רק אל תגידו "הסלמה"

שלושה הרוגים בשני פיגועים והיערכות של צה"ל בשטח מצביעים על כך שהסיכויים להידרדרות ביטחונית הולכים וגוברים

ניצן קידר - ערוץ 7 , ו' בניסן תשע"ח

יש ניסיונות לבצע פיגועים כל הזמן. זירת הפיגוע בעיר העתיקה
יש ניסיונות לבצע פיגועים כל הזמן. זירת הפיגוע בעיר העתיקה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שני פיגועים קטלניים בתוך שלושה ימים עוררו מחדש את החשש מפני שחזור של גל פיגועי המחבלים הבודדים, שאינם פועלים תחת תשתית מאורגנת או ארגון טרור.

גם המיקומים טראומטיים: סרן זיו דאוס וסמל נתנאל קהלני הי"ד נרצחו בפיגוע דריסה ליד מבוא דותן שבשומרון, בכביש שידע כבר פיגועים קשים, ועדיאל קולמן הי"ד נרצח ברחוב הגיא בחברון שאירעו בו כמה פיגועים בשנים האחרונות, חלקם הסתיימו באופן הטראגי ביותר.

במערכת הביטחון נזהרים מאוד מלדבר על הסלמה בשטח. הצעדים שהצבא מבצע בשטח דווקא מראים שצה"ל מוכן לתרחיש של התדרדרות ביטחונית, אבל נראה שאף אחד לא רוצה להיות זה שיאמר בפה מלא שדווקא בעת הזאת המוטיבציה של מחבלים בודדים הולכת וגוברת.

סגן שר הביטחון, ח"כ הרב אלי בן דהן, שמכיר מקרוב את הערכות מערכת הביטחון, מבקש להרגיע: "נכון שיש רצף של שני הפיגועים האחרונים, והרצף של החודשים האחרונים החל מהפיגוע שבו נרצח הרב שבח הי"ד, אבל אי אפשר לומר שהמציאות השתנתה. זה נכון שיש ניסיונות של הערבים לבצע פיגועים כל הזמן, ואת רובם מערכת הביטחון מצליחה למנוע, כשלצערנו יש גם מקרים אחרים. לומר שיש תנועה ברורה של התדרדרות או הסלמה? זה מאוד מוקדם לקבוע זאת".

בינתיים בשטח זה נראה כאילו צה"ל נערך בפועל להסלמה.

"אין ספק שהאירועים האחרונים מביאים לידי חשש, אבל אין כאן מהלך של הסלמה ברורה".

האם על צה"ל לעשות צעדים משמעותיים יותר כדי לייצר הרתעה ולסכל אפשרות של התלקחות ביטחונית?

"כן, ולדעתי ההרתעה הגדולה ביותר היא גירוש משפחות המחבלים. יש כאן כמה מגבלות, דיברו על זה שאי אפשר לגרש לחו"ל ואפילו לא לעזה. בתוך יהודה ושומרון אין מגבלה משפטית, ולכאורה אין שום מניעה לגרש משפחה של רוצח מנקודה אחת לנקודה מרוחקת אחרת, שהם לא יהיו חלק מהחמולה שלהם ומהווי החיים והשגרה. זה כלי הרתעתי גדול מאוד.

"הבעיה השנייה היא הצורך של המערכת המשפטית לאלץ את מערכת הביטחון למצוא קשר ישיר בין המחבל ובין משפחתו, האם היא ידעה ועודדה אותו. לדעתי צריך להגיע למצב שברמה ההרתעתית עצם זה שהם בני משפחתו, צריך להיות מספיק כדי לגרש אותם. זה כלי שלא נוסה מספיק, ואם צריך יש מקום אפילו לקדם חקיקה בעניין. ערכתי שיחות עם בכירים במערכת הביטחון וכולם הסכימו שהצעד הזה יוצר הרתעה מאוד משמעותית".

הרתעה חמקמקה

"צבר האירועים הוא אולי אקראי אבל הכיוון הוא הסלמה", אומר תא"ל (מיל') גדי זהר, יו"ר המועצה לשלום ולביטחון, שהיה מפקד יחידה 504 וכיהן כראש זירת טרור בחטיבת המחקר וכראש המינהל האזרחי באיו"ש. תא"ל זהר מסתכל על המצב ורואה אותו בצורה שונה לגמרי מזו שבן דהן מציג. "אם אנחנו מדברים על יהודה ושומרון, מדובר בצבר של פיגועים שאין להם יוזם או ארגון ברובם. הם מתגלגלים וגם מידבקים, ובהחלט נראה מצב שזה יכול להימשך הלאה, וזה אכן נמשך כבר שנתיים באינטנסיביות עולה ויורדת. בעזה הכול יותר מאורגן, כי שם חמאס מנסה כל הזמן ללכת על הסף, לעשות מעשה בצד הלא אלים דרך תהלוכות מסוכנות", הוא אומר ל'בשבע'.

אתה רואה את המצב בשטח. הוא פחות טוב מלפני שבוע?

