"אני מרגיש סביבי יותר מדי פחד"

נשיא המדינה התייחס בנאום למתיחות סביב חקירות נתניהו. "גם ההכרעות הדמוקרטיות עשויות לערער על הערכים הדמוקרטיים".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד באדר תשע"ח

"אני מרגיש סביבי יותר מדי פחד" -ערוץ 7
ריבלין
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נשיא המדינה נאם היום (ראשון) בכנס 70 שנות דמוקרטיה של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואתר מקור ראשון, והתייחס למתיחות סביב חקירות רה"מ והמשבר בקואליציה.

"גם ההכרעות הדמוקרטיות עשויות לערער על הערכים הדמוקרטיים. היושבים באולם הזה יודעים היטב כיצד חשה אוכלוסייה אשר חווה על בשרה הכרעה דמוקרטית במובן הפורמאלי, הנחווית כלא דמוקרטית ברמה המהותית. חווינו זאת היטב סביב העקירה מרצועה עזה ומצפון השומרון", הוסיף הנשיא.

לדבריו, "דמוקרטיה היא מפעל שברירי, דמוקרטיה היא מפעל שחשוף מכל עבריו מבית ומחוץ - לכוחות גדולים שמאיימים לקעקע את יסודותיו. יותר מדי כוח לבעלי ההון המעטים - והדמוקרטיה נחלשת. יותר מדי כוח לקבוצות אינטרס חזקות, לסקטורים או למגזרים מסוימים - והדמוקרטיה נחלשת. יותר מדי כוח לאחת הרשויות על פני שתי אחיותיה - והדמוקרטיה נחלשת".

הוא ציין כי "הדמוקרטיה הישראלית כמו אחיותיה בעולם הדמוקרטי כולו, ממזרח וממערב, אינה חסינה לגמרי. לעתים אני מרגיש סביבי יותר מדי פחד. יותר מדי אנשים מפחדים ממחלוקות, מביקורת, ואילו אני, באמת מאמין בעוצמתינו ולכן סבור שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו - להפסיק לפחד".

ריבלין דיבר על המחלוקת סביב הריבונות ביו"ש. "בחדר הזה יושבים היום אלו הסבורים כי עתידה של המדינה, יוכרע אך ורק בחלוקת הארץ ובהיפרדות משכנינו הפלסטינים. יושבים כאן היום רבים אחרים, כמוני, שאינם מאמינים בחלוקה, והסבורים שיש מקום לבחון את החלת הריבונות והחוק הישראלי על איו"ש, ויש הטועים לחשוב בעיני כי ניתן להחיל את החוק הישראלי על חלקים מאיו"ש".

הוא הוסיף כי "המצדדים בהפרדה מבקשים לחזק על ידי כך את זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ולגבש את הריבונות הישראלית בגבולות מוסכמים. המצדדים בריבונות, חייבים לדבר בשם אותם ערכים ממש. חיזוק מדינת ישראל בגבולות ברי הגנה, לצד חיזוק אופייה היהודי והדמוקרטי של המדינה שמשמעותו מתן שוויון זכויות לכל אזרח, בתחומיה של ישראל הריבונית".

"אנו חזקים, אנו מדינה חזקה וחברה חזקה, ואם החלטנו לצעוד בדרך מסוימת, בואו לא נעשה זאת לחצאין, בגמגום או מתוך פחד ואני רוצה להעיר, עוד הערה לסדר היום. אנחנו חזקים מספיק, על מנת לבנות מוסדות חזקים לדמוקרטיה שלנו - מוסדות כמו זכויות אזרח, מוסדות כמו בית משפט, מוסדות כמו משטרה וצבא ממלכתיים, שבראשם עומדים אנשים מצויינים. פטריוטים אמיתיים. ובו זמנית, אנחנו חזקים מספיק, על מנת לספוג ולהכיל ביקורת, על המוסדות האלו, ובלבד שלא תגלוש לדה לגיטימציה. אנחנו חזקים מספיק על מנת לבקר את ההנהגה שלנו, ובלבד שלא תגלוש להסתה ולדה לגיטימציה מבלי לחשוש כי בביקורת אנו פוגעים בחוסנה של ישראל. אנחנו חזקים ואם נמשיך ונערוך כינוסים כאלה, נהיה חזקים עוד יותר", סיכם הנשיא.