למה לשרוף פסנתרים?

הזוג שלא מפסיק לעבוד, הזמר שנשאר עם המוזיקה היהודית בלי המתחדשת ומסורת יהודי מצרים שמתרחשת אחת לשנה, בימים אלו ממש. טור מוזיקה.

עוזיאל סבתו , ב' בניסן תשע"ח | עודכן: 12:54

למה לשרוף פסנתרים?         -ערוץ 7
פסנתר
צילום: istock

קליפ | אודי דוידי | אהבת עולם

אודי ולילך דוידי הם ההוכחה שמי שרוצה לעבוד במוזיקה, חייב קודם כל לעבוד. ממש לעבוד.

אודי ולילך משחקים עם הפלייליסטים בישראל קצת יותר מעשור, ויש להם כבר אלבום השמיני, מה שאומר אלבום בכל שנה-שנתיים. ומה זה אלבום? הקלטות, הופעות, קליפים, קידומים, ראיונות, מלחמה של ממש מול המתחרים שרק הולכים ומשתבחים, מול אנשי המדיה שרק הולכים ומתרבים ומול קהלי המאזינים שרק הולכים ומתקשחים.

אבל מה זה מלחמה בשביל משפחת דוידי. אודי לפני הקלעים, לילך מאחוריהם והילדים מסביב מתעדכנים בסגנונות, מתכתבים עם האיכויות החדשות וממציאים את עצמם בכל שיר, בכל אלבום ובכל קליפ מחדש. אודי של 'אהבת עולם' הוא אודי בשל בהרבה מאודי של 'ראו באורי' שהוא היה הרבה יותר עדכני מאודי של 'רוחות טובות'. מין גרסאות שמתעדכנות כל הזמן ומסבות יותר עונג מוזיקלי ויותר שביעות רצון מקצועית.

אז למרות השם המרתיע ('אהבת עולם'), החוסר הויזואלי באישונים בקליפ (אודי שר בעיקר בעיניים עצומות. בחיאת, תן מידי פעם מבט שהוא לא לעבר האופק) והפסנתר החביב שעולה באש בלי סיבה שלא נכנסת תחת קטגוריית 'אמנות – לך תבין' (לא מומלץ לצפייה לרגישי 'בל תשחית' כמוני) – מדובר בשיר פופ נכון, באפקטים נכונים, בעיבוד המותאם ל-2018 ובקליפ מרהיב שמחייב את שידוכו כצלע שלישית לליריקה ולמלודיה, לקבלת חוויה שלימה ומרוממת.

קליפ | הראל טל | אנה אלך

ובעבר השני של המוזיקה היהודית – הראל טל. האיש והפשטות, ממשיך לספק את הסחורה למאזיניו עם 'אנה אלך'. כמו סיני תור וחבריו מן העשור הקודם, הראל טל מוכר פשטות מהולה בפסוקים ובזעקות אקוסטיות, ממש כאן, בעשור שלנו. אלא שבזמן שבו חבריו לז'אנר עברו הסבה מהמוזיקה היהודית למוזיקה היהודית המתחדשת טל נשאר בסוגה הישנה. ומסתבר שיש לא מעט אוזניים סקרניות ורעבות לסגנון הזה.

בליווי קליפ נחמד ולחן קליט, ממשיך טל את הקו של אלבומו הראשון ומחספס בקולו את המובחרים שבפסוקי התהלים והמקורות, בזעקת אמת:

הקלטה | מקהלת חזנים | סדר הייחוד

נסיים עם סדר ה'תוואחיד' (ה'ייחוד'). כפי שציינתי בעבר, מאבק קדום בינינו לבין קהילות הקראים שידע דם ויזע במהלך הדורות, זכה לציון בקרב יהודי מצרים (שם המאבק החריף עוד יותר) עם אותו סדר הייחוד המחזק את עמדת חכמינו בפולמוס העוסק בזהותו של חודש ניסן כחודש הראשון בשנה.

מאז עברו על הסדר גלגולים רבים והיום הוא מבוצע במספר נקודות בודדות בעולם, מהן בירושלים, בניו יורק ובמקומות נוספים. המובחרים שבפייטנים, תלמידי חכמים ומשוגעים לדבר מתאספים, שרים מספר פיוטים משירי פסח ('יחיד נורא'), שירי חודש ניסן ('ראשון הוא לכם') ועוד, מבצעים 'פתיחות' ו'מאהוולים' במקאמים השונים על פי נוסח קבוע וקוראים פרקי תהלים ('הודו לה' כי טוב' ועוד) ומקרא ('החודש הזה לכם') העוסקים בנושאים הנ"ל.

בהקלטה הבאה מהשנה שעברה אפשר לשמוע את פייטני ירושלים בבית הכנסת המפורסם ביותר בישראל במבחר ובאיכות חזניו, בית הכנסת 'עדס' שבשכונת נחלאות בירושלים.