אלאור אזריה בבית הדין הצבאי נועם אמיר, ערוץ 20

ועדת השחרורים הצבאית דנה היום (רביעי) בקיצור עונש של אלאור אזריה, שהורשע בהריגת המחבל בחברון.

אם ינוכה שליש מעונשו, אזריה ישתחרר מהכלא הצבאי בחודש מאי הקרוב, לאחר שירצה תשעה חודשי מאסר בפועל. ההחלטה תימסר בימים הקרובים.

בראש הוועדה עומדת סא"ל מאיה גולדשמידט. בדיו השתתפו גם פרקליטו של אזריה עו"ד יורם שפטל והתובעת הצבאית הראשית, אל"מ שרון זגגי פנחס.

אזריה ביקש מוועדת השחרורים הצבאית לשחררו לקראת חג הפסח. "אני יריתי במחבל הרוצח כי בשטח בזמן אמת חשבתי שיש עליו מטען. אם הייתי יודע בזמן אמת את מה שידעתי בדיעבד הייתי פועל אחרת. תרמתי רבות לביטחון המדינה. חג הפסח הוא חג החירות שחררו אותי הביתה", אמר.

עו"ד שפטל אמר כי "העונש חמור מדי גם על דעת הרמטכ"ל, וזה חסר תקדים, ולא היה דבר כזה מקום המדינה, שהרמטכ"ל במהלך הקראת פסק הדין קרא לאזריה להגיש בקשה להקלה בעונש עם רמז עבה כמו פיל שגם יקבל אותה כמו שקרה בפועל".

"אזריה נמצא בסיוט מתמיד ובלתי פוסק מזה שנתיים. החקירה החלה באופן שערורייתי כחקירת רצח - עם כוונה ראשונית לכלוא אותו לכל ימי חייו. ככל שהפרשה הזו תסתיים מהר יותר כך ייטב לכולם".

שפטל הוסיף כי "עוד לא קרה בהיסטוריה של צה"ל ש-12 שרים ובראשם ראש הממשלה חתמו על בקשה בפני נשיא המדינה שישקול הקלה בעונשו של אלאור".

לדבריו קשה להבין מדוע נדחתה בקשת ההקלה בעונש. "תשובתו של הנשיא הייתה טכנית ולא עניינית", אמר.

התובעת הצבאית הראשית, אל"מ שרון זגגי פנחס, אמרה במהלך הדיון, "העבירה בוצעה מתוך יסוד נפשי של כוונה ולא מתוך רשלנות או טעות לפי קביעות של בית הדין. במקרה הנוכחי אין שיקולים לקיצור העונש בחצי וכן יש שיקולים לדחות את הבקשה הנוכחית. בית הדין קבע שיש במעשיו של אזריה כדי לפגוע בחוסנו של צה"ל".