ארה"ב תקפיא כספים לפלסטינים?

הקונגרס בארה"ב אישר את חוק 'טיילור פורס' הקובע כי הממשל האמריקני יפסיק את כל הסיוע לרשות עד שתפסיק לשלם למחבלים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ו' בניסן תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

הקונגרס האמריקני אישר הלילה (חמישי) בהסכמה גורפת של הרפובליקנים והדמוקרטים את חוק 'טיילור פורס'.

החוק קובע כי הממשל בארה"ב יפסיק להעביר כל סיוע לרשות הפלסטינית וידרוש מהאו"ם לנקוט בצעד דומה, עד שהרשות תבטל לגמרי את התשלומים למחבלים ובני משפחותיהם.

מיכה אבני, שבאוקטובר 2015 שכל את אביו, ריצ'רד לייקין בפיגוע טרור באוטובוס בקו 78 בשכונת ארמון הנציב בירושלים הגדיר את ההחלטה כ"היסטורית".

"לאחר שאבי נרצח שאלתי את הנשיא אובמה במאמר דעה 'איך זה יכול להיות שבתור אזרח אמריקאי אני משלם מיסים לממשלת ארה"ב ואתם לוקחים את כסף הזה ומשלמים אותו כשכר למחבל שרצח את אבי, גם הוא אזרח אמריקאי?'", אמר אבני.

הוא הוסיף כי "מספר חודשים לאחר שאבי נרצח, נרצח בטיילת בתל אביב סטודנט אמריקאי בשם טיילור פורס. נוצרי, בוגר ווסט פוינט ששירת באפגניסטן ועיראק. הוריו שאלו אותו שאלה, נפגשו עם הסנאטור לינדסי גראהם והוא מיד הבחין בבעיה המוסרית והתגייס לחוקק חוק. אני גאה שתרמתי חלק קטן לתהליך החשוב הזה".

אבני אומר כי הקונגרס פעל כדי לעשות צדק. "אבי לימד אותי את החשיבות של חינוך לאהבה וכבוד ההדדי. כל עוד הפלסטינים מחנכים את ילדיהם לשינאה ולתרבות של רצח יהודים - השלום מתרחק. כאשר משלמים למחבלים פרס עבור רצח יהודים - סכום חודשי גבוה בהרבה משכר מורה ברשות - ילדיהם לומדים תרבות של שינאה אלימות ומוות. כך אי אפשר להשיג שלום".

לדבריו, "הממשל האמריקני הבין מיד את הסוגייה. הם הבינו שזה עניין של מוסר וערכים. זה פשוט לא מוסרי לשלם עבור רצח. האבסורד הוא שממשלת ישראל עדיין מעבירה כל יום 3 מיליון שקלים לרשות, סכום של יותר ממיליארד שקלים בשנה. ממשלת ישראל גובה מיסים כדי שלרשות יהיה כסף לשלם משכורות ופרסים למחבלים".

אבני קורא לממשלת ישראל להפסיק באופן מיידי את העברת הכספים לפלסטינים. "לפני חודשים רבים ח"כ אלעזר שטרן הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק בעניין. לאחר מכן הממשלה החליטה לקדם חקיקה ממשלתית. שר הביטחון אביגדור ליברמן לקח על עצמו לקדם את את החוק, ומאז דבר לא התקדם. בינתיים עברו חצי מיליארד שקלים לרשות, ודרכה למחבלים ומשפחותיהם".

"אני לא רוצה לכוון אצבע מאשימה אל שר הביטחון אבל אלו העובדות. הוא אחראי לעיכוב החוק. מי היה מאמין שהקונגרס האמריקני, בהסכמה דו מפלגתית, יפעל יותר מהר משר הבעטחון שלנו? אני קורא לאביגדור ליברמן לעצור את התשלומים למחבלים ולהגיש הצעת חוק ממשלתית באופן מיידי", סיכם אבני.