתווה הנוכחי מהווה הפרת חוק.

בכך דחתה השופטת את ערעורם של מפעילי האתר על פסיקת בית משפט השלום בנושא, אשר התקבלה בעקבות תביעה שהגישו המרכז הרפורמי לדת ומדינה וארגון מוסאווא.

בדיון טען עו"ד צפורי כי האתר נועד לסייע ליהודים בפרנסה ולפיכך מדובר בצדקה מהמדרגה הראשונה, וזאת ע"פ פסיקת הרמב"ם.

"אנו מזדהים עם הרמב"ם. יש ציבור גדול שהאמירה של הרמב"ם משמעותית עבורו." אמר עו"ד צפורי לשופטת, אשר הגיבה כי במדינת ישראל הדמוקרטית לא פוסקים ע"פ הרמב"ם, אלא ע"פ החוק.

אורי קירשנבום מהנהלת תנועת דרך חיים תקף את בית המשפט "אנו כלל לא מופתעים מגישת בימ"ש, לצערנו בימ"ש זנח מזמן את הערכים היהודיים איתם מזדהה רוב מניין ובניין של עם ישראל. הדיון היום בבימ"ש רק חיזק את הצורך בשינוי מהותי, הן בחקיקה והן ברוח ההנהגה בכלל, לא יתכן כי בשם החוק ירמסו את הערכים אשר החזיקו את הלכידות בעם ישראל במשך אלפי שנים. הרפורמים חברו לארגונים ערבים קיצונים במלחמה נגד ערכי היסוד של עם ישראל ובע"ה במלחמה הזו עם ישראל ינצח."

עו"ד אורי צפורי אשר ייצג את הארגון בדיון הוסיף, "לצערנו בימ"ש החליט לצאת חוצץ נגד הרמב"ם וקבע שסיוע ליהודים בפרנסה איננו בגדר צדקה. לשמחתנו, בימ"ש הבהיר שפסק הדין של בימ"ש השלום, מבוסס על הקביעה שהאתר אינו בגדר ארגון צדקה, ובכך השאיר פתח לארגוני צדקה מובהקים, שפועלים למען יהודים, להמשיך בפעילותם ללא חשש של הפרת החוק, ואנו מברכים על כך".

לדבריו, "הרפורמים הוציאו מתוך אולם בימ"ש הודעה שקרית לפיה אתר עבודה עברית יוסר כביכול, ואולם הוראה כזו לא ניתנה. לבקשת השופטת הסכימו מפעילי האתר לפעול בהקדם לשם מציאת מתווה חוקי, אשר יאפשר לאתר להמשיך את הערבות הנפלאה והסולידריות בין היהודים."

נזכיר כי אתר "לוח עבודה עברית" הוא לוח פרסום אינטרנטי המאפשר לבעלי מקצוע יהודיים, כמו גם בתי עסק המעסיקים יהודים, לפרסם עצמם באתר ללא תשלום. לטענת מנהלי האתר, הוקם האתר על מנת לסייע ליהודים במציאת פרנסה. האתר נתבע ע"י המרכז הרפורמי לדת ומדינה בשיתוף מרכז מוסאוא (שוויון) לזכויות האזרחים הערבים בישראל, אשר זכו כאמור בתביעתם בבימ"ש השלום, פסק דין אשר עליו התקיים הערעור היום בבימ"ש המחוזי.

לקראת הדיון, לפני מספר ימים, פנו כמאה בעלי עסקים יהודים במכתב לבימ"ש המחוזי בירושלים בקריאה לקבל את הערעור, "אנו החתומים מטה, בעלי מקצוע יהודים במקצועות שונים, נדהמנו מהחלטת בית משפט השלום האוסר לפרסם את שמנו כבעלי מקצוע יהודים. אנו מצפים מכם להפוך את ההחלטה לטובת המשך עתידנו ועתיד ילדינו. אנו עובדים קשה על מנת לפרנס את משפחותינו, והחלטה זו פוגעת קשות ביכולתנו להביא פרנסה לבני משפחותינו", כתבו לשופטים.

בנוסף הזכירו בעלי העסקים לשופטים כי עבודה עברית היא ערך שעליו הוקמה המדינה "ערך העבודה עברית היה נר לרגלם של בוני הארץ; בן-גוריון, א.ד גורדון, ברנר ועוד, שעקרון זה היה נר לרגלם. בהחלטתכם זו אתם בוחרים אם להיות מממשיכי דרכם של מייסדי המדינה או שחלילה אתם מחליטים להפנות להם עורף ולשים קץ למפעל הציוני ולשגשוגם ופריחתם של הפועלים העבריים במדינת ישראל שנבנתה בעמל כפיים".