דוח האו"ם מוכיח: ישראל מדינה מאושרת

במדד האושר העולמי של האו"ם שפורסם היום, שומרת ישראל על המקום ה-11 מתוך 156 מדינות שנבדקו.

אלי כהן , כ"ז באדר תשע"ח

דוח האו"ם מוכיח: ישראל מדינה מאושרת-ערוץ 7
אילוסטרציה
Istock

"דו"ח האושר העולמי" לשנת 2018 - שיצא לאור היום (ד') מטעם האו"ם - מראה שוב, שישראל מדינה מאושרת - לא רק יותר מרוב מדינות העולם - אלא אפילו יותר ממרבית שלושים וחמש המדינות החברות במועדון ה-OECD היוקרתי שבו גם ישראל חברה.

דו"ח האו"ם משקלל לא פחות משבעה מדדים שונים, שיחדיו מסתכמים ב"אושר" המיוחל: תוצר מקומי לנפש, תמיכה חברתית, אריכות-ימים בריאה, החופש בקבלת החלטות לחיים, נדיבות, רמת השחיתות במדינה לפי אומדן האזרחים, והשוואת המצב במדינה - לזה שבמדינות הגרועות בעולם - ביחס לכל אחד מששת המדדים הקודמים.

את ישראל מקדימות עשר המדינות המאושרות בעולם, כשכולן חברות כמותה במועדון ה-OECD הרחב יותר, והן לפי הסדר השנה: פינלנד, נורווגיה, דנמרק, איסלנד, שוייץ, הולנד, קנדה, ניו זילנד, שוודיה, ואוסטרליה.

ישראל - פותחת את העשיריה השניה של המאושרות העולמיות - ממש כמו בשנה שעברה, בעוד שאחרי ישראל - מדורגות השנה לפי הסדר: אוסטריה, קוסטה ריקה (שאינה חברה ב-OECD), אירלנד, גרמניה, בלגיה, לוקסמבורג, ארה"ב, בריטניה, ואיחוד הנסיכויות (שאף היא אינה חברה ב-OECD) - במקום העשרים.

לפי הדו"ח, ארבע המדינות הכי פחות מאושרות בעולם השנה - נמצאות כולן באפריקה שמדרום למדבר הסהרה: טנזניה, דרום סודאן, הרפובליקה המרכז אפריקנית, וסוגרת את הרשימה - בורונדי - במקום ה-156.

השנה, מדרג דוח האו"ם לראשונה, גם את מדד האושר של מהגרי העולם, בקרב 117 מדינות שקלטו את ההגירה העולמית - החל משנת 2005 ועד אשתקד.

לפי מדד זה מתברר, כי מבחינת השיפור באיכות חייהם של מהגרי העולם ביחס למדינה שממנה היגרו - המהגרים המאושרים ביותר - הם אלה שהיגרו אל פינלנד, וכי מבחינת שיפור זה - כל מי שהיגר אל ישראל מאושר למדי - ביחס לאלה שהיגרו אל מדינות אחרות: הוא מדורג בינלאומית - במקום השנים-עשר - הפנטסטי, מייד - אחרי המהגרים להולנד - ולפני המהגרים לאירלנד, בעוד שכצפוי - המדינות קולטות ההגירה שמקדימות את ישראל לפי מדד אושר המהגרים - חברות כולן באירגון ה-OECD. המדינה קולטת המהגרים שניצבת אחרונה במדד אושר המהגרים, היא סוריה, במקום ה-117.

דו"ח האו"ם מציג גם דירוג בררני, עבור 35 מדינות ה-OECD בלבד, לפי מדד אריכות-הימים הבריאה, כשבו תופסת ישראל את המקום החמישי. במדד זה, מקדימות אותה לפי הסדר, רק: יפן, דרום קוריאה, שוייץ, ואיטליה - היחידה שחברה גם באיחוד האירופי.