'דוח בצלם מתבסס על שקרי ארגוני טרור'

NGO מוניטור: דו"ח 'בצלם' המאשים את חיילי צה"ל בהתעללות בילדים - דו"ח שקרי המבוסס על עמדות ארגוני טרור וממומן בידי מכפישי ישראל.

שמעון כהן , ד' בניסן תשע"ח

על מורכבות המצב לא שמעו בבצלם
על מורכבות המצב לא שמעו בבצלם
צילום: עיסאם רימאוו'י, פלאש 90

ארגון 'בצלם' פרסם דו"ח נוסף ובו לא מעט האשמות חמורות כלפי חיילי צה"ל, והפעם הם מתוארים בדו"ח כמתעללים בילדים פלשתיניים ומפירים את החוק הבינלאומי ועוד כמה כיוצא באלה.

בארגון NGO מוניטור קובעים כי הדו"ח מתבסס על טיעונים לא אמינים של ארגוני טרור ומיחזור טענות שנאמרו כבר בעבר והוכחו כבדויות.

הדו"ח פורסם בפני עיתונאים ודיפלומטים זרים והוא מומן על ידי יוניצ"ף, סוכנות האו"ם לילדים המובילה קמפיין להכנסת צה"ל לרשימה שחורה של ארגוני טרור בה נמצאים דאע"ש, הטאליבן ובוקו חארם.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ראש דסק ישראל ב-NGO מוניטור, החוקר איתי ראובני, הקובע כי הדו"ח מתבסס על טיעונים שהועלו כבר בשנת 2012 ונלעסו בדו"חות קודמים. יוניצ"ף נכנס לעניין מאחר והם מתבססים בטענותיהם נגד ישראל על נתונים מארגוני שטח כדוגמת 'בצלם' המציג טענות שכמו טענות 'שוברים שתיקה' אינן ניתנות לבדיקה כיוון שנועדו לצורכי תעמולה. "מעניין שבחרו להציג את הדו"ח בפני דיפלומטים ועיתונאים זרים ולא בתוך החברה הישראלית. אין כאן שום מגמה לתקן".

"הדו"ח ממחזר המון טענות ישנות שהועלו בעבר. אלו אותם מספרים, אותן עדויות ואותם טיעונים. יש כאן 41 עמודים שלקח לי 10 דקות כדי להבין במה מדובר. מדובר בדו"ח שנועד לרצות את המממן שלו", אומר ראובני המתייחס ליוניצ"ף שלהבנתו כבר סימן את המטרה של הכפשת ישראל וכעת יהיה נכון לממן כל גורם שיסייע לו להוכיח זאת.

"הרבה מהטענות מעוותות את מורכבות המצב ואת החוק הבינלאומי", אומר ראובני השואל: "מה הפתרון שהם מציעים כדי להתמודד עם ילד מעורב בטרור? לא לעצור אותו? לזמן אותו דרך הדואר? מה הפתרון שלהם?".

ראובני מציין כי אחד הארגונים שהכי מעורבים בקמפיין הילדים ומצוטטים על ידי בצלם הוא האגודה הפלשתינית למען זכויות הילד הפלשתיני. זה ארגון פלשתיני שהתחיל את העניין ב-2012 ובכירים בו קשורים לחזית העממית לשחרור פלשתין והדברים נעשים בגלוי. מדובר בארגון טרור שהוכר ככזה גם באיחוד האירופי וגם בארה"ב. אם בצלם רוצים להיות אמינים שיבדקו על מה ומי מבוסס הדו"ח שלהם".

"הם כותבים בדו"ח שישראל בחרה להקים בתי משפט צבאיים ביו"ש. מה זה בחרה? ישראל מתבססת על הדין הבינלאומי שאומר שכאשר הצבא מנהל חיים אזרחיים יש בתי משפט צבאיים. טיעון נוסף הוא שקטינים מוחזקים בבידוק – מן הסתם כשלוקחים ילד לבית כלא שיש בו אנשים בוגרים מבודדים אותו לטובתו. זה מובא גם בחוק הבינלאומי. אלו טיעונים שנובעים מחוסר רצון להבין את המורכבות".

לטעמו של ראובני 'בצלם' מאבדים את ההקשבה של הציבור הישראלי ולמעשה קיימת "התנתקות ברורה מכל מה שקשור לציבור הישראלי. זה התחיל בניתוק מדיבור עם צה"ל, הנאום של המנכ"ל שלהם באו"ם וכו'. אין זכויות אדם, יש פעילות פוליטית".

באשר לתחושה לפיה הדו"ח המדובר אינו זוכה לתהודה תקשורתית רחבה כפי שהיה בעבר, אומר ראובני כי אמנם מיחזור הטענות וההכפשה הקבועה של כל מה שישראלי, מרחיקים מהדו"ח עיתונאים ומעצבי דעת קהל ישראליים, אך לדו"ח עדיין יש כוח רב המבסס את עצמו בדיפלומטיה הבינלאומית. להערכתו לדו"ח יש ההשפעה על האליטות בעולם, ומולם 'בצלם' רוצים להשפיע. שם גם נמצאים התורמים של הארגון, הוא מזכיר.

לדבריו לא בטוח שאותם גורמים בינלאומיים שאליהם פונה הארגון שמים לב לניואנסים שהציבור הישראלי שם לב אליהם, "לא בטוח שנבחר ציבור סקנדינבי מבין מה זה דו"ח פוליטי או לא, ומה זה דו"ח שנוגע לזכויות ילדים".