מטבעות "לגאלת ציון" נחשפו ערב הפסח

עשרות מטבעות מתקופת המרד הגדול נחשפו באתר העפל. על המטבעות הטביעו היהודים בתחילה "לחירות ציון" ומאוחר יותר "לגאלת ציון".

ערוץ 7 , י' בניסן תשע"ח

מטבעות "לגאלת ציון" נחשפו ערב הפסח-ערוץ 7
המטבעות שנמצאו
צילום: ד"ר אילת מזר

במהלך חפירות ארכיאולוגיות באתר העפל המנוהלות על ידי ד"ר אילת מזר מהמכון לארכאולוגיה של האוניברסיטה העברית בירושלים, נמצאו עשרות מטבעות ברונזה מתקופת המרד הגדול.

התושבים היהודים הותירו אחריהם את מטבעות הברונזה במערה גדולה (7*14 מטרים) הממוקמת מדרום לכותל הדרומי של הר הבית בימים הנוראים של סוף תקופת בית שני. במערה נמצאו גם שברי כלי חרס רבים, בעיקר קנקנים וסירי בישול.

ניתן להבחין בהבדל מהותי בין מטבעות הברונזה שהוטבעו בשנים הראשונות והאחרונות של המרד היהודי נגד האימפריה הרומית (בין השנים 70-66 לספירה). בתחילה, כאשר למורדים הייתה תקווה ואמונה בהצלחתם, הכיתוב שהופיע על המטבעות, בכתב העברי הקדום, היה "לחירות ציון".

לעומת זאת בשנת המרד הרביעית וטרם החורבן (המכונה בידי החוקרים "שנת ארבע") ניתן להבחין בייאושם של המורדים שהשתקף בכך ששינו את הכיתוב על המטבעות והטביעו עליהם את הכתובת "לגאלת ציון".

ד"ר אילת מזר הוסיפה: "גילוי של עשרות מטבעות במרכז ירושלים הקדומה, הנושאים את הכיתוב "לחרות/לגאלת ציון", הוא בעל חשיבות מיוחדת בתקופה זו, כאשר המדינה היהודית מתכוננת לחגוג את פסח 2000 שנים מאוחר יותר, חג המסמל יותר מכל את חירותו של עם ישראל".

המטבעות מעוטרים בסמלים יהודיים כגון ארבעת המינים (לולב, הדס, אתרוג וערבה) עץ דקל שסימל את יהודה וגביע שימש בבית המקדש. דגם מטבע "שנת ארבע", בצרוף הכתובת "לגאלת ציון", הוא זה המצוי כיום על מטבעות ה 10 ₪ של מדינת ישראל.

המטבעות נשמרו היטב, קרוב לוודאי משום שהם שימשו לזמן קצר בלבד. תופעה יוצאת דופן נוספת היא שמערה גדולה שכזו, שהייתה גלויה בחלקה, נותרה מיותמת לאחר חורבן בית שני ובמשך אלפי שנים לא נעשה בה שום שימוש.

כמות דומה של מטבעות "שנת ארבע" נמצאה במבנה קשת רובינסון הסמוכה לכותל המערבי של הר הבית, על ידי פרופ' בנימין מזר, סבה של ד"ר אילת מזר, שהוביל את חפירות הר הבית מטעם המכון לארכיאולוגיה של האוניברסיטה העברית בין השנים 1978-1968.

השרידים המתוארכים לזמן המרד במערת העופל נמצאו בדיוק מעל שכבה מהתקופה החשמונאית, הממוקמת בבסיס המערה. עיבוד מפורט של הממצאים מהמערה יפורסם בכרך השלישי של הדו"חות הסופיים של חפירות העופל; הכרך השני מתפרסם השבוע.

חפירות העופל נמצאות בשטח הגן הלאומי "סביב חומות ירושלים העתיקה", המנוהל על-ידי רשות הטבע והגנים והחברה לפיתוח מזרח ירושלים. החפירות מומנו על ידי תרומתו הנדיבה של ארמסטרונג קולג' באוקלהומה, שתלמידיו משתתפים גם הם בחפירות.