תמונת השנה בטבע
תמונת השנה בטבעצילום: אמיר אברמוביץ

אירוע צילום הטבע המרכזי בישראל נפתח השבוע בהכרזה על הצלמים הזוכים בתחומי תחרות צילומי הטבע "תמונת טבע".

התערוכה מאפשרת התבוננות מלמדת ומעמיקה בחיות בטבע, מציגה מגוון צורות חיים ומערכות אקולוגיות באזורנו, מראה את היופי והייחודיות של ארץ ישראל ומקדשת ערכים חינוכיים של הגנת הטבע, החי והסביבה.

2500 צילומים נשלחו לתחרות השנה, מתוכם נבחרו ויוצגו בתערוכה 90 צילומים ועבודות וידאו שצולמו על ידי 48 צלמים וצלמות. צוות שיפוט מקצועי, המורכב מאנשי מקצוע מובילים מתחומי הצילום, הטבע והסביבה, בחרו את התצלומים הזוכים בהליך שיפוט אנונימי, יחד עם אוצרת התערוכה, הצלמת גליה גור זאב.

תחומי התחרות היו : ציפורים, יונקים, זוחלים ודו חיים, חסרי חוליות, בוטניקה, חיי לילה, חיי חברה, העולם התת-ימי, קונפליקט בין אדם לטבע, חיות בר בתנאים מבוקרים, צלמים צעירים, עבודות וידאו וסדרה צילומית, מהם נבחרה תמונת השנה לשנת 2018.

בתמונת השנה זכה אמיר אברמוביץ׳ כשצילם, זוג צפרדעי נחלים מזדווג בין ענפי עצים בקרקעית בריכת עין נבוריה. מסביבו נראים היטב צברי הביצים המוטלות על־ידי נקבה ומופרות מיד על־ידי הזכר.

בעבר, היה עין נבוריה מקור המים של הכפר היהודי ששכן במקום. כיום יש במקום בריכה קטנה, המלאה מים צלולים ובקרקעיתה אבנים וענפי עצים. הבריכה שוקקת חיים ואפשר למצוא בה מגוון בעלי חיים, ביניהם צפרדעים וסלמנדרות.

יוסי אשבול, מצוות השיפוט הסביר על הבחירה ״במבט ראשון, עכירות המים מטשטשת את הפרטים, הדמויות מוסוות בבליל האצות והענפים במים. לכאורה, אין בצילום תיעוד של דרמה גדולה, הצילום דומם ושקט. רק במבט שני ניתן להבחין בלפיתה העזה של הזכר המיוחם הנצמד באינסטינקט הייחום לגב הנקבה ובצברי הביצים המופרות שנפלטו אל המים.

רק מבט בוחן ויסודי בדמויות יגלה (ואולי ידמיין) את הארשת בעיני הצפרדעים המזדווגות. לרוב צילומי הטבע המתעדים דמויות של זוחלים, דו-חיים, דגים וכו’, מאופיינים בארשת פלסטית חסרת הבעה, לא ניכר בפרצופם מתח שרירים שמתאר מצב רוח כרגעי כעס, אושר או תענוג, זה שלעיתים יוצר את העניין בצילום.

למרבה הפלא אמיר אברהמוביץ גילה באמצעות מצלמתו את הארשת בדיוקן הצפרדעים המזדווגות, ועל כך זכה הצילום בהכרת השופטים כראוי למקום הראשון״.

התערוכה תוצג עד ל-2 באוקטובר 2018 בתערוכה "טבע עולמי, טבע מקומי", המוצגת בפעם ה-4 וכוללת את התערוכה הבינלאומית היוקרתית Wildlife Photographer of the Year מבית המוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון, שנודדת ברחבי העולם וזוכה למיליוני צפיות, ומבקרת כעת בישראל.

בנוסף השנה, תוצג תערוכת צילומים מיוחדת לרגל חגיגות 70 שנה למדינה - ״מיצבי טבע״ - הצצה לאופני הצגת הטבע כפי שהיו נהוגים בתקופת קום המדינה.

"תמונת טבע", התערוכה הישראלית לצילום טבע וחיות בר, נערכת ביוזמת מוז"א- מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב, ובשיתוף מערכת "עדות מקומית".