70 שנה למתקפה הרצחנית על שיירת הדסה

בצעדה מרגשת בהשתתפות בני המשפחות השכולות, מנהלת בית החולים הדסה הר הצופים ד"ר תמר אלרם ומנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין, עובדי בית החולים, הציבור הרחב ותלמידי תיכון כפר אדומים, הושלם לראשונה מסלול שיירת הדסה - השיירה אשר ספגה מתקפה קשה בשכונת שייח ג'ראח כאשר הייתה בדרכה להר הצופים ב-ד׳ בניסן, שנת 1948.

תוצאותיה הקשות של אותה מתקפה היו בלתי נתפסות ומן החמורות שידעה מדינת ישראל. 78 איש ואישה נהרגו בה, בהם לוחמים, רופאים, אחיות, סטודנטים, נהגי משוריינים אשר סבלו ממוות איטי כאשר רכביהם נשרפים במהלך שש שעות בהן לא ניתן היה להתקרב ולהצילם.

המרכז הרפואי הדסה הר הצופים מארגן מידי שנה יחד עם אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הביטחון את הטקס הרשמי לזכרם של הנספים בגן האנדרטה שבבית החולים, אך השנה בחרו להוסיף גם את הצעידה הסמלית לזכר מי שלא הצליחו לסיימה, ואליה הצטרפו גם תלמידי תיכון כפר אדומים אשר למדו על סיפורה של שיירת הדסה לאורך החודשים האחרונים ואף השתתפו בהדרכה לאורך המסלול.

"לרגל ציון 70 שנה לאירוע הקשה והמכונן בתולדות מדינת ישראל, בו ספגנו את מספר האבדות הגבוה ביותר באירוע טרור יחיד - 78 חללים, החלטנו להשלים את דרכה של שיירת הדסה", אמרה ד"ר תמר אלרם, מנהלת בית החולים הדסה הר הצופים.

"כאן בדרך להר הם נשרפו חיים, כאן הסתיימו חייהם בדרך הקשה ביותר שניתן לחשוב עליה. הבוקר אנשי הדסה ובני המשפחות השכולות סיימו עבורם ולזכרם את הדרך, כאשר אנשי מרכז 'ראשית ירושלים' תיבלו וסיפרו לנו בדרך על קורותיהם של האנשים המיוחדים שאינם איתנו עוד. אותם אנשים מסמלים עבורנו, 70 שנה אחרי מותם, את הגבורה ואת המחוייבות שלנו להמשיך ולכונן רפואה מובילה בישראל, ובהר הר הצופים בפרט. אני מגיעה בכל בוקר להדסה הר הצופים בתחושה של יראת כבוד לעיר, להר, לדר' יסקי מנהל בית החולים שנספה באסון השיירה, ולכל אילו שצעדו כאן לפני וחירפו את נפשם כדי להמשיך לתת שירותי רפואה לתושבי העיר".

הצעדה, אשר עברה לאורך מסלול השיירה בירושלים, דרך השכונות הערביות והחרדיות ודרך שכונת שייח ג'ראח בה ארעה המתקפה, הסתיימה בטקס רשמי באנדרטת השיירה שבבית החולים הדסה הר הצופים.

בטקס השתתפו סגן יו"ר הכנסת, ח"כ חיליק בר, סגנית ראש העיר ירושלים, יעל ענתבי, והנהלת ארגון נשות הדסה, וכמובן בני המשפחות השכולות וצוותי בית החולים.

יעקב זנדמן, בנו של דב זנדמן אשר היה רק בן 11 כשנספה אביו, ריגש את הקהל במילותיו כאשר הציג לקהל שאלות שהיה רוצה לשאול את אביו. מה עבר על אנשי השיירה בעת המתקפה הרצחנית לאורך השעות הארוכות בהן לא ניתן היה להושיט להם עזרה. האם צעקו וזעקו את פחדיהם וכאבם או שנדם קולם עד הסוף המר. שאלות, שאת התשובות עליהן לא יקבל לעולם.

צילום: אבי חיון דוברות הדסה

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו