"היום הרבה יותר קשה להיות תלמיד חכם"

הרב יצחק נריה, ראש ישיבת תורה בציון ויו"ר קרן אחד לאחד, מסביר בראיון לערוץ 7 את מטרתה של הקרן - הצמחת גדולי תורה בציונות הדתית.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' בניסן תשע"ח

הרב יצחק נריה, ראש ישיבת תורה בציון ויו"ר קרן אחד לאחד, מספר לערוץ 7 על תחילת דרכה של הקרן.

"לפני כשש שנים ישבנו וחשבנו מה עוד אפשר לעשות להגדלת התורה בציבור שלנו. ודיברנו על זה שחייבים להעמיד גדולי תורה", מציין הרב נריה.

בראיון, שנערך היום במהלך מפגש של כמאה אברכים הנתמכים על ידי הקרן, מסביר הרב נריה את מטרת הקרן, "זה יום מרגש. זו הפעם הראשונה שמתקבצים קרוב למאה אברכים מהציונות הדתית שנבחרו בקפידה על ידי ראשי הישיבות שלהם, שהם בעזרת ה' העתיד הרוחני, ההנהגתי. הם מסומנים ככאלה שמסוגלים לצמוח לגדולי הדור הבא של הציונות הדתית. קרן אחד לאחד זוכה לתמוך בהם מידי חודש בחודשו".

התמיכה שמעניק הציבור הדתי לאומי לקרן מאפשרת לקדם את המצטיינים ולסלול את דרכם בשנים הקשות, "הקרן לקחה על עצמה לייצג את הציבור ולעזור לציונות הדתית להצמיח את גדולי הדור הבא. זה לא מובן מאליו, הציבור נרתם והציבור עוזר ואנחנו צריכים את עזרת הציבור. באמת נבחרו פה הטובים שבטובים שראשי הישיבות שלהם מאמינים בהם ועושה רושם שבאמת זו נבחרת שכולנו יכולים להתגאות בה".

"היום הרבה יותר קשה להיות תלמיד חכם. ההתמודדות הכלכלית, ההתמודדות החברתית, בחורים שעשו בחלקם הגדול צבא, סיימו בגרות בהצטיינות והוריהם ולפעמים נשותיהם מתמודדים עם לחצים שילך ללמוד רפואה או 'שילך לעשות משהו עם עצמו' והוא בחר ללמוד תורה כדי להיות תלמיד חכם אנחנו חייבים לעצמנו לעודד אותם להמשיך לשקוד על תלמודם", אומר הרב נריה.

בכנס השתתף גם הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו ורבנים נוספים שבירכו את תלמידי החכמים. הרב נריה מציין את נקודת הזמן הזו כציון דרך חשוב בתולדות הציונות הדתית, "מתחילים פרק חדש בתולדות הציונות הדתית. יש דור נפלא, תלמידי חכמים עצומים. אנחנו בונים את הקומה הנוספת מתוך הסתכלות חמישים שנה קדימה, הדור הזה זה הדור שבעז"ה יוביל את הציונות הדתית, גדולי התורה הם אלה שמובילים את הציונות הדתית. בין אם אנשים מודעים לזה או לא מודעים לזה. אנחנו נשענים על תלמידי חכמים מהשנים הקודמות אבל צריך לדאוג הלאה, וזה מה שקרן אחד לאחד עושה".

כיצד נבחרו האברכים? הרב יצחק נריה מסביר, "מי שנמצא פה אלה אברכים מכל הישיבות של הציונות הדתית: הר עציון, הרב המור, ירוחם, מצפה יריחו, מצפה רמון, דימונה, בית אל, ישיבות הסדר, ישיבות גבוהות, כוללים, כולם ממש כולם. לא סימנו, ולא מיינו ולא בררנו. ביקשנו מכל ראש ישיבה לבחור את הטוב ביותר שהוא חושב שיכול לייצג ולהתפתח בלימוד ולהמשיך להיות אחד מגדולי הדור הבא. צריך לעלות קומה לבנות קומה גדולה של תלמידי חכמים מלאים".