מפיג מתחים
מפיג מתחיםצילום: דרור מילר

המיזם הקהילתי "בית חולים לדובים" נערך אתמול (שני) בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר-אילן בצפת, במטרה להפיג פחדים וחרדות בקרב ילדים בגילאי 7-3 מטיפול רפואי בכלל ומבית חולים בפרט.

קרוב ל-700 ילדים והורים הגיעו בשעה היעודה לפקולטה והשתתפו בפעילויות הרבות.

המיזם התקיים זו השנה החמישית, ביוזמת אגודת הסטודנטים לרפואה בגליל ובשיתוף סגל הפקולטה.

במתחם הפקולטה לרפואה, שהוסב לבית חולים, הוקמו עמדות טיפול רבות ומגוונות: עמדת קבלה, חדר מיון, חדרי צילום רנטגן, מחלקות כירורגיה, אורתופדיה, עיניים, אף אוזן גרון, חדרי אשפוז וניתוח, רפואה דחופה (מד"א), רפואת חירום (צה"ל), תזונה ורפואת שיניים.

הילדים חוו את התהליך המלא של טיפול רפואי, כשהם מלווים את הדובים והבובות שלהם, ש'נפצעו' או 'חלו'. הסטודנטים, כ"רופאים מטפלים", ליוו את הילדים לאורך התהליך וענו על שאלותיהם.

הילדים היו שותפים פעילים בתהליך הקבלה במיון והבדיקה, האבחון וההפניה למחלקות השונות וחוו הדמיה של טיפול רפואי בבית חולים. במחלקות הם נחשפו לטיפול רפואי מלא, בהתאם לבעיה הרפואית, שהגדירו הילדים בטופס הקבלה לבית החולים. בבית המרקחת קיבלו הילדים 'תרופות' – ויטמינים, פֵּרות, שתייה, חוברת עבודה בנושאי בריאות ורפואה והפתעות נוספות. שירי ילדים התנגנו ברקע ותפאורה צבעונית תרמה לאווירה החגיגית.

רס״ן חזי שמעיה, ע׳ קרפ״א 91, אמר כי ''במסגרת פרויקט 'בית החולים לדובים' אמנם הראה הצוות כיצד מטפל הכוח הרפואי של צה״ל בבובות המשחק של הילדים, אך במקרי אמת, כל אחד מהילדים או ההורים שהגיעו היום יכול להיקלע לבעיה רפואית שדורשת טיפול. במידה והכוח הרפואי של צה״ל הוא הקרוב ביותר לנקודה, הוא יעשה הכל בשביל להציל חיים״.

שרית טטרו, סטודנטית לרפואה שנה שניה במסלול ה-4 שנתי, רכזת בית חולים לדובים מטעם מועצת הסטודנטים, סיפרה כי "בית חולים לדובים הוא מיזם שהוקם למען ילדי צפת והסביבה במטרה ליצור חווית רופא-מטופל חיובית ונעימה, ולהפיג חששות ופחדים שנוצרו מניסיון העבר. כאמא ל-3 ילדים אני יכולה להעיד שהמיזם עובד.

''בכל שנה מגיעות אלינו תגובות חיוביות ורצון להרחיב את האירוע", העידה טטרו. ''זו השנה השנייה שאני משתתפת באירוע. אני יכולה להגיד בוודאות כי הילדים הם לא המתוגמלים היחידים כאן. גם הסטודנטים יוצאים עם חוויה בלתי נשכחת של מפגש עם אוכלוסייה מיוחדת במינה".

פרדי זינגר, יו"ר קרן מת"ת, ציין כי זהו בית החולים הכי שמח בארץ. "שיתוף מדהים של הילדים המביאים את חיות המחמד שלהם עם צוות הסטודנטים המגלים יחס מבין ,רצינות ויסודיות לכל בעיה. הכל מוחשי, נגיש ועם הרבה מחשבה מראש. הפנינג משפחתי מרתק ושמח ששב ומדגיש את חשיבות המשפחה ואת חשיבות הקהילה שאנחנו חלק מתוכה".