לא מפסיקים ללמוד מול מקום המקדש

יותר מ-50 שנה, מאז שחרור העיר העתיקה במלחמת ששת הימים, יושבים תלמידי ישיבת הכותל מול הר הבית ולומדים תורה ללא הפסקה.

"הישיבה שהשיבה את היישוב היהודי לירושלים שבין החומות, שהחזירה עטרה של תורה ציונית לרובע היהודי מיד אחרי השחרור, 50 שנה של תורה ואנחנו היום בהמשך התעצמות וחזון גדול", אומר ראש הישיבה, הרב ברוך וידר.

הרב גדי שלוין, ר"מ בישיבה, מסביר כי "ישיבת הכותל אוגרת בתוכה גם חדש וגם ישן. יש פה המון התחדשות, לימודי אמונה בצורה מסודרת, לימודי גמרא, חבר'ה מקסימים".

הרב וידר מספר על הדמויות המיוחדות הנמצאות בין כותלי בית המדרש, "הישיבה מתייחדת בזה שמאז ומעולם היו בה ויש בה גדולי עולם, תלמידי חכמים מהשורה הראשונה בעם ישראל: הרב נבנצל, הרב הדרי, הרב יעקב כץ שמלווה את הישיבה, וגדולי עולם שהיו בה בעבר ורוחם עדיין נמצאת בישיבה. אני חושב שתלמיד צעיר שמגיע ורואה תלמידי חכמים ענקיים בני שמונים, זה דבר שמשפיע עליו המון".

אחד המאפיינים המרכזיים של הישיבה הוא המיקום הייחודי, "כשמתפללים מנחה מול החלון של ישיבת הכותל באור יום רואים את הר הבית והכותל פרוש לפנינו, אי אפשר שלא להתרגש", אומר ראש הישיבה הרב וידר בעיניים בורקות.

מוטי ג'רבי, מנכ"ל ישיבת הכותל, מוסיף כי "המקום הזה הוא הכי מרגש בעולם. לי באופן אישי זו סגירת מעגל - סבא שלי, הרב מאיר יהודה גץ זצ"ל, היה הרב של הכותל אז בטח שזה מרגש להיות פה בתוככי החומות".

הישיבה ממלאת תפקידים נוספים בעיר העתיקה כפי שמספר הרב וידר, "אנחנו מתחזקים באופן קבוע את הכותל הקטן ובשנה האחרונה אנחנו מאוד מעורבים בחיזוק הצד הדרומי של הכותל המערבי, ומעל זאת אברכים ורמים שלנו גרים במרחב של הרובע היהודי וזה אומר שיש תנועה כל הזמן של חיזוק היישוב".

תלמידי ישיבת הכותל בכותל הקטן
תלמידי ישיבת הכותל בכותל הקטן צילום: ישיבת הכותל

בראש ובראשונה, המטרה של הישיבה היא להאהיב את התורה על התלמידים, "המשימה הגדולה היא לגדל אותם ללמוד תורה באהבה, לאהוב את לימוד התורה. ב"ה בסיעתא דשמייא זה מצליח", אומר ראש הישיבה.

בישיבה ניתן למצוא חברותות בשלל שפות וזה בזכות תכנית חו"ל שבמסגרתה מגיעים מידי שנה מאות צעירים יהודיים מהתפוצות ללמוד בישיבה, "בשילוב המיוחד עם בני חוץ לארץ, ב"ה אנחנו קולטים כל שנה קבוצה של בני עלייה איכותיים מאוד משולבים ומחוברים לחבר'ה בישיבה, גרים איתם בחדרים ולומדים זה עם זה ויש השפעה עצומה של הישיבה בעולם היהודי - השפעה בגיוס ובגיוס - דווקא על ידי החבר'ה האלה".

במהלך מסלול ההסדר הבחורים משלבים לימוד תורה ושירות צבאי, אך גם במהלך שירותם הם נשארים מחוברים לישיבה וזוכים לביקורים ושיעורים של רבני הישיבה וכך הקשר לישיבה מתחזק מתוך אתגרי השירות.

בישיבת הכותל נמצאים בימים אלו בתהליך של קבלת תלמידים לשנה הקרובה ומבטיחים להמשיך להאדיר את התורה אל מול מקום המקדש.

שומרים על קשר גם בתקופת הצבא
שומרים על קשר גם בתקופת הצבא צילום: ישיבת הכותל