"התדרדרות היא אפשרית, וכשמציבים אותה על לוח השנה, בהחלט יש כאן פוטנציאל. זה לא אומר שזה יקרה, אבל יש כאן פוטנציאל אמיתי להתפרצות אלימה בשתי הזירות. יש כאן תהליך ולא משהו מתוכנן. אם נסתכל על לוח השנה מחג הפסח אל חגיגות ה‑70 והעברת השגרירות, כל זה מעלה מאוד את המתח".

מצד שני, זהר מנסה גם להכניס את הדברים לפרופורציות. "אם מסתכלים אחורה על פרוץ האינתיפאדה השנייה או לעבר מבצע צוק איתן, זה מצב של אלימות שעולה בסולם מהיר ואינטנסיבי. אנחנו לא נמצאים במצב כזה כרגע, אבל צריך לזכור שבצד הפלשתיני ביהודה ושומרון ובעזה, התחושה היא של חוסר תקווה".

זהר גם מונה שתי סיבות מרכזיות שיכולות לגרום לעוד בודדים לעשות מעשה. "ירושלים נמצאת בפוטנציאל בעייתי, הן סביב ההכרזה על ההכרה בירושלים והן בהעברת השגרירות, שמעלים את המתח. גם מצבה של הרשות הפלשתינית המתדרדרת, והעומד בראשה שאומר שטויות לא מבוקרות והולך להתגרות בכל העולם ובעיקר באמריקנים, יכולות להביא את המצב ליציאה מכלל שליטה".

לא מעט עוסקים במה שמוגדר כאובדן ההרתעה הישראלית. מניסיונך, תוכל לומר לנו מה צריך לעשות כדי להגביר את ההרתעה?

"הרתעה מטבעה היא חמקמקה. אנחנו לא יודעים לומר בדיוק מתי היא מתקיימת ומתי היא מתחילה להתמוסס, מכיוון שהיא תוצאה של הרבה מאוד נסיבות. לדוגמה, יש שמתפארים ואומרים שבלבנון יש שקט מאז מלחמת לבנון השנייה. השאלה היא האם זו תוצאה של ההרתעה, או שבכלל הסיפור הוא שחיזבאללה עסוק בשנים האחרונות בלבנון וגם בסוריה, ואין לו פניות בכלל, או שהאיראנים לא נתנו פקודה בנושא. קשה מאוד לאפיין הרתעה".

אפשר להבין מבין השורות שהגברת ההרתעה היא דבר לא פשוט.

"טבעה של ההרתעה שיש לה תפוגה מסוימת. בעזה אפשר לומר שההרתעה יותר משמעותית, כי לחמאס יש הרבה מה להפסיד והם יעשו הכול כדי לא לאבד את שלטונם שם. באיו"ש זה שונה, כי אנחנו שם וההרתעה היא מסוג אחר. לא מרתיעים את השלטון של הרשות הפלשתינית, אלא מנסים להרתיע את המפגע הבודד. הריסת בתי מחבלים, זה מרתיע בעירבון מוגבל. יש דיבורים על עונש מוות למחבלים, אבל גם זה לדעתי לא יהיה יותר מדי אפקטיבי. גם את גירוש המשפחות כבר ניסינו בעבר. אני לא אומר שלא להשתמש באמצעים האלה, אבל במאבק הזה צריך להמציא הרתעה חדשה יום אחרי יום".

צעד תקדימי

בפן ההרתעתי צה"ל לא שינה ממנהגו גם השבוע. השב"כ ומשמר הגבול ערכו מיפוי הנדסי לשם הריסת בית המחבל מהכפר עקרבה שרצח את עדיאל קולמן הי"ד בירושלים, ובמקביל בוצע תחקיר מקיף של בני משפחתו שהתנערו ממנו. יש סבירות גבוהה שבסופו של דבר מהבית הזה ייהרס חדר אחד, אולי אפילו פחות מזה.

ח"כ מוטי יוגב חושב שכל זה לא מספיק. השבוע דרש מיו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, לכנס את הוועדה לישיבה דחופה לבחינת הדרכים הנכונות להרתיע את המפגעים הבודדים.

"לאור פיגוע הדריסה בצפון השומרון, והמשך פיגועי ההשראה, יחד עם המשך חינוך ועידוד הרשות הפלשתינית את תלמידיה ותלמידותיה להרוג ישראלים, מחייבת המציאות בחינה של הוועדה את הוראות הפתיחה באש, וכן בחינה של ארגז הכלים להרתעת המחבל הבודד", אומר יוגב.

לדעתו, צריך להפעיל את מירב הצעדים במקביל, כדי להשיג את אפקט ההרתעה הרצוי. ''עונש מוות, הריסת בתי מחבלים ובית המשפחה, הגליית משפחות מחבלים רוצחים ממקום מגוריהם, חליטת כספי הרשות שניתנים למשפחות רוצחים ומעודדים את הרוצחים הבאים, כל אלה יסייעו במניעת הפיגוע הבא".

