רבני ה'מרכז' בכינוס שנערך בעבר בפראג
רבני ה'מרכז' בכינוס שנערך בעבר בפראגצילום: דוברות 'מרכז רבני אירופה'

ברומניה ייפתח מחר (שני) הכנס השנתי של 'מרכז רבני אירופה' בו יעלו לדיון שורה של נושאים העומדים במרכז השיח היהודי באירופה.

הכנס, בו ישתתפו למעלה מ-250 רבני ערים וקהילות מרחבי אירופה ומדינות חבר העמים, יימשך עד ליום רביעי ובמרכזו יעמדו חגיגות מלאת ח"י שנים להקמת 'המרכז'.

הכנס יעסוק בעיקר בדיונים ונסיונות לתת מענה ופתרונות הלכתיים לשורה ארוכה של נושאים העומדים על סדר יומם של הרבנים והקהילות היהודיות באירופה.

שורה של רבנים, כל אחד מומחה בתחומו, ישאו דברים במהלך ימי הכנס ויעלו נושאים לדיון. חלק מהנושאים לובנו בשבועות האחרונים על ידי חברי נשיאות 'מרכז רבני אירופה' עם גדולי הדור, שהקדישו להם זמן ארוך כדי לעמוד על כל הצדדים ולהורות להם כיצד לנהוג ומה לעשות.

בין הרבנים שישתתפו וישאו דברים היום בכנס יהיה הרב הראשי הרב יצחק יוסף שידבר על הלכות פסח. במושב שיעסוק בנושא רבנות והלכה ישא דברים הרב ישראל מאיר לאו, לשעבר רבה הראשי של תל אביב-יפו שיעסוק בנושא תפקידם האחראי של רבנים כמנהיגי קהילות.

כמו כן ישאו דברים הרב יעקב שפירא ראש ישיבת 'מרכז הרב' וחבר מועצת הרה"ר לישראל, הרב זמיר כהן יו"ר ארגון 'הידברות', הרב אליהו בר שלום רב העיר בת ים, הרב רון חסיד רבה הראשי של גיברלטר, הרב דורון אחיאל רב קהילת 'נצח ישראל' בלונדון, הרב חי עמרם - רב ודיין בקהילת 'עץ חיים' וראש כולל 'בית יוסף' בעיר מרסיי שבצרפת, הרב מאיר שמחה בר-חן רב העיר ברצלונה בספרד, הרב שלמה וילהלם רב העיר ז'יטומיר שבאוקראינה, הרב ישראל ריאני יו"ר ארגון 'בנועם דניאלי' והרב דוד בן ניסן מארגון 'עמי'.

מנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב מנחם מרגולין אומר כי "הכנס השנתי, אשר נערך בסיוע 'קרן חוליא' בהנהלת אלברט אפללו ו'קרן מרומים' בראשות הרב בן ציון ליפסקר, הוא אינטנסיבי מאוד ונידונים בו שורה ארוכה של נושאים".

"לכנס השנתי יש חשיבות רבה בעצם המפגש בין רבנים מכל קצוות אירופה, שבוחנים יחד נושאים מגוונים ומחווים דעה מנסיונם, בבחינת איש את רעהו יעזורו", הוסיף הרב מרגולין.

סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, הרב אריה גולדברג ציין, "גייסנו שורה של מרצים ורבנים הנחשבים למובילים בתחומם במטרה להבטיח את התועלת הלכה למעשה של הנושאים החשובים שיעלו בכינוס ונמצאים על שולחנות הדיונים במרבית הקהילות היהודיות באירופה".