ניצן חן ומרב לפידות
ניצן חן ומרב לפידות צילום: חזקי ברוך

בכנס "משטרה ותקשורת – עימות חזיתי?", שהתקיים הבוקר (חמישי) הציגה לשכת העיתונות הממשלתית תוצאות של סקר שנערך בקרב מאות עיתונאים ואני תקשורת בישראל – זרים וישראלים.

הסקר נועד לבחון את האתגרים העומדים בפני עיתונאים, צלמים וצוותי תקשורת, בעת סיקור אירועים חדשותיים שונים באזורי חיכוך ובראשם ירושלים.

מהסקר עולה כי 70% מהעיתונאים בישראל סבורים שהמשטרה מגבילה את חופש התנועה בירושלים באירועים חדשותיים. לדבריהם, הם נקלעים לעימותים מול משטרת ישראל וכוחות הביטחון, שמצרים את צעדיהם.

עם זאת עולה מהסקר כי כמחצית מהעיתונאים סבורים שנוכחות תקשורת במוקדי חיכוך אכן תורמת להסלמה בשטח.

דוברת המשטרה, נצ"מ מירב לפידות, חשפה כי בימים אלה מקימה המשטרה חמ"ל חדש שיעבוד 24/7 וישפר משמעותית את המענה לתקשורת.

לדבריה, "אנו במשטרה לא רואים עיתונאים כאויבים, על השוטרים בשטח לתת מענה לאירועים מבצעיים רבים. שוטר שנמצא בשטח מבצע את תפקידו במטרה לשמור על חיי אדם ועל הסדר הציבורי, ולפעמים גם לעיתונאים יש חלק בחיכוכים מול כוחות הביטחון כאשר פעמים רבות עיתונאים מתנהגים בצורה שאינה מכבדת". עוד הוסיפה דוברת המשטרה, כי משטרת ישראל היא ספקית המידע והחדשות לכל אמצעי התקשורת וכל צלם וכתב מקבלים ממנה מענה בכל עת.

לפידות הדגישה כי "נוכחות צלמים ועיתונאים בזירה עלולה לעיתים לגרום להסלמה. השוטרים רואים לנגד עיניהם את השמירה על חיי אדם, גם של העיתונאים".

יו"ר כתבי החוץ בישראל, ג'ו פדרמן, אמר בכנס: "אין עוד עיר בירה בעולם לרבות לונדון, פריז ורומא שבה המשטרה המקומית מתייחסת לעיתונאים כמו בישראל, כאשר המשטרה מכה עיתונאים ומחבלת בציודם והשוטרים בשטח עושים מה שהם רוצים בצורה ברוטלית וחסרת כל פרופורציה.

לדברי ניצן חן, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, "נדרש איזון בין השמירה על חופש הסיקור העיתונאי לבין הזכויות והאינטרסים האחרים שעל שמירתם אמונה המשטרה. איזון זה לא יתקיים אם תימנע כניסת עיתונאים לזירה בה מותרת כניסת יתר האזרחים. יש להימנע מפגיעה במעמדה של תעודת הלע"מ, בחופש העיתונות ובחופש העיסוק ובד בבד לאפשר לכוחות הביטחון לבצע את עבודתם החשובה מבלי לגרום להסלמה או הפרעה בשטח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו