כך תקף והשמיד חיל האוויר את הכור בסוריה

הצנזורה הצבאית התירה הבוקר (רביעי) לפרסם פרטים על הפצצת הכור הגרעיני בסוריה על ידי חיל האוויר הישראלי בשנת 2007, אחרי למעלה מעשר שנים שהפצצת הכור יוחסה לצה''ל רק על פי פרסומים זרים.

מבצע "מחוץ לקופסא" לתקיפת הכור הגרעיני שנבנה בדיר אה זור במזרח סוריה נערך ב-6 בספטמבר 2007, לאחר חצות הלילה.

הסיפור מתחיל בעקבות הודעת לוב ארבע שנים קודם לכן, בשנת 2003, על החלטתה להפסיק את תוכניתה הגרעינית. הודעה שתפסה את ישראל מופתעת.

על פי המידע שמותר כעת לפרסום, ראש המוסד דאז מאיר דגן הורה על בחינה מחדש של חומר מודיעיני שהצטבר בידי המוסד, ובעקבות הערכת מצב שביצעה חטיבת המחקר באמ"ן, התברר שככל הנראה סוריה מפתחת נשק גרעיני בחשאי.

המוסד הצליח להשיג מודיעין המצביע על הקמת כור גרעיני להפקת פלוטוניום שנבנה בסוריה בשיתוף פעולה עם קוריאה הצפונית, כולל מיקומו באזור דיר אה זור במזרח סוריה, לא הרחק מגדת הפרת. נציין כי זו גם היתה נקודת החיפוש הראשונה שביצעו זרועות הביטחון, כאשר חיפשו מקום ליד מקור מים גדול לצורך קירור הכור.

השותפים למבצע עם רה"מ, שר הביטחון, הרמטכ"ל ומפקד חיה"א
צילום: דובר צה''ל

באישון לילה המריאו שמונה מטוסי חיל האוויר מסוגים F-15 ו F-16 ומטוס לוחמה אלקטרונית, במטרה להפציץ את הכור הסורי.

תחילה, המטוסים שיבשו את מערכת ההגנה האווירית הסורית באמצעות לוחמה אלקטרונית (פרי פיתוח של אחת החברות הישראליות המובילות בתחום) ובכך מנעו ממנה להבחין במטוסים התוקפים. "עיוורנו את מסכי האויב", תיאר אחד הטייסים.

כאשר הגיעו מטוסי הקרב לקרבת הכור, הם השמידו את הכור באמצעות פצצות גדולות ומדויקות. הנזק היה בלתי הפיך. המטוסים חזרו דרך שטח טורקיה ובדרכם השליכו שם מכלי דלק ריקים.

הכור בסוריה לפני התקיפה
צילום: דובר צה''ל

בתדרוך לשגרירים שנתן שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, נאמר כי שלושה מטוסים ישראלים חדרו מכיוון הים התיכון עד לאזור הנמצא כ-50 ק"מ מדיר א-זור שבצפון-מזרח סוריה, והפציצו מטרות.

עדות לקשר שהיה אז בין נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש לבין ראש הממשלה אולמרט, היה בשיחת הטלפון הראשונה שהגיעה עד אוסטרליה, שם שהה אז בוש. אולמרט בישר לבוש "מה שהיה איננו עוד".
אמנם ארצות הברית שמרה על דממה, אך ישנם דיווחים לפיהם היא נתנה את ברכתה לתקיפה, לאחר שהוצגו לה הוכחות לקשר הגרעיני בין סוריה לקוריאה הצפונית.

הכור בסוריה, לאחר התקיפה
צילום: דובר צה"ל

שלוש שנים מאוחר יותר, ב-28 באפריל 2011, הודיעה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי היעד שתקפו מטוסי צה"ל היה "כור גרעיני בבנייה". זאת לאחר שהסוכנות דחתה את כל טענותיה של סוריה לגבי מקורם של שרידי האורניום, ואף האשימה את סוריה בהסתרת מידע, בעקבות סירובה לאפשר לפקחי הסוכנות לבחון את שרידי המתקן שהופצץ.

ראש המטה הכללי דאז, רב-אלוף גבי אשכנזי, אמר בהתייחסו להשמדת הכור כי "מיד כשראש הממשלה הטיל על צה"ל בראשותי את האחריות להשמדת הכור הגרעיני בסוריה, היה ברור לי שעלינו להיערך מודיעינית, מבצעית וטכנולוגית להסרת האיום הגרעיני מעל מדינת ישראל והאזור, ובמקביל לבצע פעולות למניעת הידרדרות למלחמה, ובאם זו תכפה עלינו – להכריעה!".

הרמטכ''ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ששימש מפקד פיקוד הצפון בעת מבצע "מחוץ לקופסה", אמר לאחרונה כי "המסר מתקיפת הכור ב-2007 הוא שמדינת ישראל לא תשלים עם בנייה של יכולת שתהווה איום קיומי עליה. זה המסר ב-2007, וזה המסר לאויבינו גם בעתיד הקרוב והרחוק''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו