להפעיל שכל גם בשמורות הטבע
להפעיל שכל גם בשמורות הטבע צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חול המועד פסח יתפרס השבוע כמעט לאורכו של כל השבוע ורבים מאיתנו יגיעו לשמורות ולפארקים. לצד ההנאה והעליצות ניתן לשער שקיים גם סיכון, מתקנים אתגריים, בריכות טבעיות, קטטות ושאר ירקות. האם מישהו מפצה על פגיעות מהסוג הזה?

ביומן ערוץ 7 הצגנו את השאלה בפני עורך הדין עמיקם חרל"פ, מומחה לדיני נזיקין, ומעל כל המלצותיו מתנוססת קביעה אחת עקרונית – לא לאפסן את השכל הישר כאשר יוצאים לטיולים בשטח.

"כל זמן שהדברים נעשים על פי חוק ומופרים על ידי מי שהפר את החוק יש עילת תביעה", אומר עו"ד חרל"פ המזכיר כי "כאשר מדובר בילדים תלמידי בית ספר יש לזכור שהפוליסה קיימת 24 שעות גם במועדים ובחגים".

"יש כללי זהירות שצריך לנקוט. החברה להגנת הטבע משלטת את המקומות ויש שבילים מסודרים, וכל עוד נשמרות ההוראות, אם יקרה משהו כי המקום לא היה תקין יש עילת תביעה, אבל אם קופצים לשחות במקומות רדודים והולכים במקומות אסורים אין את מי לתבוע".

בעקבות עיקרון זה נשאל חרל"פ אם יוכל אדם לטעון שאמנם המים בבריכה היו רדודים אך לא היה שילוט שיזהיר ולכן קפץ ונחבל. לדברי חרל"פ למחשבה שכזו אין מקום כלל ועיקר. "מי שחושב כך מהמר על חייו", ואמירה שכזו אינה תירוץ טוב, כלשונו, מול בית המשפט. לעומת זאת הנימוק ייחשב טוב אם הטענה תהיה שלא ידוע היה שהמים רדודים והמקום אינו מתוחזק ומשולט כראוי, ומאחר והקופץ טעה לחשוב שאין במקום סלעים והמים אינם רדודים הוא נחבל.

כשנשאל אם אכן מדינת ישראל כולה מסודרת ומשולטת ואכן אין סיכון אם רק נשמור על הכללים שבשילוט, השיב ואמר שהמדינה אכן מסודרת למדי, גם אם לא לחלוטין, וכך או כך "מומלץ לבחור מקומות מאורגנים ומסודרים", שהרי יכול אדם לצאת לטיול במדבר בלי מים שהרי אין שילוט שצריך מים "אבל כל בר דעת מבין שכך לא נוהגים".

קיצורם של דברים, הפעלת שכל ישר מתבקשת גם בחופשות, ובמקרה ולמרות הכול נפגעתם או נפצעתם, הרי שיש לבחון את הסיטואציה כדי לדעת אם קיימת עילת תביעה או לא.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו