פנימיות לנוער בסיכון בסכנת סגירה

בקרוב יכריע בג"ץ בשאלת התיקצוב החסר של פנימיות הרווחה לילדים ונוער בסיכון. עמותת הפנימיות: פנימיות כבר נסגרו ואחרות בסכנה דומה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ח

לאן ילכו?
לאן ילכו?
צילום: iStock

סכנת סגירה מרחפת בימים אלה על פנימיות בהם משוכנים אלפי ילדים ונוער בסיכון. מו"מ שמתנהל בין מנהלי הפנימיות למשרד הרווחה על תקצוב חסר להפעלת הפנימיות תקוע ואין התקדמות במגעים. בעוד ימים אחדים יתקיים דיון נוסף בבג"ץ סביב עתירה שהגישה העמותה למען ילדי הפנימיות בישראל.

על הסוגיה העשויה להוביל להוצאתם לרחוב של לא מעט ילדים בסיכון שוחחנו ביומן עם יואב אפלבויים, מנכ"ל פנימיית אהבה ויו"ר העמותה העותרת, שמציין כבר בפתח דבריו כי תחת חסותן של הפנימיות המדוברות חוסים 6500 ילדים המופנים אליהן על ידי משרד הרווחה בשל בעיות ורקע קשה בבית, ועם זאת מדובר בילדים בעלי פוטנציאל רב שיש לדעת כיצד לנתב אותם על מנת לממש את הפוטנציאל הזה.

לדבריו המציאות הופכת קשה יותר משנה לשנה והקושי מתחיל בכך שהתעריף שמשרד הרווחה משלם עבור אחזקת כל ילד הוא נמוך. אפלבויים מציין כי התשלום הנמוך עבור כל ילד ניתן ללא שקיפות שמבהירה כיצד מצפים תקציבאי משרד הרווחה שהוא ינוצל לטובת הילדים שהיקף צרכיהם רב.

"אנחנו מקבלים הנחיות במכרזים ובדרישות ממשרד הרווחה לגבי כוח אדם ומקצועות מסוימים ותנאים פיזיים שנדרשים עבור הילדים, פעילויות שנדרשות על ידי המשרד ועוד, וכל זה בסדר גמור, אבל המשרד אומר שנוכח הדרישות הלו הוא משלם לנו ונוקב בסכום שלא ברור על פי מה הוא נקבע. לא ברור מה מהתקציב מיועד כדי לשלם עבור התקנים ומה עבור התנאים הפיזיים שהוא דורש".

כשהוא מתבקש להתחקות אחר המניע המוביל למציאות זו אומר אפלבויים: "התקציבנים קומצים את ידם ולא מבינים את צרכי הילדים ולא מבינים איך הצרכים מתורגמים לתקציב". לדבריו גם מנכ"ל משרד הרווחה הודה בפניו שאם יידרש להציג בשקיפות את יעדי התקציב יתברר כי מדובר בסכום שאינו מספיק עבור צרכי הילדים הנדרשים מהפנימיות. לדבריו גם מבקר המדינה ומחלקת המחקר של הכנסת בדקו את סוגיית הפנימיות והגיעו למסקנות דומות המאששות את טענותיו.

"חוסרי התקצוב באים לידי ביטוי בכל יום ובכל שעה, מאספקת תרופות, שהן גם רגילות וגם פסיכיאטריות, דרך שיעורי עזר - מבקר המדינה אומר שמשלמים 119 ש"ח לכל ילד עבור שיעורי עזר כשהממוצע הנדרש הוא 350 ש"ח. מדובר בילדים עם פער עצום בנושא לימודי ואנחנו נאלצים או לוותר על חלק מהתמיכה הלימודית או לפשוט ידיים ולחפש אנשים טובים שיתרמו כדי לקדם את הילדים בתחום הזה. הדברים באים לידי ביטוי גם בתשלום עבור נסיעות הילדים הביתה. אנחנו מקבלים שלושת רבעי מהסכום שנקבע וזאת לבד מתקצוב לנסיעות לחוג חיצוני או לטיפול רפואי או לערב כיתה בבית הספר, שאת כל אלה אנחנו לא מקבלים".

"סיפרה לי קולגה שהיא צריכה לספק לילדה תרופה של הורמון גדילה שעולה מאות שקלים, ואם הילדה לא תקבל זה יפגע בה לאורך שנים. מאיפה ניקח את הכסף? מדובר בילדה מרקע קשה, מאוד אינטלגנטית, שמשתתפת בקורס לימודי משפטים במסגרת האוניברסיטה. במקום משרד הרווחה הייתי מאוד מעודד תומך ומתקצב מקרה כזה. בפועל, כדי לממן זאת אני נאלץ לתמרן עם תקצוב החוגים".

אפלבויים מוצא את שורש הבעיה בהפרטה. "אנחנו חוזרים לסיפור ההפרטה. המדינה החליטה להפריט שירותים חברתיים ואנחנו נותנים את השירות במקום המדינה", הוא אומר וקובע כי "המדינה לא הייתה מסוגלת לטפל בילדים הללו במסגרת התקציב שהיא נותנת".

עוד מציין אפלבויים כי כמה פנימיות כבר נאלצו לסגור את שעריהן בשל קשיי התקציב והמצוקה רק הלכה וגברה בשנים האחרונות. "מאז משרד הרווחה לא פרסם מכרזים ולא תיקן את התעריף למעט מקומות זניחים יש כאלה ששמו מפתחות על השולחן, אבל הנפש הסוציאלית של כולנו לא מאפשרת לנו לסגור ברזים ולהוציא את כולם למחאות ולכן פנינו לאפיק המשפטי" ואכן תקוותו היא שבג"ץ יאושש ויתחזק את החלטת בית המשפט המחוזי המחייב את עדכון התעריפים.

באשר למתרחש במשרד הרווחה משוכנע אפלבויים כי איש אינו מרמה או גוזל שם את התקציב, אך "יש שם אנשים שלא מבינים את הגודל והמורכבות של העבודה שלנו, ומנסים לחסוך בתקציבים קיימים, והדברים לא מתורגמים בשטח".

"אפשר בקלות ובהידברות להגיע להסכמות, לכבד את הדרישות ולהגביר את התקצוב כדי לאפשר לילדים לקבל את מה שמגיע להם ולא לאלץ אותנו לצאת ולכתת רגליים ולחפש תרומות שבלעדיהן לא נוכל לעמוד על הרגליים. מעבר לכך שלא כולם בנויים להיות אוספי תרומות". עוד הוא מספר: "אחרי בדיקת בג"ץ ופרסום תוצאות הדו"ח חלו חילופי גברי במשרד הרווחה ואנחנו בתיאום איתם. הם טוענים עכשיו שהוקמו ועדות והדברים נבדקים והסיווגים והתעריפים ישונו. אמרנו שנלך איתם הלאה וזה בסדר, אבל יש דברים שצריך להתייחס אליהם תקציבית כבר עכשיו, כמו נסיעות ותרופות. בסעיף שכר הדירה באו לפתרון חלק מהדרישות שלנו אבל זה כאין וכאפס".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי "הנושא נידון בבג"צ. מפאת כבודו של בית המשפט לא נוכל להרחיב".