נשיא צ'כיה,מילוש זמאן,
נשיא צ'כיה,מילוש זמאן, צילום: רויטרס

בעקבות הדיווחים בערוץ 10 כי ישראל מפעילה לחץ על צ'כיה להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים, מאשרת דוברת משרד החוץ בפראג כי ממשלת צ'כיה בוחנת בחיוב את האפשרות להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים "בעתיד הנראה לעין" כדבריה.

"לצ'כיה יש גישה פתוחה לסוגיית ירושלים, ואנו לא נהפוך אותה לטאבו. עם זאת, באותה העת אנו לא רוצים לעמוד מול עמדת האיחוד האירופי או לבלום דיאלוג עם הפלסטינים" אמרה דוברת משרד החוץ הצ'כי, אירנה ולנטובה.

היא הוסיפה כי "הכל יהיה תלוי בהתפתחויות בתהליך השלום ובמצב במדינות אחרות שיוכלו עם הזמן להסכים לפתיחת השגרירויות שלהן בירושלים". נשיא צ'כיה, מילוש זמאן, הנחשב לידיד ותומך קרוב של ישראל, תומך בהעברת השגרירות הצ'כית לירושלים כבר בעציד הקרוב, בעוד ראש הממשלה אנדריי באביש מתנגד לכך.

על פי הדיווח בערוץ 10, שגריר ישראל בצ'כיה, דניאל מירון, העביר מסר למשרד החוץ בירושלים ולפיו משרד החוץ הצ'כי בוחן את ההשלכות האפשריות של העברת השגרירות לירושלים בעקבות הלחץ הישראלי שהופעל עליה. הוא הוסיף כי ראש הממשלה באביש נמצא תחת השפעת דעת הציבור הפרו-ישראלית בצ'כיה ולכן ניתן לשכנע אותו לתמוך בהעברת השגרירות בקרוב. הוא המליץ להשתמש ביחסו האוהד של הנשיא זמאן לישראל כמנוף ללחץ להעברת השגרירות, ואף סיפר כי זמאן מתכוון לציין במעון הנשיאותי את יום העצמאות של ישראל בסוף החודש הבא.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו