סיגריה אלקטרונית
סיגריה אלקטרונית צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה את החלטת ועדת הכספים להעלות את מס הקנייה של הסיגריה האלקטרונית 'אייקוס'.

מדובר בסיגריה הפועלת באמצעות חימום ואידוי הטבק, באופן השונה מסיגריות רגילות, ששורפות את הטבק שנמצא בהן.

המס יחול רטרואקטיבית החל מיום קבלת ההחלטה בעניין בממשלה ב- 11.1.18, אך לא על מלאים שנמצאים בידי סוחרים שסכום המס שעליהם לשלם בגין המיסוי המוטל בצו זה הוא נמוך מ- 10,000 ש"ח. הגידול הצפוי בהכנסות המדינה בעקבות אישור הצו עומד על 120 מיליון ש"ח בשנה.

ח"כ יעקב אשר אמר בדיון, "אני חושב שאנחנו צריכים לעשות פעולה הרבה יותר רצינית וחזקה, ואני מתכוון לכך שצריך להסתכל גם על תוצאות כי היו מקרים והיו פעמים בשנים עברו שהעלו את המכס על סיגריות, ולא עשו את החשבון למה זה תורם ולמה זה לא תורם".

לדבריו, "מצד אחד, זה מרתיע. מצד שני, זה גם עלול לפגוע באוכלוסיות שהן הכי חלשות, של אנשים שכבר בתוך העניין הזה, שכדי להגיע למה שהם רגילים לו כל כך הרבה שנים, הם צריכים להוציא כסף מפת לחמם".

ח"כ יהודה גליק התנגד גם הוא לצו, "8,000 איש מתים כל שנה, זה אומר ש-20 אנשים מתו היום בגלל העישון, מחר עוד 20, אתמול עוד 20. אולי היה מן הראוי לפתוח את הדיון בדקה דומיה. כשאני בודק את רשימת הסכנות, יש מדרג. הדבר הכי מסוכן הוא טבק לגלגול, הדבר הבא ברמת הסיכון, טיפה יותר נמוך, זה סיגריות. הדבר היותר נמוך, משמעותית כנראה, זה האייקוס. מביאים פה צו ששם מס על האייקוס. יש מסים על הסיגריות, אבל הדבר המסוכן ביותר, שר האוצר מסרב לשים מס. כל ארגוני הבריאות בעולם מתחננים למדינת ישראל לשים מס על הסיגריות לגלגול, שר האוצר מצפצף על כולנו. שר האוצר לא מוכן. למה? ככה".