נשיא פולין סירב לדון על "חוק השואה"

עוזר בכיר לנשיא פולין אישר כי הנשיא הפולני סירב לקבל שיחת טלפון ממזכיר המדינה האמריקאי המפוטר, שביקש לדון ב"חוק השואה" הפולני.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ח

נשיא פולין סירב לדון על "חוק השואה"-ערוץ 7
טראמפ ודודא
צילום: רויטרס

אנדז'יי דרה, עוזרו הבכיר של נשיא פולין אנדז'יי דודא, אישר היום (שלישי) כי הנשיא הפולני סירב לקבל את שיחת הטלפון ממזכיר המדינה האמריקאי המפוטר, רקס טילרסון.

טילרסון ביקש לשוחח עם דודא על "חוק השואה" הפולני וההשלכות הצפויות שלו על יחסי ארה"ב ופולין.

"על פי כללי הדיפלומטיה פקיד בכיר המחזיק בתפקיד שר, אינו יכול להתקשר לנשיא מדינה" אמר דרה.

גם עוזר נוסף של נשיא פולין, פאבל מוחה, לא הכחיש את הידיעות כי הנשיא הפולני סירב לשוחח עם מזכיר המדינה האמריקאי, אך הוסיף כי "היחסים בין פולין וארה"ב קרובים מאוד מבחינה אסטרטגית".

טילרסון, שכיהן כמזכיר המדינה מאז כניסתו של הנשיא טראמפ לתפקידו, פוטר היום על ידי הנשיא האמריקאי והוחלף על ידי ראש ה CIA לשעבר מייק פומפיאו.

בינתיים התעוררה בימים האחרונים סערה סביב תערוכה המוצגת בימים אלו במוזיאון "פולין" בוורשה לתולדות יהדות פולין. מגדלנה אוגורק, מועמדת לשעבר לנשיאות פולין, דרשה מראשי המוזיאון לפרסם התנצלות ולהסיר כרזה ובה דוגמא ל"התבטאות אנטישמית" כדברי המוזיאון. הכרזה הציגה דברים שאמרה אוגורק בשנה שעברה. במסגרת התערוכה "מרץ 1968 ותוצאותיו" מופיעה כרזה כ"דוגמא לאנטישמיות מודרנית" ובה הציטוט של אוגורק מחודש יולי האחרון, ששאלה את חבר הפרלמנט הפולני מארק בורובסקי "האם שינה את שמו מברמן לבורובסקי" תוך שהיא מתייחסת לשורשיו היהודיים של חבר הפרלמנט. לדברי אוגורק, ההצגה של דבריה במוזיאון כ"התבטאות אנטישמית" גורמת לה עוול.

"ביקרתי במוזיאון לפני פתיחתו, ואני חוזרת עם ילדתי לשם לעיתים קרובות. אני גאה לומר שבזכותי היא פולניה צעירה ופטריוטית, עם הרבה חיבה לעם היהודי" כתבה אוגורק למנהל המוזיאון, דריוש סטולה. היא דרשה ממנו לפרסם התנצלות, ואיימה כי תפנה לבית המשפט במידה וההתבטאות שלה לא תוסר מהתערוכה כ"דוגמא להתבטאות אנטישמית".