חנות ברובע המוסלמי לזכר עדיאל קולמן

אישי ציבור ועשרות צעירים חנכו הערב חנות קפה שתייה וחטיפים לכוחות הביטחון, לזכרו של עדיאל קולמן הי"ד שנרצח בסמוך בראשית השבוע.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' בניסן תשע"ח

הרב אריאל במעמד השקת החנות
הרב אריאל במעמד השקת החנות
צילום: יאיר דן

במעמד רבנים, אישי ציבור ועשרות צעירים נפתחה הערב (חמישי) ברובע המוסלמי חנות לזכרו של עדיאל קולמן הי"ד סמוך לנקודה בה נרצח בראשית השבוע בדרכו מחפירות עיר דוד, שם עבד, כדי לשוב לביתו לאחר עבודתו.

"החנות תמכור קפה שתיה וחטיפים במחיר מסובסד לכוחות הביטחון ובמחיר אטרקטיבי לכלל הציבור", אומר יו"ר פורום צעירי מזרח ירושלים, יאיר דן. מאחורי המיזם עומדים ''נוער אגן העיר העתיקה'' ועמותת עטרת כהנים.

לדבריו "אנו הופכים את המתחם החדש לחנות שתחזיק את עצמה מבחינה כלכלית. ברחוב שגדעו חיים נדאג שתהיה נקודת חיים יהודית פתוחה 24/7".

החנות נפתחה סמוך למרכז המבקרים- "בית ויטנברג- בית אריק שרון" ותשמש כמרכז מבקרים במגמה לחזק את החיים היהודים בכל חלקי העיר ירושלים ותחזק את ביטחונם של יהודים בדרך לכותל המערבי, הפוך ממה שביקש הרוצח לעשות.

עשרות צעירים במעמד ההשקה
צילום: יאיר דן

מארגני המיזם מדווחים כי "מרגע הרצח ועד כה מתקיים ברחוב הגיא, בזירת האירוע, מאהל שבו התקיימו תפילות שיעורים ושיחות על ידי רבנים ואישי ציבור לזכרו של עדיאל הי"ד. המאהל מאויש על ידי נוער ותלמידי ישיבה ומאובטח על ידי משטרת ישראל".

בין הרבנים שנכחו במקום באירוע השקתה של החנות החדשה גם הרב עמיאל שטרנברג והרב איציק סומר שסיפר: "במוצאי שבת קבלתי בשעה 22:40 SMS מעדיאל שהנוסח שלו הוא 'לא אצטרף איתך לטיול מחר'. מעשה שהיה כך היה, חיכיתי לאוטובוס במחסום חיזמה ביום שלישי או רביעי ועדיאל הגיע. דיברנו על משהו ובדיוק הגיע טרמפ מקרית משה.

''אמרתי לו שביום חמישי אולי נלך לטיול בכוכב השחר, איזה מסלול מעניין. עדיאל אמר 'נראה, נבדוק איך זה יסתדר עם העבודה'. קבלתי את ההודעה ממנו ולמחרת עדיאל הלך לעבודה וסיים את חייו פה ברחוב הגיא".

עוד נכחו באירוע חניכים מתנועת אריאל בניצוחו של המזכ"ל, דביר עמיאור. טרם האירוע אמר: "הרואה בתי ישראל ביישובם אומר 'ברוך מציב גבול אלמנה'. מתוך הקושי והכאב על נפילתו של עדיאל קולמן הי"ד במאבק על ארץ ישראל ועל ירושלים, ירושלים מתחדשת בבית נוסף. וכפי שהיה עם ישראל בימי גלות מצרים 'כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ' אנו מוסיפים חיים ומתחזקים בבניין ירושלים".

מזכ"ל תנועת אריאל באירוע
צילום: יאיר דן

בטקס נשא דברים גם יהודה זנד, חבר של עדיאל ומי שעבד איתו בעיר דוד בחפירות, בן המושב קשת כמו עדיאל עצמו שסיפר: "אתמול ירדתי למקום שבו הוא סיים את העבודה. האוזניות של עדיאל היו שם, מונחות על הברזל כאילו מחכות שהוא יחזור לעבוד. אנחנו נמשיך לחשוף את אבני ירושלים בעבודה שלנו", הצהיר.

בעמותת 'עטרת כהנים' שכאמור גם היא מהמובילים את המיזם החדש, אומרים: "במקרה קשה וכואב של אובדן חיים אנו רוצים להוסיף חיים ולחזק את הברית הנצחית בין העם היהודי לירושלים החנות תקרא על שמו של עדיאל אוהב ירושלים ורחובותיה, רחוב הגיא ימשיך להיות ציר מרכזי למבקרים ולעולי הרגל, אנחנו נמשיך בדרך הארוכה והקשה לביצורה של הבירה הנצחית של מדינת ישראל"

יצוין כי בשעות הבוקר ביקר חבר הכנסת מוטי יוגב במאהל ואמר למכונסים במקום: "קול דמו של עדיאל קולמן הי"ד, זועק אלינו מן האדמה. עוד יהודי נרצח בדרך המוליכה לכותל המערבי והתקשורת הפטירה כאירוע בשגרת החדשות. אז שלא! באתי להזדהות עם נוער העיר העתיקה, שהקים מקום לימוד לזכרו, במקום הרצח ברחוב הגיא לימי השבעה. תגובתנו היהודית-ציונית לרצח צריכה להיות, אישורי בניה נרחבים בירושלים, בין היתר בשער הפרחים שבקירבת מקום הרצח. תשובתנו, בנין ארצנו וחיזוק אחיזתנו בירושלים בירתנו. רק כך יבינו הרוצחים שמעשיהם אינם משתלמים. בתי המוות של הרוצחים ובני משפחתם יהרסו ובתי חיים בהתיישבות, יקומו וייבנו. נמשיך לפעול לאישורי בניה נרחבים בירושלים".

ח"כ מוטי יוגב בביקורו במקום. הבוקר
צילום: יאיר דן