מהלך מעניין שכן נעשה השבוע בוצע בירושלים על ידי המשטרה. השוטרים עצרו שמונה ערבים סוחרים ותושבי העיר העתיקה בירושלים, שהבחינו בפיגוע שבו נרצח עדיאל קולמן הי"ד ולא עשו דבר כדי למנוע את הרצח. זה לא משהו שנעשה תמיד, והוא מעיד שככל שמדובר בשטחים שבשליטת המשטרה, גם מי שלא מונעים פיגועים ויכולים לעשות זאת ראויים לעונשים חמורים.

גם תא"ל במיל' זהר וגם סגן השר בן דהן מסכימים שבין אם יש או אין התדרדרות ביטחונית, אחד המבחנים המרכזיים למצב הביטחוני יהיה בערב פסח. חמאס קרא להמונים לצעוד לצעדות מחאה לעבר הגדר בגבול עזה וגם ביהודה ושומרון. מערכת הביטחון תצטרך להתמודד עם אירוע שיכול בשניות לצאת מכלל שליטה, ולהשליך על הנעשה בשטח לזמן רב.

"יש את הנושא של עזה, שם חמאס מאיים בצעדה של עשרות אלפים לעבר הגדר בערב פסח וזה אתגר", אומר סגן שר הביטחון, "לכן בהחלט מתגברים שם כוחות באופן משמעותי. מצד אחד מדובר באזרחים לא חמושים, אבל מצד שני אנחנו לא יכולים להרשות פגיעה בגדר או ניסיון לעבור לשטח ישראל".

זהר מזהה את ההתנגשות האפשרית בין אזרחים עזתיים למערכת הביטחון על הגדר, כמצב נפיץ במיוחד. "הנושא של הצעדות הוא איום יוצא דופן שאנחנו רואים שהצבא נערך אליו היטב. זה מסוג הדברים שיכולים לעבור כי הם ישבו מול הגדרות, אבל יכולה גם להיות התלהטות רוחות, התפרצות וריצה לעבר הגדר ואז הצבא ייאלץ להגיב בירי, וההתדרדרות היא מהירה. המצב מאוד נפיץ. הצבא נערך כיצד להגיב. התקופה הקרובה תהיה ללא ספק מתוחה, וצריך להגיב בה ולמנוע ולסכל כל איום, ומצד שני לדעת להכיל אירועים שלא מסכנים בהכרח", הוא מסכם.

בינתיים יותר ויותר חיילים מגלים שאת ליל הסדר הם לא יעשו בבית. במערכת הביטחון לא לוקחים סיכונים ומבטלים חופשות רבות של חיילים שהיו אמורים להסב לליל הסדר עם בני משפחותיהם, במטרה אחת: להיות ערוכים לכל מצב ובעיקר להסלמה, גם אם הדברים לא נאמרים בקול.

סרן זיו דאוס וסמל נתנאל קהלני הי"ד
צילום: באדיבות המשפחות

עדיאל קולמן הי"ד
צילום: באדיבות המשפחה

"רוצים לגור בארץ שלנו בתחושת ביטחון"

גל פיגועי הדמים גבה השבוע מחיר של שלושה קורבנות. "בדיוק לפני שבוע חגגנו עשור לנישואים, עם הרבה חלומות להמשך, ושמחה ותקווה ושום מחשבות באמת חלילה על דבר כזה. עדיאל היה בעל אוהב ותומך, אדם מיוחד שמקבל אותך בכל מקום שאתה נמצא, מקבל ומכיל ואוהב", סיפרה השבוע איילת קולמן, אלמנתו של עדיאל קולמן הי"ד, בן 32 מכוכב השחר שנרצח מדקירת מחבל בירושלים.

קולמן גם פנתה בקריאה לראשי המערכת המדינית והצבאית. "החיים שלנו הם יקרים. אנחנו רוצים לגור פה בארץ שלנו בתחושת ביטחון ולא לפחד. זה מגיע לנו, יש לנו זכות לחיות פה ולגדל את הילדים שלנו עם אבא ועם אמא, והמצב שנקלענו אליו הוא לא נורמלי".

בפיגוע הדריסה שאירע ליד מבוא דותן בערב השבת שעברה נרצחו סרן זיו דאוס הי"ד, בן 21 מהמועצה המקומית אזור, וסמל נתנאל קהלני הי"ד, בן 20 מהמושב אליקים.

דאוס, הבן הבכור במשפחתו, הותיר אחריו הורים ושתי אחיות. דודו של אביו, ישראל דאוס, נהרג בחווה הסינית במלחמת יום כיפור. הוא הפך לחלל הראשון של חטיבת החילוץ בפיקוד העורף שנפל בפעילות מבצעית.

אביו של נתנאל קהלני זעם השבוע וקרא לגזור עונש מוות על המחבל שרצח את בנו. "חייבים גזר דין מוות. לא יעזור להרוס בתים ולא להאכיל אותם על חשבון המדינה - צריך לזרוק את המשפחה שלו לים. אם לא תהיה החלטה זה ימשיך, הגיע הזמן לעשות לזה סוף. אני לא יודע אם לשלוח את הקטן לגיוס, עדיף שיישאר אצלי".