ישראל אייכלר
ישראל אייכלרצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שבועיים לפני חג הפסח עדיין לא הועבר הסיוע הממשלתי לסלי המזון של 'קמחא דפסחא' העומד על 18 מיליון שקלים של תמיכות משרד הרווחה לעמותות החסד.

בשל כך התכנסה היום (ראשון) הוועדה לפניות ציבור לדיון חירום להשגת התקציב. בדיון השתתפו מנכ"ל משרד הרווחה אביגדור קפלן ונציגי שר האוצר.

מדובר בישיבה שלישית שהתקיימה בנושא, כחלק ממאבק ממושך שמוביל יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) להשגת מימון קמחא דפסחא לחג הפסח, שאינו מופיע בבסיס התקציב.

אייכלר אמר בפתח הדיון, "אני מתבייש מעניי ישראל הנתונים לחסדה של ממשלה, שמדברת על מדינת רווחה. השיח החברתי וזכויות האזרח הוא בראש מעיינם של כל הפוליטיקאים, מראש והממשלה ועד אחרון הפקידים. והנה, עשרה ימים לפני פסח ואין תקציב לסעיף 'קמחא דפסחא'".

"שר האוצר והרווחה מתגאים בכל מקום כי התקציב חברתי שיטיב בעיקר עם הנזקקים. אבל בסופו של דבר לא נשאר כמעט כלום לקמחא דפסחא. יש לעשות הכול כדי להשיג את התקציב לפני החג, כך שגם אם יועבר בפועל אחרי החג, מנהלי העמותות ידעו שיש להם הבטחה לקבל את הכסף", הוסיף אייכלר.

מנכ"ל משרד הרווחה אביגדור קפלן האשים את משרד האוצר. "המשרד שלנו מייחס חשיבות רבה למתן סיוע לקהל הצרכנים. כל שנה עזרנו לעמותות האלה. האוצר נתן לנו סדר גודל של 15 מיליון אנחנו הוספנו 3 מיליון. סך הכל היה לנו 18 מיליון שקלים בשנה שעברה. זה מהלך נכון וחשוב. גם השנה פניתי לאוצר כדי שנוכל להמשיך במסורת הזו. עד לרגע זה קיבלנו תשובה שלילית. אמרו לנו לקחת את זה מהתקציב של המשרד שלנו, כאילו שבאוצר אין שום רזרבה מיותרת. אנחנו לא יכולים לקחת ולשנות את סדרי העדיפויות במשרד ובכך ולפגוע באחרים. מבחני התמיכה ערוכים ומוכנים לאור הירוק מהאוצר שלצערי עד לרגע זה לא הגיע ואני מצר על כך".

ח"כ הרב אייכלר הגיב אומר, "זה דיון שהיה צריך להיפתר ולא היה צריך להגיע לשולחן הזה. הסעיף הזה היה צריך לעמוד בבסיס התקציב ולא להיגרר לוויכוחים האלה מידי שנה. לפני כמה שנים קיבלו 'קמחא דפסחא' בסכום של כארבעים מליון ומאז זה פוחת והולך, עד שתם הכסף".

לאור חילופי האשמות בין נציגי האוצר והרווחה, הפסיק יו"ר הוועדה את הישיבה והורה לנציגי הממשלה להתדיין ביניהם ולשוב אל חדר הוועדה עם תשובות ברורות. "תצאו, ותחזרו עם חמישה עשר מיליון שקלים עבור הנזקקים. להם לא משנה אם זה מגיע ממשרד האוצר או ממשרד הרווחה", אמר.

במהלך ההפסקה שוחח יו"ר הוועדה עם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד שהבטיח כי התקציב לקמחא דפסחא יהיה בדיוק כמו בשנה שעברה.

בינתיים הסדירו נציגי המשרדים את חלוקת העבודה ביניהם ושבו אל שולחן הוועדה כשנציגת האוצר מודיעה כי לבקשת יו"ר הוועדה, עד מחר יוסדר הנושא וימצא המקור התקציבי, כך שיחד עם התקציב הקיים במשרד הרווחה יקבלו העמותות שמונה עשר מיליון שקלים.