המחוקק הפולני נגד "יד ושם"

​​​​​​​סגן שר החוץ הפולני דורש להסיר כיתוב המופיע במוזיאון השואה המציג את "המשטרה הפולנית שומרת על הכניסה לגטו לודז'".

תגיות: יד ושם פולין
ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ט באדר תשע"ח

המחוקק הפולני נגד "יד ושם"-ערוץ 7
יד ושם
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יאן דז'ייז'יצאק, סגן שר החוץ הפולני, סיפר בראיון לכלי התקשורת בפולין כי ביקש להסיר כיתוב המופיע תחת אחת התמונות במוזיאון "יד ושם" אשר מציג את "המשטרה הפולנית שומרת על הכניסה לגטו לודז'".

לטענת דז'ייז'יצאק הוא הבחין בכתובת הזו במהלך ביקורו במוזיאון "יד ושם" בימים האחרונים, והוא הוסיף כי הכיתוב פוגע בשמה של פולין ואינו מייצג את המציאות מאחר ולטענתו לא משטרה פולנית שמרה על הכניסה לגטו לודז'.

"כאשר ראיתי את הכיתוב הזה, דרשתי התערבות מיידית מהצוות הדיפלומטי שלנו בישראל. אנו לא נעזוב את הנושא הזה, ונעשה הכל על מנת לשנות את המידע באופן מיידי. זו תהיה הפעולה הראשונה בסדרת פעולות שונות שמטרתן היא להחזיר את האמת", אמר דז'ייז'יצאק.

בתצוגה על גטו לודז' באתר האינטרנט של מוזיאון "יד ושם" מצויין כי מרבית השוטרים ששירתו לפני הפלישה הגרמנית לפולין מילאו את פקודות הצבא הנאצי על מנת שיוכלו לחזור לתפקידם כשוטרים תחת החסות הנאצית. לפחות 16 אלף שוטרים פולנים המשיכו בתפקידם גם לאחר הכיבוש הנאצי, ותחת החסות הנאצית.

"המשטרה הפולנית הועסקה בקנה מידה נרחב נגד האוכלוסייה היהודית והיה לה חלק פעיל בשמירה על גטאות בפולין הכבושה וחיפוש אחר יהודים שחיפשו מקלט באוכלוסייה המקומית לאחר שנמלטו מהגטאות ומהמחנות" נכתב באתר "יד ושם".