מפקד הסיירת, סא״ל אורן צבר
מפקד הסיירת, סא״ל אורן צבר צילום: דובר צה"ל

טוראי זאב פרום ז״ל, רב״ט צבי רוטנברג ז״ל ומרעי עבדאללה רחאל ז״ל נהרגו בשנת 1968 לאחר שהרכב שבו ביצעו סיור שגרתי בבקעת הירדן, עלה על מוקש.

אמש (שלישי), 50 שנה לאחר היום הנוראי, נפגשו שלוש המשפחות לראשונה בערב מורשת שהתקיים לזכרם של כלל לוחמי סיירת חרוב.

אחותו של רוטנברג ז״ל הזמינה את משפחתו של רחאל, לקחת חלק באירוע והיא נענתה בחיוב. משפחתו של פרום הגיעה גם היא לקחת חלק באירוע.

דלייה ברזסקי, אחות שכולה שאחיה נהרג באירועי ברזל לוהט ב-1996 בקבר יוסף, הקדישה את דבריה לחללים ואמרה: ״הם איתנו דקה אחר דקה לאורך כל היממה. כשאחרים חושבים על מחר אנו שקועים באתמול, אך למרות כל הכאב, יש בנו גאווה שמלווה אותנו שנה אחר שנה.״

עוד התייחסה לטקס המרגש ואמרה ״החיוך לא עולה דבר אבל נותן המון. חיוך נמשך שניות אחדות אך נשאר איתנו לדורות. החיוך נשאר בדמיוננו כל דקה , אותו נישא בגאווה.״

גם ראש מועצת בקעת הירדן, דוד אלחייני נשא דברים ואמר ״התכנסנו לזכור ולהזכיר את אלו שאינם.
לא רבים זוכרים את מורשת הסיירת: אחווה, רעות רוח לחימה. תושבי בקעת הירדן זוכרים. הם לא שוכחים את אלה שחרפו נפשם ועשו הכל כדי לשמור על גבולה המזרחי של מדינת ישראל. אנו חייבים להם את השקט ואת הזכות לחיות חיים״.

תא״ל במיל׳ יהודה בר, נשיא עמותת חרוב, אמר ״יחידת חרוב עברה שינויים רבים במהלך השנים. היחידה לחמה במלחמות, נשאה בנטל הלחימה בגזרות השונות וגם כיום ממשיכה בנשיאה בנטל בפעילות מבצעית ביהודה ושומרון.״

לסיום נשא דברים מפקד הסיירת, סא״ל אורן צבר, שאמר ״התכנסנו משפחה, חברים ומפקדים לזכור ולהזכיר את יקירנו שנפלו בהגנה על הבית. אנו מציינים שנה מאז הקמנו מחדש את סיירת חרוב.
שנה עמוסה של עשייה רצופה למען בטחון אזרחי מדינת ישראל. בתקופה זו הידקנו את הקשר בנינו, הלוחמים בהווה, לבין לוחמי העבר ומשפחות הנופלים.

''יחידה זו הפכה לדרך חיים עבור רבים היושבים מולי. כולנו סיירת אחת, מיעוט שהוא נבחרת, האנשים הם מקור עוצמתנו. הסמל המשותף הוא מקור גאוותנו'', אמר.