פינוי פסולת
פינוי פסולת istock
מהי האחריות של קבלן שיפוצים בנוגע לפינוי פסולת? איך מרכזים פסולת בניין בצורה מסודרת? ולאן מפנים את הפסולת?

שיפוץ בית הוא תהליך ארוך שכרוך בהוצאה כספית של עשרות ומאות אלפי שקלים. כתוצאה מכך, רבים מבעלי הבתים ולפעמים גם קבלני השיפוצים עצמם לא תמיד מוודאים שהם עומדים בהנחיות החוק בנוגע לפינוי הפסולת. התעלמות מהנחיות המשרד להגנת הסביבה עלולה לגרור השלכות לא נעימות וקנסות כספיים, מה גם שהיא פוגעת באיכות הסביבה ויוצרת נזקים חמורים לכדור הארץ. בנוסף, היום אין סיבה לוותר על פינוי פסולת ואפשר להשתמש במכולות מיוחדות בשביל לבצע את הפעולה בקלות וביעילות.

איזה פסולת צריך לפנות?

חוק שמירת הניקיון קובע שפסולת בנייה היא זו שנוצרת מפעילות בנייה והריסה. הלכה למעשה מדובר בסוגים שונים של חומרים ושיירי חומרים, ובהם בלוקים, בטון, אספלט, זפת, לבנים, מרצפות, שברי שיש, לוחות גבס, עץ, מתכות, פלדה, עודפי עפר ועוד. רוב החומרים אינרטיים אך חלקם עלולים להיות מסוכנים, רעילים או דליקים ולכן הפינוי שלהם חייב להתבצע לפי הנחיות.

מקורות ייצור של פסולת

מלבד קבלניים שבונים והורסים מבנים בהיקפים וגדלים שונים, הסקטור הביתי והמשפצים אחראיים גם הם על מקורות ייצור עיקריים של פסולת בנייה. הסקטור הביתי מורכב ממשקי בית ובעלי מקצוע שמבצעים עבודות שיפוץ בהיקף קטן אך גורמים להצטברות של המון פסולת. בתוך כך, הפסולת נוצרת אפילו מעבודות ריצוף קטנות, משיפוץ פנימי של דירות מגורים ועסקים ומעבודות שלא כרוכות בהיתר בנייה.

ריכוז הפסולת במכולות

קבלני שיפוצים חייבים לדאוג להצבת מכולה לפינוי פסולת בניין באתר הבנייה. המכולה מאפשרת לרכז את הפסולת בצורה מסודרת, להעביר אותה למשאיות ולאחר מכן לשנע אותה לאתרי הטמנה מורשים שמפוזרים ברחבי הארץ. ריכוז הפסולת בתוך המכולות גם עשוי למנוע מצב שבו שאריות בניין מתפזרות ברוח או פוגעות בעוברים ושבים. על כל פנים, המכולה מתאימה לריכוז כל רכיבי הפסולת ובהם בטון, ברזל, עץ, זכוכית ופלסטיק.

האחריות על הצבת מכולות

לבעלי הבתים יש אחריות עקיפה על הצבת מכולות לפינוי פסולת במהלך שיפוץ, בעוד לקבלן השיפוצים אחריות ישירה. עם זאת, רוב הקבלנים ובעיקר אנשי מקצוע בסקטור הפרטי לא מחזיקים מכולות אלא משתמשים בשירות חיצוני. זה שירות שכולל את כל שלבי הטיפול בפסולת הבניין לרבות הריסת מבנים, איסוף, פינוי הפרדה, מיון, גריסה ומחזור. במילים אחרות, קבלן השיפוצים והלקוח רק צריכים לדאוג שחברה מקצועית תהיה מעורבת בהצבת המכולות ובפינוי הפסולת לאתרי הטמנה מורשים.

מדוע חשוב לפנות את הפסולת לאתרים מורשים?

החוק מחייב הצבת מכולה לפינוי פסולת בניין לאתרי הטמנה מורשים בלבד. באתרים אלו יש תשתיות שמתאימות להפרדה של הפסולות ואמצעים שמונעים זיהום מי תהום ואדמות קרקע. אתרי ההטמנה מכילים את כל הסוגים של פסולת הבניין, לרבות חומרים רעילים שעוברים טיפול מיוחד בנפרד. חשוב לפנות את הפסולת לאתרים מורשים גם כדי לעמוד בהוראות החוק ולהימנע מסנקציות, וגם על מנת לאפשר מחזור יעיל של החומרים ושימוש נוסף בהם בעתיד.

מחזור היא עבודה לאנשי מקצוע מנוסים בלבד

חברת נגב אקולוגיה מתמחה בפינוי פסולת בניין ואף מתפעלת אתר למחזור פסולת בניין בראשון לציון וביכולתה לחסוך לך המון זמן, כסף ועוגמת נפש תוך לקיחת אחריות על כל תהליך הפינוי והמחזור. לרשות המומחים של נגב אקולוגיה עומדות מגרסות נייחות וניידות לטיפול בכל רכיבי הפסולת והשירות ניתן בפריסה ארצית.

מעבר לאתר של חברת נגב אקולוגיה ופנייה אליה יאפשרו לך להציב מכולה בכל גודל תוך 24 שעות. אז למה לחכות?