"להסדיר בחקיקה את תנאי המשפחתונים"

הוועדה לפניות הציבור קיימה דיון בנוגע להרחבת מועדי הרישום לתינוקות ולהקלה בהנחיות משרדי הממשלה למשפחתונים.

חיים לב - ערוץ 7 , ג' בניסן תשע"ח

ח"כ ישראל אייכלר
ח"כ ישראל אייכלר
צילום: הלל מאיר/TPS

הוועדה לפניות הציבור של הכנסת קיימה דיון בנוגע להרחבת מועדי הרישום לתינוקות ולהקלה בהנחיות משרדי הממשלה למשפחתונים לקראת שנת הלימודים הבאה.

מתלונות שהוגשו לוועדה על ידי מנהלות משפחתונים עולה כי בתחילת שנת 2018 החל משרד הרווחה לאכוף הוראה לפיה כל משפחתון שהילדים ששוהים בו זכאים לקבל דרגות סבסוד ישובצו לכל היותר שלושה תינוקות אשר ביום כניסתם למשפחתון גילם אינו עולה על 12 חודשים וגילו של התינוק הגדול מביניהם לא יפחת מ-10 חודשים ביום כניסתו למשפחתון.

על פי התקנון, אליהם אפשר להוסיף שני תינוקות נוספים מעל גיל שנה בלבד.

לטענת מפעילי המשפחתונים, במצב הזה מטפלות רבות מוצאות עצמן ללא פרנסה. "הורים רבים אינם מוכנים להכניס את ילדיהם למסגרות לפי התמהיל החדש המחייב משרד הרווחה את המשפחתונים. הטענה הרווחת היא, שלא כל מטפלת מתמחה בטיפול בכל הגילאים. נוצר פער לא הגיוני שמטפלת אמורה להשתלט עליו, במקרים רבים ללא הצלחה, משכמובן מונע מהורים לשלוח את התינוקות לשם", נטען בוועדה.

יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר אמר בדיון כי "חייבים להסדיר בחקיקה את תנאי ההעסקה של מפעילי המשפחתונים וכבר במושב הקיץ נכין הגיש הצעת חוק לשכר מינימום גם למטפלות, כדי להבטיח את שכרן של עובדות המשפחתונים, כמו גם את ימי החופשה בצורה מסודרת.

''כמו כן הוועדה רושמת את ההצעה לבדוק מחדש את ההוראה המגבילה את תמהיל גילאי התינוקות הגורמות עוול למטפלות וכן את האפשרות להרחבת המשפחתונים במקביל להצבת שתי מטפלות למספר גדול יותר של תינוקות".