מתן וילנאי מספר:
''ניפצנו את המחבלים כמו שצריך''

לפני 50 שנה פשט צה"ל על הכפר כראמה בירדן, ממנו יצאו מחבלים רבים. המבצע גבה מחיר כבד מצה"ל. לוחמים מהעבר צפו היום לעבר הכפר.

תגיות: צה"ל צנחנים
רפאל לוי , ו' בניסן תשע"ח

וילנאי ולוחמי סיירת צנחנים בשנת 1968
וילנאי ולוחמי סיירת צנחנים בשנת 1968
צילום: דוברות ביה"ס שדה כפר עציון

לציון יובל למבצע כראמה יזמו אנשי בית הספר שדה כפר עציון יום סיור מיוחד ללוחמים שהשתתפו בקרבות, עם בני משפחותיהם, משפחות הנופלים ועוד.

במבצע נהרגו 33 לוחמי צה''ל ונפצעו 161, חלקם הגיעו הבוקר לסיור בשטח המפורז שבין ישראל לירדן כדי לצפות בכפר כראמה.

לקראת האירוע התגייסו גם אנשי בית ספר שדה עפרה ומתנ"ס בקעת הירדן על מנת להגיע אל הלוחמים כולם וכדי להדריך בשטח.

לאחר הסיור התקיים טקס זיכרון בהשתתפות האלוף במיל' מתן וילנאי שהיה במבצע מפקד סיירת צנחנים.

כשנפגש עם לוחמי הסיירת בעבר ובהווה אמר וילנאי "מבצע כראמה היה מבחינתי היום הראשון של מלחמת יום הכיפורים. הגענו למבצע הזה שחצנים ולא מוכנים. היינו זחוחים. מי שעשו שיעורי בית מששת הימים זה סוריה, רבת עמון, וחיל האוויר''.

וילנאי הוסיף פרט שלא היה ידוע לציבור עד עתה, "חיים בר לב באמצע היום נתן הוראה לאלוף נרקיס לזוז הצידה, הדיח אותו ומינה את טליק. לא הרבה יודעים אבל זה מה שקרה. תוך כדי מבצע הודח אלוף פיקוד".

"אסור למרוח את מה שהיה, אסור להוסיף ואסור להמציא. צריך היה לפשוט את כראמה שהיה בסיס מחבלים ענק מתחת לאף. ניפצנו את המחבלים שם כמו שצריך ואין יותר מאז ועד היום בסיסי מחבלים מתחת לאף ועדיין הפעולה שלנו היתה מגושמת, לא טובה, מסורבלת" אמר וילנאי.

ירון רוזנטל מנהל בית ספר שדה כפר עציון אמר כי "כלוחם במילואים בסיירת צנחנים, המבט אל העבר ואל הלוחמים הוותיקים, נותן כוח ומשמעות לחיילי הסיירת היום. מורשת הצנחנים פורעת חוב ללוחמי העבר, ומציבה רף ללוחמים הצעירים".