הרבצ״ר הרב אייל קרים
הרבצ״ר הרב אייל קרים צילום: הדס פרוש, פלאש 90

צה״ל החליט להדיח משירות מילואים את הרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת ההסדר במצפה רמון, לאחר שהתבטא בחודשים האחרונים נגד שירות נשים בצה"ל.

בעיתון ״ישראל היום״ דווח כי הרב קוסטינר פעיל בשירות המילואים כבר 25 שנים, ומשמש כרב קורס רבנים צבאיים מאז היווסדו לפני עשר שנים. מדי שנה הרב מקדיש כחודש וחצי לשירות מילואים.

לאחרונה התבטא הרב נגד שירות נשים בצה״ל, מה שעורר את חמתו של הצבא. באחת ההתבטאויות אמר כי "הניסיון לגייס את הבנות הוא חלק ממלחמת תרבות ומהניסיון להרס המשפחה". בהזדמנות אחרת טען כי "צבא יהודי זה צבא בלי בנות".

גורמים בסביבת הרב אמרו לעיתון כי "לא ייתכן שרב יצטרך לחשוש להביע את עמדתו התורנית בגלל שאולי יחליטו להדיח אותו מתפקידו. ההרגשה שמתחזקת בתקופה האחרונה היא שיש ניסיון לסתום לרבנים את הפיות, גם בצה"ל, ולהטיל עליהם אימה כדי שיישרו קו עם האג'נדה הליברלית".

מדובר צה"ל נמסר: "הרב קוסטינר נשאר בשירות מילואים ברבנות הצבאית, אך הוחלט שבעת הזו לא ישמש עוד כרב הקורס".

בעמותת "צו 1" תוקפים הבוקר את ההחלטה, "הרמטכ"ל איזנקוט רוצה להפוך את קורס הרבנים הצבאיים לקורס רבנים מטעם. לא זה תפקידם של הרבנים הצבאיים אלא שמירה על היהדות ואורח החיים היהודי בצה"ל. צו 1 ימשיכו ללוות כל חייל וחיילת שומרי מסורת".

מזכ"ל מפלגת האיחוד הלאומי, אופיר סופר, תקף בעקבות ההחלטה את שר הביטחון, לדבריו, "'רוח המפקד' של ליברמן מובילה לסתימת פיות ולדורסנות כלפי כל מי שחושב אחרת ויש לו מה להגיד על הנעשה בצבא. שורה ארוכה של רבנים שהובילו חינכו וחוללו מהפכה מוצאים עצמם מודרים מתפקידים אותם ביצעו בשנים האחרונות. כנראה שיש כאלו שרואים בצה"ל כלי לשיסוי פוליטי והגדלת המחלוקות. כך נקט שר הביטחון לגבי הרבנים ישיבות ההסדר והמכינות וכך נוהג לגבי גיוס החרדים".